Brandon Sanderson – rozmowa z pisarzem

Date
paź, 30, 2017

W dniach 16 – 22 marca do Polski przybył Brandon Sanderson. Odwiedził dwa polskie miasta: Warszawę i Kraków. Autor napisał w swojej karierze ponad 40 książek, w tym takie tytuły jak: ‘Z mgły zrodzony’, ‘Alcatraz: Piaski Raszida’, czy ‘Droga Królów’. Wydawaniem tych książek zajmują się przede wszystkim wydawnictwa: MAG i iUvi.

Rozmowa z panem Sandersonem jest moim pierwszym wywiadem i do tego odbyła się po angielsku, dlatego wiem, że na pewno nie jest idealna. Ba! Daleko mi do perfekcji. Jednak nawet nie śniło mi się, że coś podobnego uda się zorganizować. Przed wywiadem byłam zestresowana okropnie, jednak jestem z siebie dumna, bo przechodząc przez drzwi do pokoju wywiadów moja trema poszła w las. Nie wiem jakim cudem się opanowałam, ale dałam radę. Dzisiaj myślałam, że przeżyję kolejny szok, bo miałam odsłuchać rozmowę, by ją spisać i przetłumaczyć. Do wczoraj byłam pewna, że poszło mi fatalnie – uwielbiam się obwiniać po fakcie. Jestem zaskoczona, że nie jest tak źle. Większość pytań zadałam, a niesamowite odpowiedzi i przemiłe zachowanie pana Sandersona zrobiło resztę.
 
WT – ja.
BS – Brandon Sanderson.
 
WT: W wywiadzie na pana stronie możemy przeczytać, że uwielbia się pan dzielić historiami. Jednak co jest dla pana największym wyzwaniem w procesie pisania książek? Bohaterowie, fabuła, coś innego? A może przychodzi to panu całkowicie naturalnie?
BS:  Najcięższa dla mnie jest korekta. Nie lubię jej, bo nie jestem dobry w poprawianiu. Lubię wychodzić do ludzi z czymś nowym i pracować nad czymś nowym. Niestety, korekta jest bardzo ważna, więc nie mogłem niczego wydać, dopóki nie nauczyłem się jak poprawiać swojego tekstu. ‘Elantris’ z 2001 roku był pierwszą moją książką, którą można było kupić w sklepach i to właśnie podczas jego pisania najwięcej ćwiczyłem. Jednak nadal kiedy przychodzi do korekty, robię się bardzo zrzędliwy.

WT: Czy jest jakiś autor, którego twórczość pan sobie ceni i która pana inspiruje?
BS: Hm… Mam dwóch takich autorów. Moim ulubionym autorem jest Terry Pratchett, ale uwielbiam go czytać, przede wszystkim dlatego, że bardzo się różnimy od siebie. Więc kiedy czytam jego książki, mogę wyłączyć malutką część swojego umysłu, która próbuje za dużo analizować i mogę po prostu się cieszyć czytaniem.
Za to inni autorzy, którzy bardziej mnie inspirują… Robert Jordan prawdopodobnie byłby tym jedynym, który zrobił najwięcej. Ale aktualnie mnóstwo różnych autorów mnie inspiruje. Głównie czytam autorów, od których mogę się czegoś nauczyć.
 
WT: Skąd bierze pan pomysły na pisanie kolejnych książek?
BS: Ze wszystkiego co nas otacza. Czasem inspiracją są ludzie, których spotykam, czasem książki, które czytam lub oglądane filmy, artykuły, literatura faktu… To się ekstremalnie różni. Wiele razy moja historia przychodzi, kiedy akurat czytam lub coś oglądam. Kiedy czuję, że bohaterzy podjęli złe decyzje. Film jest tworzony, przez ludzi mających swoje wyobrażenie, skupiających się jedynie na faktach. Ja chciałem zobaczyć historię, która się dzieje poza tym, co ukazali. ‘Z mgły zrodzony’ jest dobrym przykładem, bo chciałem pokazać historię, co zrobiłby bohater, który miał uratować świat, lecz nie podołał i upadł.
 
WT: Zauważyliśmy, że każdą serię pisze pan inaczej. Na przykład książki: ‘Alcatraz: Piaski Raszida’ oraz ‘Z mgły zrodzony’ są zupełnie inaczej napisane, do tego stopnia, że ktoś mógłby pomyśleć, że pisała je inna osoba. Którą z nich się lepiej pisało? Czy zmiana stylu to trudne zadanie, czy raczej łatwo panu to przyszło?
BS: Obie są lepsze z innych powodów. ‘Alcatraz’ był łatwiejszy i bardziej relaksujący. Ale… Rzeczy, które są łatwiejsze są mniej satysfakcjonujące. Natomiast ‘Z mgły zrodzony’ był bardziej satysfakcjonujący, bo jego pisanie było cięższą pracą. Uwielbiam robić coś całkowicie nowego, gdy zaczynam nowy projekt. Różnorodność styli wynika z tego, że zawsze kiedy kończę książkę to od razu chcę iść stworzyć coś nowego.
 
WT: Jak się pan przygotował do opisania świata ‘Z mgły zrodzonego’? Powiedział pan, że się przygotowywał, ale jak pan to robił?
BS: Robię dużo szkiców, zanim zacznę. Mnóstwo planowania, chcę znać swój świat bardzo dobrze. Musi być naprawdę bardzo dobry pomysł, jak chcę poprowadzić akcję. Zajmuje mi to wiele miesięcy… A czasem nawet lata. Zapisuję to. Nawet trzymam to w Wiki, czymś jak Wikipedia, która jest dostępna tylko na moim komputerze.  
 
WT: Gdy już jesteśmy przy specyfice ‘Alcatraza’ to zdecydowanie jest to książka, przy której najbardziej w oczy rzuca się odmienność tematyczna. Wykracza ona poza gatunek fantasy i jednocześnie jej akcja dzieje się w świecie najbardziej podobnym do naszego. Zamierza pan poszerzyć kanon swych książek o kolejne gatunki, czy zostanie pan przy fantastyce?
BS: Prawdopodobnie głównie będę pisał fantastykę, podobną do ‘Z mgły zrodzonego’. To było moją pierwszą miłością i właśnie z tego chciałbym być najbardziej znany. To znaczy, kocham poboczne historie, jak ‘Alcatraz’, gdzie próbowałem czegoś nowego, bo w ten sposób się rozwijam jako autor. Jest to także tym, co mnie ekscytuje podczas procesu pisania.

WT:  Książka ‘Stop prawa’ dzieje się trzysta lat po wydarzeniach opisanych w ‘Z mgły zrodzonym’. Czy jest szansa, że powróci pan jednak kiedyś do niego?
BS: Tak. Kiedy po raz pierwszy powiedziałem swojemu wydawcy w 2004 roku… Powiedziałem mu, że chcę ciągle to robić, nawet gdy będę skakał do innych gatunków i wyjaśniłem mu o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tej historii. Robię książki fantastyczne, nowoczesne i science-fiction dotyczące ‘Z mgły zrodzonego’. Dużo książek jest w przygotowaniu, kierujemy się teraz prosto do science-fiction.
 
WT: Co w związku z bohaterami? Czy oni także powrócą?
BS: To jest informacja, o której samemu trzeba się przekonać (‘read and find out’). Robert Jordan używa tego stwierdzenia od czasu do czasu, a oznacza to mniej więcej tyle, że musicie czekać, bo gdybym zdradził, co będzie w kolejnych tomach, to byłby to wielki spoiler.

WT: Czy możemy się spodziewać ekranizacji którejś z pana książek?
BS: Próbujemy stworzyć filmy. Sprzedałem prawa autorskie paru kompaniom, opracowują scenariusze i próbują zrobić filmy. Nie mam zbyt wielkiej władzy, czy je zrobią, czy nie, ale jestem dobrej myśli.

WT: To brzmi świetnie! Jakie jest pana największe literackie marzenie? Wiemy, że dostał pan wiele nagród i bardzo gratulujemy, ale może jest coś, co uznałby pan za idealne zwieńczenie pana kariery?
BS: Och, chciałbym być znany jak Stan Lee, który stworzył Spidermana, Fantastyczną Czwórkę, Doktora Strange… Uwielbiam to, że stworzył tyle różnych rzeczy, które pokochało mnóstwo ludzi i dało mnóstwo szczęścia. On jest jednym z moich idoli, jeżeli moja kariera w jakiś sposób mogłaby być w połowie tak dobra jak jego, gdy będę miał dziewięćdziesiąt lat, tak jak on teraz to to byłby największy sukces, jaki mógłbym sobie wyobrazić. Mnóstwo ludzi kochało i nadal kocha tyle jego historie.
 
WT: Chciałby pan się podzielić jakimiś radami z początkującymi autorami? Jak zacząć pisać i jak doskonalić?
BS: Najlepszą poradą jaką mogę dać jest po prostu praktyka. Napisałem 13 powieści, zanim sprzedałem jedną. Ma to największe znaczenie w uczeniu się nowych nawyków. O tym temacie mógłbym mówić godzinami, więc jeśli ktoś byłby naprawdę zainteresowany, chciałby większej ilości porad oraz, oczywiście, mówi po angielsku to zapraszam do wysłuchania moich wykładów, wygłaszanych na uniwersytecie, które zamieszczam na swoim YouTubie.

WT: Wydaje mi się, że to już wszystko, o co chciałam zapytać. Bardzo dziękuję za wywiad.

Wiktoria Trebuniak

Źródło zdjęcia głównego: Alumni

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…