To nie był sen

To nie był sen – Natalia Klewicz

Date
wrz, 25, 2023

Intrygująca opowieść z pogranicza jawy i snu!

Nowa książka Natalii Klewicz, kontynuacja bestsellerowego „Czy to sen?”.

Kiedy Łucja pierwszy raz zobaczyła Nikodema w jednym ze swoich snów, nie wiedziała, że chłopak już na zawsze zmieni jej życie. Zanurzała się w sennym świecie coraz bardziej by przeżywać rzeczy, których nie potrafiła doświadczyć na jawie. Uciekła przed szkołą, rodzicami, i samą sobą. Uciekła do chłopaka, którego sobie wyśniła. Ale przecież nie da się spać wiecznie.

Czy Łucja obudzi się ze snu, w który tak bardzo chciała zapaść? Czy Nikodem jest tym, kim się wydaje?

I czy marzenie, które wyśniła, na pewno nie jest koszmarem?


RECENZJA

Niektórzy mają to szczęście i przydarza się im miłość jak ze snu na jawie. Inni z kolei spotykają swoją drugą połówkę… we śnie właśnie. Nikodem przez długi czas mieszkał w snach Łucji; dziewczyna, zawieszona między rzeczywistym życiem a tym wyśnionym wierzyła, że u jego boku odnalazła prawdziwe szczęście. Nie radziła sobie w codzienności, więc coraz częściej uciekała „na drugą stronę”. Pragnęła być tylko z Nikodemem – chłopakiem, który w pełni ją rozumiał. Z tego powodu podjęła taką, a nie inną decyzję…

Czy Nikodem na pewno jest tym, za kogo się podaje? Czy to możliwe, że naprawdę istnieje poza granicami snu Łucji? A może to mózg dziewczyny płata jej okrutny żart i za tymi drzwiami czeka nicość?

Pamiętam jeszcze emocje, jakie towarzyszyły mi podczas lektury tomu pierwszego, „Czy to sen?”. Niby tylko powieść młodzieżowa z wielką, prawdziwą miłością w tle, a jednak Natalia Klewicz wybrała bardzo ciekawy motyw – sen. I to, że czasem w tak niewiarygodnym miejscu można spotkać swoją drugą połówkę. Z niecierpliwością oczekiwałam kontynuacji, ciekawa, jak rozwinęła się sytuacja. Teraz, już po lekturze muszę powiedzieć, że dla tej historii chyba lepiej by było, gdyby zakończyła się na pierwszej części.

Łucja to nastolatka z zupełnie nie młodzieżowymi problemami. Śnienie dla niej to coś zupełnie innego niż w przypadku każdego z nas. Jej realistyczne sny sprawiają, że niejednokrotnie ciężko jej odróżnić jawę od fikcji, na czym cierpi oczywiście jej organizm i psychika. Tak pokrótce wyglądała sytuacja w tomie pierwszym. W drugim nasza bohaterka dąży już do osiągnięcia celu, jaki sobie ustanowiła – życie z Nikodemem. Bez względu na wszystko. Nie patrząc na uczucia rodziców i przyjaciół. Chyba to najbardziej mnie uderzyło w jej zachowaniu – swego rodzaju egoizm. To już nie jest kwestia wyjazdu do innego kraju w pogoni za miłością, lecz do jakby zupełnie innej rzeczywistości. Sami pomyślcie, co musiałaby zrobić, by dostać się na stałe do snu.

Tak naprawdę intrygujące w tej części są pierwsze strony. Później, gdy nastolatka stara się jakoś poukładać życie w prawdziwym świecie, otrzymujemy już typową powieść młodzieżową. Zniknęła magia, która unosiła się nad „Czy to sen?”. Tajemniczości, która cechowała poprzedniczkę, również nie ma. Za to możemy towarzyszyć Łucji w zmianie jej wizerunku oraz rozmyślań, czy czuje coś do Kuby, czy nie. Gdzieś tam oczywiście przez fabułę prześlizgiwał się wątek poszukiwań informacji o Nikodemie, prób dogrzebania się do prawdy o nim i całej tej sytuacji, jednak moim zdaniem było tego zdecydowanie za mało. Poniekąd rozumiem, że autorka chciała pokazać, jak nastolatka powoli odbudowuje siebie w realnym świecie, mimo tego tęsknię za historią podobną do tej z pierwszej części.

Książka ma lekko ponad dwieście stron, jednak jej lektura ciągnęła się, jakby miała co najmniej pięćset. Nużyły mnie dywagacje głównej bohaterki m.in. na temat wspomnianego już Kuby. Opis poszukiwania prawdy o własnej przeszłości i udziale Nikodema w tym wszystkim był napisany jakby naprędce. Lekturze tych fragmentów nie towarzyszyły żadne głębsze emocje, nie wspominając już o zwykłym zaciekawieniu. Po prostu nie mam pojęcia, co się stało z tą historią. A szkoda, bo jej potencjał był naprawdę spory. Nie powinno więc Was dziwić, że – znając tom pierwszy – czuję się zwyczajnie rozczarowana. Zamiast miłosnej opowieści z pogranicza jawy i snu dostałam powieść młodzieżową, gdzie główna bohaterka swoim zachowaniem pokazuje tylko, jak bardzo jest niedojrzała. I rozumiem, że to wciąż nastolatka; to jednak nie tłumaczy wielu jej pochopnych decyzji, raniących najbliższych jej ludzi.

Jeżeli masz naście lat i szukasz typowego love story z kilkoma mniejszymi bądź większymi dramatycznymi momentami, to ta książka jest dla ciebie. W takim kontekście mogę ją ocenić jako lekką lekturę, doskonałą na wieczór. Jednak jeżeli szukasz literackiej perełki, to radziłabym raczej skręcić w innym kierunku.

Kaśka Pinkowicz

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…