Dom Nieba i Oddechu. Część 2

Dom Nieba i Oddechu. Część 2 – Sarah J. Maas

Date
lip, 11, 2023

Bryce Quinlan i Hunt Athalar próbują wrócić do normalności. Bohaterowie, którzy uratowali Księżycowe Miasto, są zmęczeni. Po dramatycznych wydarzeniach marzą o normalnym życiu. Pragną zwolnić tempo. Pomyśleć o sobie. O przyszłości.

Asteri do tej pory dotrzymywali słowa, zostawiając tych dwoje w spokoju. Jednakże w miarę narastania buntu przeciwko Asteri władcy nasilają represje. Kiedy Bryce, Hunt i ich przyjaciele zostają wciągnięci w plany rebeliantów, stają przed wyborem: milczeć, gdy inni są uciskani, albo walczyć o to, co słuszne. Pokorne milczenie nigdy nie było ich specjalnością…

W krwistej, zmysłowej i pełnej akcji kontynuacji bestsellerowego Domu Ziemi i Krwi Sarah J. Maas snuje porywającą opowieść o świecie bliskim eksplozji oraz o jego mieszkańcach, którzy zrobią wszystko, aby go ocalić.


RECENZJA

„Księżycowe Miasto. Dom Nieba i Oddechu” to ciąg dalszy przygód Bryce i Hunta, których poznaliśmy w serii „Księżycowe Miasto. Dom Ziemi i Krwi” Sarah J. Maas. Polski wydawca, tak jak w poprzedniej części, zdecydował się na wydanie dwutomowe. Oto zakończenie kolejnej przygody Bryce i Hunta oraz ich przyjaciół, w coraz większym składzie.

Tym razem to nie Bryce i Hunt będą grali pierwsze skrzypce, ale Ruhn, Declan, Flyn, Ithan oraz nie mniej oddani sprawie niepochodzący z Lunathrionu mer Tharion i książę Cormac. A sprawa jest zawikłana i wielka. Ociera się mocno o zdradę stanu, ocieka krwią i nie pozwala wierzyć nikomu.

W poprzedniej części nasi bohaterowie dowiedzieli się, jak mają się sprawy po śmierci oraz zawalczyli nie raz z rzeszami truposzy. Jednak czy nasyła je Książę Leża, czy może ktoś z miasta albo rebelianci, tego już nie są pewni. Sporo tu intryg, od tych związanych z zamążpójściem, po tajne knowania rebeliantów w myślach Day i Night. Bryce i Huntowi w końcu uda się być razem, jednak nie będą mieli za dużo czasu dla siebie. Do tego w mieście ktoś musi zastąpić Micaha i nie wiadomo tak naprawdę co myśleć o dość marionetkowym zastępcy. Czy jest wrogiem, czy jednak sprzymierzeńcem? A może też ofiarą Asteri? Do tego wszystkiego coraz bardziej wikła się przeszłość Daniki, zwłaszcza jej rodowe koneksje czy kontakty poza miastem. Bryce ciągle wydaje się, że nie znała swojej najlepszej przyjaciółki.

To, co naprawdę mnie zainteresowało, to w szczególności rozwój postaci Cormaca, Thariona i Ruhna. Czystość Ruhna jest godna pochwały. Tharion stał się moim ulubieńcem, podobały mi się jego zmagania i trudne decyzje. Ciekawie będzie zobaczyć, w jakim kierunku potoczy się jego historia. Cormac mnie ostatecznie mocno zaskoczył, ale jego postawa naprawdę godna była rycerskości, jaką powinien cechować się następca tronu.

Fabuła jako całość miała wiele zwrotów akcji, z których niektóre mnie zszokowały, ale dobrze to współgra. Ich świat właśnie się powiększył i jest wiele możliwości do odkrycia. Zastanawiam się, jak Sarah to wszystko połączy. To będzie wyzwanie, no naprawdę nie wiem, w jaką stronę idzie fabuła. Do tego jest na tyle dobrze napisana, że np. nie domyśliłam się, kim jest Day; cały czas byłam zwodzona w zupełnie inną stronę.

Tym razem też koniec z dobrowolnym celibatem. A jeśli czytaliście poprzednie tomy, to wiecie, że opisy gorących scen są bardzo – i to dosłownie! – soczyste. Tu będzie ich sporo, tak jakby Hunt i Bryce (ale nie tylko oni!) nadrabiali stracony czas. A może zwyczajnie, jak na wojnie bywa, nie ma już nic do stracenia, więc trzeba kochać, zanim świat zwali się na głowę? Możliwe, bo jeszcze nie ma w książce otwartej wojny z Asteri. Czy się jej doczekamy? To wie tylko autorka, a ja nie mogę doczekać się kolejnych części. Ciekawe, które królestwa w nich poznamy.

Monika Kilijańska

Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najlepsze miejsca do czytania

Czytanie jest jednym z najprostszych i najbardziej satysfakcjonujących sposobów na ucieczkę od rzeczywistości, zgłębienie wiedzy czy rozwinięcie wyobraźni. Wybór odpowiedniego miejsca do czytania może wzmocnić…

Audiobooki: Dlaczego warto ich słuchać?

Audiobooki: Dlaczego warto zacząć ich słuchać? Nie da się ukryć, że audiobooki są coraz bardziej popularne. Chociaż wielu z nas może nadal preferować tradycyjne książki,…

Origami – sztuka składania papieru, która ożywia Twoją kreatywność!

Origami – sztuka składania papieru, która ożywia Twoją kreatywność! Jeśli szukasz fascynującego sposobu na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie swojej wyobraźni, origami może być idealnym…

Czytam dla przyjemności

Od jakiegoś czasu środowiskiem książkowych w mediach społecznościowych wstrząsa jeden temat. Wypływa on na wierzch regularnie, zazwyczaj wtedy, gdy bestsellerem staje się książka z wattpada/ dla…

Najnowsze przemyślenia


Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…

Klasyka vs nastolatkowie

Klasyka to twardy orzech do zgryzienia. W słownikowej definicji-ogół dzieł uważanych za podstawowe, reprezentatywne i najcenniejsze w literaturze. Istnieją normalni czytelnicy korzystających z doboru książek…