Twoje serce będzie kiedyś czerwone

Twoje serce będzie kiedyś czerwone – Magdalena Pioruńska

Date
mar, 18, 2024

Agat może mieć wszystko. Należy do najpopularniejszej grupy w szkole, a do tego jest znanym influencerem. Kiedyś był jednym z jej najlepszych przyjaciół, teraz Freya nie jest nawet pewna, czy ją zauważa. Ale nie musi, ona ma swoje sprawy i świat bookstagrama, w którym króluje.

Wydaje się, że między nimi wszystko skończone.

Ale kiedy koleżanki zdradzą Freyę, to właśnie Agat przyjdzie jej na ratunek.

A wkrótce ona będzie ratować jego.

Czy to co nadchodzi, to aby na pewno tylko przyjaźń?


RECENZJA

Agat i Freya mają swoje światy, w których rządzą. Kiedyś ich ścieżki biegły koło siebie, byli przyjaciółmi, dziś, cóż… Raczej nie wchodzą sobie w drogę. Aż do pewnego zdarzenia.

Skuszona opisem i okładką sięgnęłam po książkę kierowaną do młodzieży 16+. Byłam przekonana, że temat social mediów, bookstagrama i influencerów oczami nastolatka będzie ciekawy i coś wnoszący. I zasadniczo autorka miała właśnie taki pomysł. Pokazać, że ten świat jest sztuczny, a popularność często jest okupiona fałszywymi przyjaźniami i masą kłopotów. Przekazanie tego przy pomocy bohaterów zbliżonych wiekiem, z którymi można się identyfikować, którzy mają takie same problemy ze znajomymi, rodzicami, odnajdywaniem się w świecie i relacjach jest świetnym pomysłem. Gorzej z realizacją.

Agata znielubiłam od pierwszych zdań książki, a potem jest tylko gorzej. Jest arogancki, wkurzający, przeświadczony o swej wielkości, która marnuje się wśród rówieśników. Nie da się go lubić. Myli się jednak ten, kto sądzi, że postać kobieca nadrabia. Owszem, fajnie, że bohaterka nie jest modelką, a mimo to interesują się nią faceci. No ale jest irytująco głupia i pusta. Jej głównym zajęciem jest narzekanie. Nie da się ich lubić, obie te postacie, jak i większość w tej książce, są skonstruowane bardzo karykaturalnie, aż za mocno, przez to są zwyczajnie sztuczni. Ich działania są chaotyczne, nie mają przyczyny i skutku. Tak jakby autorka miała jakiś pomysł, a potem go porzucała i wrzucała za to inny, kompletnie odjechany. Mam wrażenie, że czasem zapomina też o relacjach bohaterów i nagle sobie o nich przypomina, akcentując je nadmiernie.

Dwójka głównych bohaterów ma masę problemów. I specjalnie użyłam takiej formy, bo zdaje się, że tylko oni przyciągają problemy i tylko na nich spadają różne nieszczęścia, a inni ludzie są od nich wolni. Owszem, przy okazji są pokazane relacje rodzinne Freyi i ich brak w przypadku Agata, ale jednak ile można? Przynajmniej w jednej książce, bo tych kłopotów starczyłoby na kilka tomów. Ważne jest, by akcentować to, z czym mierzą się nastolatkowie, nie przeczę temu i naprawdę doceniam próbę zwrócenia na to uwagi. Szczególnie ważne jest zaakcentowanie uzależnienia od środków przeciwbólowych. Freya miała leki na receptę, wynikało to z fabuły, świetnie w tym wątku poprowadzonej, jednak uzależnić się można nawet od tych dostępnych w każdej drogerii. Zdecydowanie wolałabym, by autorka skupiła się na dwóch, trzech problemach głębiej, inne zaznaczając jako istniejące i opisując je głębiej w innych książkach, a nie tylko muskała problem.

Nie czytałam pierwszej części i choć autorka przyznaje, że można się bez tego obejść, być może z tego wynika moja dość negatywna recenzja. Jednak skoro można sięgać pojedynczo, to pewnie sporo osób tak zrobi, szczególnie że książka kusi piękną szatą graficzną i obiecuje dość dobrą lekturę. Plus dla wydawnictwa za oznaczenie wieku, jednak biorąc pod uwagę moją ocenę, niewiele to daje. Ta książka jest zbyt chaotyczna i zbyt powierzchowna, by nakłonić do refleksji i zostać w głowie na dłużej. A wkurzający, infantylni, kompletnie niepasujący do wskazań metryki bohaterowie nie uczynią z niej miłego czytadełka.

Katarzyna Boroń

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…