Iksy i zera – Malorie Blackman

Date
paź, 02, 2023

Miłość nigdy nie jest czarno-biała.

Europa podbita i skolonizowana przez afrykańskie imperium jest miejscem ponurym, pełnym uprzedzeń i segregacji rasowej. Bogaci obywatele afrykańskiego pochodzenia nazywani są iksami, natomiast zera to biali podludzie usługujący swoim panom. W podzielonym społeczeństwie, gdzie narastają konflikty i codziennie dochodzi do aktów przemocy, rodzi się zakazane uczucie, które nigdy nie powinno zapłonąć. Sephy – córkę wybitnego polityka i członkini czarnej klasy rządzącej, oraz Calluma – potomka białych niewolników, połączy miłość, która sprowadzi na nich gniew oraz śmiertelne niebezpieczeństwo.


RECENZJA

Nie jestem białasem. Może jestem zerem, ale jestem wart więcej niż nic. Nie jestem białasem. Stratą miejsca i czasu. Niczym.*

Dyskryminacja rasowa ma się na świecie nadal zbyt dobrze. Przemoc, agresja, gorsze traktowanie i umniejszanie nieustannie dotyka ludzi o innym wyglądzie. Uważa się, że biali są lepsi i ważniejsi, a czarni są gorsi i znajdują się na najniższym szczeblu klasowym. A gdyby tak było na odwrót i na przykład czarnoskórzy byli lepsi niż biali?

Zarys fabuły

Europę podbiło afrykańskie imperium i rządzi twardą ręką. Nie jest to miejsce miłe i bezpieczne, nie dla białych, uważanych za podludzi usługujących wyższej klasie składającej się z samych afrykańskich obywateli. Zera są traktowani z uprzedzeniem, atakowani i niesprawiedliwie osądzani. Wśród tego całego zła jest dwójką dzieci, która wbrew wszystkiemu się zaprzyjaźnia. Zara i Iksy nie powinni żyć w przyjaznych stosunkach, a Sephy i Calluma łączy przyjaźń, która stopniowo przeradza się w inne uczucie. Żadne z nich nie ma pojęcia, co przyjdzie im przeżyć i jak to na nich wpłynie.

Moje wrażenia

Malorie Blackman ma już na swoim koncie kilkanaście książek, w tym właśnie młodzieżowych. Iksy i Zera poruszają temat znany i bolesny – rasizm. Zrobiła to jednak przewrotnie i zamieniła strony. Pokazała tym, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami i niezależnie od koloru skóry mamy prawo do normalnego życia. Bo nieważne jak wyglądamy, tylko to jacy jesteśmy i co robimy. Autorka stworzyła powieść pełną emocji, uczuciowych zawirowań i nastoletnich dramatów. Jednak nie oszczędza czytelnika ciężkimi tematami i mówi o przemocy, znęcaniu się, śmierci, egzekucjach czy nawet niewolnictwie. Wszystko ze sobą łączy i skłania do refleksji, przytłacza, a także tworzy w głowie niewygodne pytania, na które chyba nie każdy chciałby sobie odpowiedzieć.

Słów kilka o bohaterach

Trudno tutaj mówić o sympatii czy antypatii do kogokolwiek. Chyba każda z postaci ma w sobie coś dobrego i złego. Po części, bo tacy jesteśmy, ale w głównej mierze ich działania są konsekwencją tego, co się dzieje i z czym się mierzą. Moglibyśmy łatwo osądzać, że tak nie można, że my byśmy nie potrafili, a jednak nie wiemy tego naprawdę. Napędzani działaniem systemu, presją otoczenia, tego, co się wbija do głowy od najmłodszych lat. To widać doskonale w trakcie poznawania bohaterów. Myślą i czują swoje, a jednak działają inaczej. To budzi mętlik, w którym łatwo się pogubić. Świetnie zostało to przedstawione.

Na zakończenie

Iksy i Zera to książka, którą musiałam przeczytać na dwa razy. Nie dlatego, że była zła. Tak naprawdę czyta się ją ekspresowo, z pełnym zaangażowaniem i rosnącą ciekawością, co wydarzy się dalej. Ona mnie po prostu przytłoczyła swoim przekazem. Bo musicie wiedzieć, że nie dzielę ludzi na lepszych i gorszych, ale jej czytanie bolało, uwierał fakt takiego kategoryzowania i piętnowania, przerażał fakt czynienia zła z takim luzem i czasem wręcz radością. Losy bohaterów wciągają, wraz z nimi przeżywałam każdy moment i wściekam się nad niesprawiedliwością życia. Powieść młodzieżowa, ze zwrotami akcji, przygodami, ale dająca też do myślenia.

Tyle tutaj zła, cierpienia, złości i niepotrzebnej niechęci, ale w tym wszystkim jest też nadzieja. Skierowana do młodzieży, ale myślę, że Iksy i Zera powinien przeczytać każdy. Nie dajcie się zwieść lekkiemu językowi i przekazie, przyszykujcie się za to na długie godziny analizowania wydarzeń, własnych myśli oraz emocji.

Bujaczek

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…