Książka vs serial: Dary Anioła Cassandra Clare

Date
wrz, 05, 2017

Biorąc do rąk pierwszy tom Darów Anioła nie przypuszczałam, że cała seria stanie się jedną z moich ulubionych, do której będę wracać tak często, jak do Harry’ego Pottera. Widząc, jakim sukcesem zaczęła cieszyć się cała seria o Nocnych Łowcach zaczęłam niecierpliwie wyczekiwać jej adaptacji.

Oczywiście doczekałam się nie tylko filmu, ale także serialu, które są strasznie krytykowane przez wielkich znawców kina i chyba też literatury. Spotykałam się z opiniami „jak można było nie dać tej sceny”, „co za marna aktoreczka z tej czy tamtej” itp. Owszem różne są gusta i o nich raczej nie powinno się rozmawiać, a jeśli chodzi o krytykę to pasowałoby żeby była ona konstruktywna, a nie „nie podobało mi się, bo nie”. Osobiście uważam, że serial jest lepszy od filmu, ale tego ostatniego także nie przekreślam, bo zwyczajnie mam do niego sentyment. Niestety, a może raczej –stety prawda jest taka, że serial nigdy nie przebije słowa pisanego.

Przede wszystkim serial jest adaptacją książki, więc wiadomo, że do niektórych spraw scenarzyści podeszli inaczej niż życzyliby sobie tego czytelnicy. Owszem zrozumiałe jest, że nie można przenieść całej sagi na ekrany telewizorów, bo jeden odcinek trwałby pewnie dwie godziny (co nie byłoby takie najgorsze), ale pewne serialowe kwestie mogą drażnić m.in Hodge, który pasował mi bardziej na takiego Gilesa z Buffy niż blondwłosego przystojniaka, jakim jest w serialu, czarnoskóry Luke (to akurat było dobre posunięcie) czy ślub Aleca, który mnie samą mało nie przyprawił o kołatanie przedsionków, komór i nie wiem czego jeszcze.

Akcja książkowa nie dzieje się tak szybko, jak ta serialowa. Odbiorcy mieli czas na to żeby oswoić się z pewnymi kwestiami, przemyśleć je, a nawet przetrawić. W tym momencie mamy do czynienia z drugim sezonem serialu, a tu już pojawił się Sebastian (no kurcze nie zdążyłam nacieszyć się Maxem!) i pewnie niedługo przyjdzie się pożegnać z najmłodszym Lightwoodem, co dla mnie będzie okropne i pewnie będę wyła jakby mi wybili pół rodziny.

Jest jeszcze kwestia emocji. O ile w książce są one tak wyczuwalne, a charakter postaci w pełni oddany i pozwalający na pełne wyobrażenie poszczególnych bohaterów, to serialowi aktorzy nie zawsze umiejętnie potrafią odzwierciedlić swoje książkowe pierwowzory (naturalnie nie ma nic do zarzucenia Mattowi i Harry’emu – tego ostatniego ubóstwiam, ale jeszcze nie na tyle żeby stawiać mu ołtarzyki. Wszystko przede mną).

Mimo że Shadowhunters nie są w stanie żadną mocą pokonać książki (naprawdę nie wiem, co musiałoby się stać żeby było inaczej), to naprawdę się cieszę, że Constantin Film oraz Wonderland Sound and Vision zdecydowali się wyprodukować ten serial. Dzięki temu osoby, które nie przepadają za czytaniem, a lubują się w klimatach fantastycznych mają okazję poznać świat Nocnych Łowców. Poza tym brakowało takiego demonicznego serialu, który nie przypomniałby Supernatural, a choć odrobinę oddawał klimat Buffy Postrach Wampirów.

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najlepsze miejsca do czytania

Czytanie jest jednym z najprostszych i najbardziej satysfakcjonujących sposobów na ucieczkę od rzeczywistości, zgłębienie wiedzy czy rozwinięcie wyobraźni. Wybór odpowiedniego miejsca do czytania może wzmocnić…

Audiobooki: Dlaczego warto ich słuchać?

Audiobooki: Dlaczego warto zacząć ich słuchać? Nie da się ukryć, że audiobooki są coraz bardziej popularne. Chociaż wielu z nas może nadal preferować tradycyjne książki,…

Origami – sztuka składania papieru, która ożywia Twoją kreatywność!

Origami – sztuka składania papieru, która ożywia Twoją kreatywność! Jeśli szukasz fascynującego sposobu na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie swojej wyobraźni, origami może być idealnym…

Czytam dla przyjemności

Od jakiegoś czasu środowiskiem książkowych w mediach społecznościowych wstrząsa jeden temat. Wypływa on na wierzch regularnie, zazwyczaj wtedy, gdy bestsellerem staje się książka z wattpada/ dla…

Najnowsze przemyślenia


Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…

Klasyka vs nastolatkowie

Klasyka to twardy orzech do zgryzienia. W słownikowej definicji-ogół dzieł uważanych za podstawowe, reprezentatywne i najcenniejsze w literaturze. Istnieją normalni czytelnicy korzystających z doboru książek…