Finding Back to Us

Finding Back to Us – Bianca Iosivoni

Date
wrz, 08, 2023

Emocjonalna, romantyczna, rozdzierająca serce – Bianca Iosivoni, autorka bestsellerowej serii „First” i dylogii „Hailee & Chase” powraca z nową trylogią New Adult.

Callie, studentka medycyny, na prośbę siostry i przybranej mamy wraca do rodzinnego domu w małym miasteczku na południu Stanów, by spędzić wakacje z najbliższymi, zanim siostra wyruszy w podróż dookoła świata.

Dziewczyna nie ma pojęcia, że w tym samym czasie zjawi się tam również Keith, którego od lat darzy szczerym uczuciem nienawiści. To przez niego jej ojciec zginął w wypadku samochodowym. Nie widzieli się od siedmiu lat, a Callie uporczywie unika z nim kontaktu – jej największym pragnieniem jest nie oglądać go już do końca swoich dni.

Wraz z pojawieniem się Keitha wracają do niej ból i złość, którym towarzyszą też inne uczucia, powodując totalny mętlik w jej głowie. Bo Keith to nie tylko człowiek, którego Callie nienawidzi najbardziej na świecie, ale także jej przybrany brat…


RECENZJA

Zazwyczaj dosyć rzadko sięgam po książki young adult, jeżeli akcja ma miejsce w realnym świecie. Nie będę ukrywać, że mam ogromną słabość do powieści fantastycznych. Jednak już raz zachwyciłam się historią stworzoną przez Iosivoni i nie mogłam przejść obojętnie obok kolejnej serii autorki. Pełna oczekiwań, ale i obawy rozpoczęłam lekturę Finding back to us.

Kilka słów o fabule

Callie przeżyła coś okropnego – jej ojciec zginął w wypadku samochodowym, a dziewczyna nie może się z tym pogodzić. O wszystko obwinia swojego przyrodniego brata, Keitha. Powiedzieć, iż Callie go nienawidzi, to jakby nie powiedzieć nic. Bohaterowie od lat skutecznie się unikają, ale dziewczyna wraca do rodzinnego domu na prośbę swojej przybranej matki i siostry. Holly chce wyruszyć w podróż po świecie i chciałaby spędzić trochę czasu z Callie.

Dziewczyna nie spodziewa się, że w domu pojawi się również Keith. Do bohaterki wracają wszystkie negatywne emocje, wiele cierpienia, a także coś, czego by się nie spodziewała.

Odnajdźmy siebie

Jestem zachwycona tą opowieścią. Jest piękna, porusza najczulsze struny w duszy czytelnika i pomimo iż niektórym może wydawać się płytka i nudna, to nic bardziej mylnego. Okładka nie oddaje całkowitego piękna wnętrza. Czego tak najbardziej się obawiałam przy lekturze tej książki? Motyw przyrodniego rodzeństwa, z którym się spotkałam, nigdy nie przypadł mi do gustu. Był poprowadzony źle, sztucznie, bez jakiejś głębi, a co najważniejsze, zazwyczaj autorzy dodawali mu więcej dramatyzmu niż to potrzebne. Iosivini wykazała się jednak niesamowitym kunsztem i talentem literackim, opisując wszystko tak realnie, z głębią, a jednocześnie bez przerysowań.

Wątek romantyczny

Pokochałam Callie. Jej wszystkie emocje, uczucia myśli i to, że żyje w ciągłym konflikcie, ponieważ chce iść dalej, a nie pogodziła się z przeszłością, zostały opisane bardzo realnie, bez krzty dramatyzmu czy przesady. Nasza bohaterka odczuwa wiele i nic dziwnego, że tak reaguje na widok Keitha. I chociaż wątek miłosny wydaje się główną osią powieści i to na nim powinna skupiać się fabuła, to uważam, że on rozgrywa się gdzieś w tle, a cała historia to niezwykłe studium ludzkiej psychiki. Pomiędzy bohaterami nic nie dzieje się nagle i szybko; mają czas, żeby siebie zrozumieć i poznać.

Na zakończenie

Finding back to us nie jest powieścią smutną czy skupioną tylko na tym, co rozgrywa się w głowach bohaterów. To opowieść zabawna, wciągająca, z rozbudowanym tłem i retrospekcjami, które dają nam szersze spojrzenie na świat, w którym żyje Callie i Keith. Powieść Iosivoni zachwyca. Swoją lekkością, humorem, ale jednocześnie poruszaniem trudnych tematów i niezwykle realistycznie odmalowanymi uczuciami. To opowieść uniwersalna, która spodoba się nie tylko grupie docelowej, ale również starszym odbiorcom.

Kasia

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…