Tłuste książki młodzieżowe

Tłuste książki młodzieżowe, czyli świętujemy, a nie jemy

Date
lut, 27, 2025

Jeśli myśl o kolejnym pączku wywołuje mdłości, ale chętnie poczytacie o słodkim bohaterze, to mamy dla Was listę grubiutkich książek, które na pewno zaspokoją Wasz apetyt.

Zacznijmy od serii, które oprócz grubych tomów mają ich kontynuację. Listę tę zacznie cięgle popularny:

Harry Potter J.K. Rowling (średnio 600 stron na tom, początkowe cieńsze, potem rosną)

Chyba wszyscy znają młodego czarodzieja, który najpierw poznaje smak magii i przyjaźni, a potem walczy o nią ze swym odwiecznym wrogiem. Owszem, zaczynamy w jego jedenaste urodziny, ale wraz z kolejnymi tomami widzimy, jak dorasta.

Seria „Zwiadowcy” John Flanagan (średnio 400–500 stron na tom)

Historia Willa, młodego chłopca, który zostaje uczniem zwiadowcy i uczy się sztuki kamuflażu, walki i tropienia. Seria łączy elementy fantasy i przygody, a wciągająca fabuła przyciąga czytelników w każdym wieku.

Seria „Wojownicy” Erin Hunter (średnio 400–500 stron na tom, całość to kilkadziesiąt tomów)

Epicka saga o dzikich kotach żyjących w klanach, pełna przygód, walki o przetrwanie i lojalności wobec stada. Każdy tom opowiada o losach innych bohaterów, a seria zdobyła ogromną popularność wśród młodzieży.

Seria „Czerwona Królowa” Victoria Aveyard (średnio 570 stron)

W świecie podzielonym na ludzi o czerwonej i srebrnej krwi Mare Barrow dziewczyna o niezwykłej mocy staje się symbolem buntu. Czerwona krew czyni ją poddaną srebrnych, ale coś, co nie powinno istnieć, zmieni jej życie. A Was przyciągnie do czytania.

„Złodziejka książek” – Markus Zusak (560 stron)

Historia Liesel Meminger, dziewczynki żyjącej w nazistowskich Niemczech, opowiedziana z perspektywy Śmierci. Kradzione książki mają dać dziewczynce wytchnienie, a jej historia na pewno zapewni Wam wiele emocji.

„Zakon Drzewa Pomarańczy” Samantha Shannon (880 stron)

To powieść fantasy z magią, smokami i silnymi bohaterkami. Świat jest podzielony między krainy, które różnie postrzegają smoki: jedne je czczą, inne się ich obawiają… Choć ma prequel, to główny tom jest samodzielną historią.

„Siedem minut po północy” Patrick Ness (640 stron)

Poruszająca opowieść o chłopcu, który zmaga się z chorobą matki i odwiedzinami tajemniczego potwora. To opowieść o stracie, mierzeniu się ze strachem i przyznaniem się do niego. Poruszająca, magiczna.

„Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” Holly Jackson (448 stron)

To thriller młodzieżowy, w którym siedemnastoletnia Pippa Fitz-Amobi wybiera na szkolny projekt próbę rozwikłania zagadki morderstwa sprzed pięciu lat. Książka ma kontynuację, ale sama w sobie jest zamkniętą opowieścią i nie ma konieczności czytania kolejnych. Choć możecie żałować.

Wolicie pojedyncze grube tomy, czy serie, które dłużej zatrzymują Was w świecie ulubionych bohaterów?

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Pomysły na spędzenie czasu z młodszym rodzeństwem

Posiadanie młodszego rodzeństwa wcale nie oznacza, że to starsze będzie skazane na nudne zabawy dla maluszków. Oto kilka pomysłów, dzięki którym z twoją, rodzicu, niewielką…

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki?

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki? Pamiętacie czasy, kiedy o nowej książce dowiadywaliśmy się od znajomego albo przez recenzję w…

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Najnowsze przemyślenia


Dlaczego dorośli sięgają po książki dla młodzieży?

Co sprawia, że dorośli z zapałem sięgają po literaturę młodzieżową? Czy to tęsknota za beztroską młodością? A może magia opowieści, która przyciąga jak magnes? Literatura…

Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…