The Paper Dolls

The Paper Dolls – Natalia Grzegrzółka

Date
lut, 23, 2024

Ostatnią rzeczą, o jakiej marzy Charmaine Wallace, jest nauka w szkole takiej jak Mulberry Heights. Ponury internat położony w środku lasu, z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, przyprawia ją o dreszcze. Nie pozostaje jej jednak nic innego, jak zacisnąć zęby i dostosować się do nowego życia.

Na pozór nudna i wybitnie restrykcyjna szkoła skrywa wiele tajemnic. Pewien dziwny chłopak, o którym krąży mnóstwo plotek i którego większość uczniów omija szerokim łukiem, od początku budzi ciekawość Charmaine. Dziewczyna postanawia na własną rękę odkryć jego sekret. Prędko okazuje się, że zainteresowanie nie jest jednostronne, a chłopak zaczyna wręcz nadmiernie zabiegać o jej uwagę.

Pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach ze szkoły znika uczeń, a tajemniczy kolega Charmaine staje się głównym podejrzanym w sprawie zaginięcia. Czy Charmaine uda się odkryć prawdę i oczyścić chłopaka z zarzutów? Jaki dramat kryje się w jego życiu? Czy grupka przyjaciół zdoła go uratować… przed nim samym?


RECENZJA

Charm ląduje w szkole pośrodku niczego razem z innymi dzieciakami bogatych rodziców. I nie, nikt się tu nie wywyższa, bo ta szkoła to jeden wielki problem. Tu każdy kryje coś przed światem, tu każdy czuje się nieszczęśliwy i wspiera innych. A najbardziej wsparcia potrzebuje chłopak, którego większa część szkoły się boi – Laure. Przepis na romans, prawda? I dramat w jednym.

Nie umiem się zdecydować, czy ta książka jest bardziej straszna, czy nieprawdopodobna. Choć po głębszym przeanalizowaniu sprawy doszłam do wniosku, że choć autorka mocno przerysowuje sytuację, a przynajmniej mam taką nadzieję, to jednak takie rzeczy się dzieją. Są nastolatkowie gnojeni przez własnych rodziców, są bici, znieważani, są im podcinane skrzydła i to przy milczącej zgodzie innych dorosłych. I są nastolatkowie krzywdzący siebie i innych, byle tylko na chwilę mieć poczucie kontroli nad własnym życiem i by znaleźć kogoś, kto rozumie. Tak, to jest ciężka książka, głównie przez to, że w szkole nikt nie reaguje, chyba że już bardzo, bardzo musi. Tam w zasadzie nie ma nauczycieli. I nie wiem, czy jest to celowy zabieg pokazujący władzę bogatych rodziców i zmowę milczenia, bo lepiej nie widzieć, czy autorka o nich zapomniała. W tym pierwszym przypadku sprawia, że książka jest jeszcze straszniejsza.

Nie sposób napisać, że ta książka jest fajna. Bo nie jest. Jest ciężka, porusza mnóstwo problemów, takich, co to jeden może przygiąć do ziemi, zmusza do przemyśleń i nie zostawia po sobie spokoju. A jednocześnie jest szalenie ważna, dla dorosłych, żeby w końcu otworzyli oczy i zobaczyli cierpienie młodych. Jednak też dla nich, że można udzielić wsparcia, że nie trzeba, ba, nie wolno milczeć. Owszem, jak wspomniałam, książka jest trochę przerysowana, dzieciaków z problemami przypada więcej, na metr kwadratowy, niż zazwyczaj i trzeba to brać pod uwagę.

Nie należy się też zrażać ogromem emocji, które niesie ze sobą ta książka, bo oprócz tych ogromnego kalibru są też momenty zabawne, romantyczne i zwyczajnie przyjemne. To nadal jest książka dla młodzieży o przyjaźni, miłości i pierwszych zawodach. Czyta się ją naprawdę przyjemnie, szczególnie że nie widzimy akcji, tylko oczami jednego z bohaterów. Autorka pokazuje różne punkty widzenia, przez co wszelkie domysły możemy wywalić do kosza tuż po ich skrystalizowaniu. Tym zabiegiem pokazuje też coś innego, szalenie ważnego – każdy widzi daną sprawę inaczej. I trzeba się przyjrzeć z kilku stron, by zrozumieć wszystko.

Na szczególną uwagę zasługuje ostrzeżenie na początku książki. Od razu wiemy, o czym książka będzie, jakie tematy porusza i będąc osobą bardziej wrażliwą lub po prostu w chwilowym kryzysie możemy zdecydować, czy sięgniemy po taką lekturę. Jestem całym sercem, żeby takie ostrzeżenia się pojawiały, nie na początku książki, a na okładce, by każdy mógł podjąć decyzję, również rodzice, którzy kupują książkę dzieciakom, a niekoniecznie zaglądają do środka. Informacja tak pokazana daje dużo więcej, niż oznaczenie wiekowe.

Katarzyna Boroń

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…