Parszywa Trzynastka: rozmowa z Anitą Gierak

Date
maj, 03, 2019

Absolwentka Międzynarodowego Studium Dziewulskich na kierunku wizażu i stylizacji oraz studentka Uniwersytetu Warszawskiego dziennikarstwa i medioznawstwa. Od dziecka zagorzała fanka fantastyki i bajek.

Napisałaś książkę zatytułowaną „Artesan ognia”. Skąd taki tytuł i co Cię natchnęło?

Pierwotny tytuł książki brzmiał zupełnie inaczej. Po czasie zdałam sobie sprawę, że zupełnie nie odpowiada historii, jak i wydarzeniom w świecie Dandelionu. Dlatego zdecydowałam się, magów nazwać Artesanami. Artesano z hiszpańskiego oznacza rzemieślnik.

Kto jako pierwszy miał możliwość przeczytania Twojej książki i jak na nią zareagował?

Pierwszą osobą, która dowiedziała się o tym, że piszę książkę, była moja przyjaciółka Rey. To z nią kiedyś dzieliłam swoje dzieciństwo jak i również opowiedzianą w książce historię. Jak zareagowała? Pozytywnie, od razu pomogła mi przy błędach i dała rady do późniejszych rozdziałów książki. 

Czy książka jest czysto fikcyjna, czy może czerpałaś inspiracje, na przykład nadając bohaterom cechy osób, które znasz?

Oprócz mojej głównej bohaterki Jun, która jest podobna do mnie, reszta postaci jest czysto fikcyjna. Z racji tego, że Artesanów charakteryzuje wyrafinowany sposób działania, gdzie łatwo komuś przychodzi zabijać, nie mogłabym czerpać zbyt wielu przykładów z życia.

Czy podczas pisania miałaś wsparcie najbliższych?

Długo trzymałam pisanie książki w tajemnicy. Nie wiedziałam, czy dam radę doprowadzić historię do końca. Dlatego stroniłam raczej od “chwalenia się” swoim pisaniem.

Masz już może pomysł na kolejną powieść?

Artesan Wiatru, czyli kontynuacja mojej pierwszej książki, jest już dawno napisana. Teraz zaczęłam pisać nową powieść fantasy, która będzie zupełnie inna, jeszcze bardziej emocjonująca, pełna intryg i rozlewu krwi. 

Wydałaś książkę nakładem wydawnictwa WasPos, czy było to pierwsze wydawnictwo, do którego przesłałaś tekst?

To nie było pierwsze wydawnictwo, do którego przesłałam swój tekst. Ze względu na zainteresowanie i otrzymane wsparcie zdecydowałam się właśnie na to wydawnictwo.

Bardzo podoba mi się okładka „Artesanu ognia”. Czy autorka grafiki miała wcześniej możliwość przeczytania książki, czy posiłkowała się krótkim opisem, a może projekt był już gotowy, zanim „otrzymał” swoją powieść?

Okładka została narysowana specjalnie na potrzeby książki. Autorka grafiki nie miała niestety szansy przeczytania tekstu, ale po rozmowie ze mną i poznaniu moich pomysłów, świetnie odwzorowała wygląd i charakter głównej postaci.

Gdybyś miała teraz możliwość cofnąć się w czasie czy coś byś zmieniła podczas procesu wydawniczego?

Myślę, że przede wszystkim lepiej rozeznałabym się w blogosferze i przyłożyłbym większą wagę do współpracy z blogerami. Niektórzy okazali się większym wsparciem niż mogłabym się tego spodziewać na samym początku.

Kim Ty sama byłabyś w świecie artesanów?

W świecie gdzie nie ma zasad, a walka o przetrwanie graniczyłaby z cudem byłabym pewnie Kosmą, który trzyma się na uboczu i stara się nie wtrącać do tych wyrafinowanych “wyższych sfer” rządzących światem Dandelionu.

Obawiałaś się tego, jak książkę odbiorą czytelnicy?

Oczywiście, że tak. To w końcu mój debiut. Byłam przerażona, ale zarazem ciekawa tego, jak czytelnicy odbiorą stworzone przeze mnie postacie, a przede wszystkim główną bohaterkę. Z niecierpliwością czekałam na pierwsze opinie i dalej czekam na kolejne.

Gdybyś miała napisać książkę we współpracy z inną, polską pisarką, kto by to był?

Myślę, że zdecydowałabym się na autorkę z mojego wydawnictwa i byłaby to Meridiane Sage, która napisała świetną powieść fantasy – Żywioły Karteru!

Planujesz jakieś spotkania autorskie? Gdzie będzie można znaleźć Cię w najbliższym czasie?

Póki co nie mam zaplanowanych żadnych spotkań autorskich, wszystko okaże się w najbliższej przyszłości. Zobaczymy się pewnie na kolejnych Targach Książki w Warszawie!

Czy jest coś, co chciałabyś przekazać swoim czytelnikom?

Kochani czytelnicy, chciałabym Wam tylko powiedzieć, żebyście czekali cierpliwie na kolejny tom – Artesan Wiatru. Chyba wiecie, co się wiąże z tym tytułem 😉 Pozdrawiam wszystkich czytelników gatunku fantasy!

Serdecznie dziękujemy Autorce za poświęcony nam czas! 

Redakcja Papierowe Motyle

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…