The Atlas Six. Wiedza zabija – Olivie Blake

Date
mar, 03, 2023

Zaledwie raz na dziesięć lat sześcioro najzdolniejszych magów może ubiegać się o wtajemniczenie.

Na wybrańców, którzy zasilą szeregi Towarzystwa Aleksandryjskiego, czekają władza, prestiż i bogactwo, o jakich nie śniło się zwykłym śmiertelnikom. Szansę dostają jednak tylko nieliczni, wyłonieni w światowym naborze.

Tym razem finałowa szóstka to: Libby Rhodes i Nico de Varona – którzy po mistrzowsku poruszają się w obszarze fizyki; Reina Mori – wybitny talent w dziedzinie magii przyrody; telepatka Parisa Kamali – ma dar przenikania do podświadomości; Callum Nova – empata, który potrafi sterować mechanizmami najintymniejszych zachowań ludzkich; i Tristan Caine, zdolny przejrzeć każdą iluzję i obserwować strukturę otoczenia w sposób niedostępny dla innych – to dar tak rzadki, że ani jego towarzysze, ani on sam nie są świadomi jego skali.

Kandydaci, zwerbowani przez Atlasa Blakely’ego, wiedzą, że od wtajemniczenia dzieli ich dwanaście miesięcy. Zyskają częściowy dostęp do archiwów Towarzystwa, a potem będzie oceniane ich zaangażowanie w badania nad czasem, przestrzenią, myślą, życiem i śmiercią. Ostatecznie wtajemniczenia dostąpi pięć osób. Jedna zostanie wyeliminowana. Szóstka magów będzie więc przez rok rywalizować o to, by się jak najlepiej zaprezentować i o to, by przetrwać. Większości z nich się uda. Większości…


RECENZJA

Gdy tylko zauważyłam w zapowiedziach książkę „The Atlas Six. Wiedza zabija”, wiedziałam, że to coś dla mnie. Wcześniej o tym tytule nie słyszałam, ale czytałam wiele pozytywnych komentarzy, zatem stwierdziłam, iż sama muszę się przekonać, czy faktycznie jest taka dobra.

Co dziesięć lat sześcioro najzdolniejszych magów dostaje propozycję o ubieganie się o miejsce w tajemniczym Towarzystwie Aleksandryjskim. Przez rok wszyscy razem mieszkają, poznają się i uczą. Razem też eksperymentują i rozwijają swoje zdolności. Z czasem zdobywają również coraz większy dostęp do biblioteki. Po roku jednak jedna osoba musi zostać wyeliminowana. Nie zajadą sobie jednak sprawy, że ten, kto nie przejdzie do następnego etatu wtajemniczenia, będzie musiał zostać dosłownie wyeliminowany i to przez pozostałych członków grupy.

Przyznam szczerze, że tak mniej więcej do połowy nie wiedziałam, czy książka mi się podoba, czy nie. Trudno w tej historii szukać wartkiej akcji, jest sporo opisów, różnych rozważań, do końca też nie polubiłam żadnego bohatera, każdy z nich miał jakąś cechę, która mi nie pasowała. Jednak z czasem zauważyłam, że to, co się dzieje z bohaterami, coraz bardziej mnie interesuje. Byłam ciekawa, kto z kim zawiąże sojusz, kto się zmieni (na lepsze lub na gorsze), kogo ostatecznie grupa postanowi wyeliminować, czy może wszyscy zdecydują się na zmienienie zasad przystąpienia do Towarzystwa? Jak najszybciej chciałam dobrzeć do ostatniej strony, żeby przekonać, się co się faktycznie wydarzy. Niestety na wyjaśnienie niektórych wątków będę musiała poczekać na kolejny tom. A co do samego zakończenia, to autorka nieźle mnie zaskoczyła. Pojawiła się postać, która sporo namieszała i jestem ciekawa, czy okaże się dobra, czy zła.

Całą historię odkrywamy oczami wszystkich bohaterów, dzięki czemu można ich bardzo dobrze poznać, dowiedzieć się czym się kierują w życiu, co ich motywuje do działania. Przez co można ich albo polubić, albo nie, ale żaden bohater na pewno nie będzie obojętny.

Sama fabuła również mi się podobała. Autorka miała ciekawy pomysł na cały świat, który był podzielony na takie jakby dwie części, na tych, co nie mieli żadnych zdolności i na tych, którzy je mieli.

Bardzo fajnym dodatkiem są ilustracje przedstawiające wszystkich bohaterów.

Podsumowując, chociaż z początku książka mnie nie zachwyciła, to ostatecznie oceniam ją bardzo dobrze. Nawet nie wiem, kiedy zżyłam się ze wszystkimi bohaterami i z przejęciem śledziłam ich losy. Na pewno sięgnę po kolejny tom.

Honorata

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…