Złodziej – Megan Whalen Turner

Date
paź, 06, 2023

Odkryj, jeśli nie znasz. Odkryj na nowo, jeśli już się kiedyś spotkaliście. „Złodziej”, pierwszy tom cyklu, którym zachwycili się mistrzynie i mistrzowie gatunku, powraca po latach. Spróbuj go nie polubić!

Eugenides potrafi wszystko ukraść, a przynajmniej tak twierdzi. Przez swoje przechwałki trafił do królewskiego więzienia, z którego ucieczka wydaje się niemożliwa.

Kiedy więc mag króla proponuje mu udział w wyprawie po skarb do sąsiedniego królestwa, która ma być dla młodego złodziejaszka szansą na odzyskanie wolności, Gen przystaje na jego propozycję, zwłaszcza że legendarny przedmiot trzeba będzie wykraść.

Mag ma swoje plany wobec króla i kraju, a Gen jest dla niego tylko narzędziem. Jednak chłopak to oszust, poza tym chce zrealizować własny plan…

Poznajcie jedną z najbardziej charyzmatycznych i niepoprawnych postaci literackich: utalentowanego złodzieja Eugenidesa. Powieści o nim są pełne przygód, intryg politycznych, spektakularnych bitew, niebezpiecznych podróży, boskich interwencji i gorących namiętności. „Złodziej” to idealna propozycja dla fanów Leigh Bardugo, Kristin Cashore, Marie Lu, Patricka Rothfussa oraz George’a R.R. Martina.


RECENZJA

Przechwalając się swoimi niezrównanymi złodziejskimi talentami, Gen wpadł w łapy sprawiedliwości. Niestety umie wykraść wszystko, prócz siebie z królewskiego więzienia dlatego musi przystać na szaloną propozycję królewskiego maga. Stawka jest bardzo wysoka, ważą się nie tylko losy Gena, ale również trzech królestw. Czy wyjdzie z tego cało? Czy można bezkarnie wkładać głowę między trzech władców i denerwować bogów?

Ta wyprawa nie może się udać. Złodziej, który tylko szuka okazji do ucieczki, mag ze swoim uczniem i żołnierz z książęcym synem. Brzmi jak przepis na katastrofę lub świetne fantasy. Na szczęście mamy do czynienia z tym drugim i to w najlepszym wydaniu. Oczywiście taka grupa musi się spierać, powstają sytuacje śmieszne i niebezpieczne, czytelnik ma też swoje pięć minut na domyślanie się, o co chodzi. Dodatkowo autorka nie szczędzi nam szczegółów dotyczących religii świata, w którym żyją bohaterowie. Lubię takie wstawki, pokazują, że książka jest przemyślana. Zresztą, całość bardzo mocno wiąże się z religią, bo to właśnie po dar jednego z bogów bohaterowie wyruszają w podróż.

Najbardziej podobały mi się sceny szukania samego skarbu. Nie mogłam się wprost oderwać, napięcie nie było stopniowane, ono po prostu wybuchało i ani na chwilę nie obniżało poziomu. Bałam się razem z Genem, czułam przyspieszone bicie serca, a na koniec… No właśnie, koniec tych kilku scen jest naprawdę zniewalający. I wyjaśnia się, dlaczego autorka tak dużo w opowieściach przy ognisku przemycał polityki i bogów. Tu nic nie jest przypadkowe, co więcej, pokazuje, że w zasadzie nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Zaskoczyło mnie zakończenie. To trylogia, a mimo to koniec pierwszego tomu, fenomenalny, zapewniam, daje wrażenie całości. Owszem, historia jest mocno rozwojowa, ale na upartego można na tym skończyć. Nie czułam przymusu, żeby dowiedzieć się co dalej. I jest to dziwne, bo książka jest naprawdę świetna i w zasadzie ją połknęłam. Jest to jednak dobra wiadomość, bo łatwiej wytrzymam do kolejnego tomu. Zdecydowanie po niego sięgnę, żeby wiedzieć, jak jeszcze autorka namiesza w życiu Gena i jak będzie się układała jego relacja z królewskim magiem, bo to jedna z ciekawszych znajomości w książce. Przechodzimy w niej od wyrafinowania przez niechętne posłuszeństwo po początki szacunku.

Jeśli macie ochotę na niespieszną intrygę, dobrze wykreowane postacie, sporo pogoni i delikatny, inteligentny humor to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Nie ma tu brutalności, choć mamy sceny walki, jest polityka, ale też wyważona. Zdecydowanie przyjemne fantasy, które wchodzi lekko i zostaje na długo.

Katarzyna Boroń

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…