Wyjęci spod prawa

Wyjęci spod prawa – Jonathan Stroud

Date
lis, 13, 2023

Akcja! Fantazja! Suspens! Humor!

Nowy brawurowy cykl książek autora adaptowanej przez Netflix bestsellerowej serii „Lockwood i Spółka”

Strzelaniny na porządku dziennym, czające się na odludziach zniekształcone zwierzęta i potwory, uzbrojeni po szyję prześladowcy i para uciekających wyrzutków – Scarlett McCain i Albert Browne. Oboje z ponurą przeszłością i kłopotami z prawem. Oboje z zadatkami na najbardziej zniesławionych odszczepieńców w krainie, która kiedyś była Brytanią.

Seria kataklizmów radykalnie zmieniła oblicze Anglii: duże miasta zniknęły, w miejscu Londynu powstała ogromna laguna. Niedobitki mieszkańców żyją w ufortyfikowanych miastach, pielęgnując tradycyjny styl życia, a po okolicznych dzikich terenach włóczą się dziwacznie przekształcone zwierzęta i bestie.

W tej krainie prawo jest surowo egzekwowane, a za naruszenie przepisów czekają surowe kary: jednych przestępców zabija się na miejscu, innych skazuje na banicję. Tylko nieliczni próbują stawiać opór, a dwoje spośród nich – Scarlett i Browne – swoją zuchwałością, talentem i odwagą przewyższają innych.

Kiedy razem uciekają przez dzicz, walcząc z potwornymi bestiami i unikając prześladowców, Scarlett zdaje sobie sprawę, że Albert Browne skrywa straszną tajemnicę. Czyżby to on miał być najniebezpieczniejszym zagrożeniem ze wszystkich…?

W błyskotliwej, pędzącej na złamanie karku i wciągającej jak wir fabule, Jonathan Stroud przedstawia nam przedziwną parę wyjętych spod prawa sojuszników, którzy wkrótce staną się najbardziej znanymi renegatami w wielkiej Brytanii.

Amazon Studios zapowiedział produkcję filmową na podstawie powieści z Phoebe Dynevor („Brigertonowie”) w roli głównej!


RECENZJA

Postapokaliptyczna Wielka Brytania nie jest miejscem bezpiecznym. Sporo dziwów kręci się po świecie, Zarażeni atakują, zwierzęta też nie są przyjazne. Stróżowie prawa są za to dość nerwowi i chętnie wymierzają sprawiedliwość, bez sądu, na miejscu. Komu? Wyrzutków też nie brakuje.

Jednym z takich wyrzutków jest Scarlett, choć imion ma tyle, ile miejsc odwiedziła, albo i jeszcze więcej. Poznajemy ją w dość makabrycznych okolicznościach, a mianowicie nad ciałami innych rozbójników, którzy weszli jej w drogę. Nie jest zrozpaczona, ot, musiała. Dowiadujemy się też, że trudni się złodziejstwem na dość dużą skalę. A jednocześnie przy przekleństwach wrzuca monetę do karnego woreczka uwieszonego na szyi. Dziwna panna, prawda? Robi się jeszcze dziwniej, jak ratuje z autobusowego kibla chłopaka – jeszcze dziwniejszego, niż ona. Od teraz oboje uciekają, choć nie do końca wiadomo kto i po co ich ściga po bardzo niebezpiecznym terenie.

Strouda poznałam przy okazji czytania jego innej serii. I już w Lockwodzie wiedziałam, że jest mistrzem wyobraźni. Tam bywało strasznie, w końcu seria o duchach i innych strachach, ale było też zabawnie i bez problemu dałabym tamtą książkę młodszej młodzieży. „Wyjęci spod prawa Scarlett i Browne” absolutnie nie nadają się nawet dla tych ciut starszych. Jest mrocznie, jest niebezpiecznie, jest zwyczajnie strasznie i nie chodzi o ilość krwi, ale o to, co ta książka robi z głową. Główni bohaterowie nie są zwykłymi nastolatkami, mają pewne specyficzne umiejętności i ona sprawiają, że interesuje się nimi wiele osób. A sposób tego zainteresowania jeży włos na głowie.

Stroud ma ogromną wyobraźnię i jeszcze większy talent do przekazania swoich wizji tak, że długo nie można o nich zapomnieć. Powoduje myślotok, niepokojący stan zagrożenia i pytań, co by było, gdyby. Czytając, nie da się odpocząć, to nie jest odprężająca lektura, przy niej człowiek wiecznie czuje się zagrożony, myśli, testuje, kombinuje. I choć dostrzegam geniusz autora i zakończenie nie daje mi spokoju, to nie wiem, czy odważę się zaspokoić swą ciekawość kolejnym tomem. To bardzo mocny thriller dla młodzieży, ale dorosły czerpie z niego chyba jeszcze więcej, bo dokłada mnóstwo wiedzy, doświadczeń i własnych strachów, a na tym Stroud opiera całą swoją fabułę.

Wiem, że dzieciaki lubią teraz takie klimaty grozy, napięcia i różnych potworności. Pełno tego na różnych platformach i grach. Jeśli rodzice nie mają z tym problemu, to droga wolna. Reszcie radzę jednak przeczytać i zobaczyć, czy to aby na pewno odpowiednia lektura. Wam pewnie się spodoba, bo pod każdym względem jest świetna. Choć dla mnie osobiście za straszna pod względem psychologicznym.

Katarzyna Boroń

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…