Opowiedz mnie na nowo

Opowiedz mnie na nowo – A. Gardaś

Date
sty, 24, 2024

Edycja specjalna pachnąca lasem!

Dziewiętnastoletni Kaj wierzy w moc słów. Całe dnie spędza w szpitalu, opowiadając pacjentom baśnie, by mogli stać się ich bohaterami i pokierować własnym losem. Sam jest jednak zagubiony i wciąż szuka dla siebie opowieści, która nadałaby sens jego życiu. Gdy poznaje niewidomego Tristana, czuje, jakby jego stopy skręciły nagle na ścieżkę, o której istnieniu nawet nie wiedział. Czy nowopoznany chłopak wypowie słowa, których Kaj jeszcze nigdy nie usłyszał? I czy gdy wszystko zacznie pokrywać popiół, te słowa wystarczą, by ruszyć przed siebie i mimo przeciwności losu napisać swoją baśń?


RECENZJA

„Opowiedz mnie na nowo” A. Gardaś polecana jest dla fanów Arystotelesa i Dantego, a, że bardzo lubię historię tej dwójki, to byłam bardzo ciekawa, czy i ta książka również mi się spodoba.

Miłość do słowa i baśni zaszczepiła w dziewiętnastoletnim Kaju jego ukochana babcia, która od najmłodszych lat opowiadała mu różne baśnie. Gdy umiera, Kaj postanawia nadal odwiedzać szpital, w którym umarła i chorym pacjentom opowiada bajki, w których mogą stać się oni bohaterami i sami mogą pokierować swoim losem.

Chociaż z zewnątrz Kaj wydaje się poukładanym nastolatkiem, to tak naprawdę nadal szuka on sensu swojego życia. Wszystko zmienia się w momencie, gdy do szpitala trafia niewidomy Tristan. Gdy losy tej dwójki zaczynają się ze sobą splatać, wszystko zaczyna się powoli układać. Niestety tylko do momentu, w którym okrutna prawda wychodzi na światło dzienne.

Przyznam szczerze, że nie do końca wiem, jak ocenić tę książkę. Z jednej strony po opisie spodziewałam się czegoś trochę innego. Zdawałam sobie sprawę, że będzie to książka, która poruszy moje emocje, że mnie wzruszy, skłoni do myślenia i tak właśnie było, ale zupełnie nie spodziewałam się takiego zakończenia. To znaczy, już mniej więcej w połowie wiedziałam, jak się ta historia skończy. Autor (lub autorka, nie wiem kto, kryje się pod inicjałem A.) już na dosłownie pierwszej stronie sugeruje zakończenie, jednak o tym przekonałam się dopiero, jak książkę przeczytałam i wróciłam do dedykacji. I właśnie to zakończenie tak bardzo psuje mi odbiór całej historii. Tym bardziej że traktuję ją bardzo osobiście, bo w mojej rodzinie również pojawiły się przypadki takiej choroby.

Z drugiej jednak strony „Opowiedz mnie na nowo” jest piękną historią, z której można wynieść bardzo wiele ważnych treści, skłania ona do przeanalizowania praktycznie całego życia. Czasami warto zastanowić się co, w życiu jest tak naprawdę ważne, na czym powinniśmy się skupić, może tak jak bohaterowie książki warto stworzyć taką listę?

Co do bohaterów, to nie mogę powiedzieć, żebym bardzo się z nimi zżyła, czy bardzo polubiła, domyślając się, jak to wszystko może się skończyć, ale i tak czytając książkę, kilka razy pojawiły mi się łzy w oczach.

Na końcu warto też wspomnieć o samym wydaniu książki, bo poza zwykłym tradycyjnym wydaniem, książka ma też edycję specjalną z barwionymi brzegami i czymś, z czym się jeszcze nie spotkałam w przypadku książek, a mówię o pachnącej okładce.

Podsumowując, tak jak wspomniałam na samym początku, nie wiem, jak ocenić tę książkę, żeby „jej” nie skrzywdzić, bo jestem osobą, dla której zakończenie jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze i jeśli patrząc tylko na nie, to moja opinia byłaby negatywna. Jednak patrząc na całość, historia stworzona przez A. Gardaś jest bardzo dobra. Napisana ładnym językiem, nie nudzi, skłania do refleksji i porusza emocje, a w sumie w książkach bardzo często o emocje chodzi. Dlatego ostatecznie chyba polecam tę książkę, zwłaszcza tym osobom, które lubią poważniejsze, łzawe historie. A nie polecam tym, którzy szukają w lekturze tylko chwilowego relaksu, czegoś, nad czym nie trzeba się skupić.

Honorata Jamroży

Honorata

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…