Ostatni Mohikanin. Adaptacje literatury – Marc Bourgne

Date
lip, 07, 2025

“Ostatni Mohikanin” – Rok 1757. Francuzi i Anglicy toczą walkę o podbój Nowego Świata, nie licząc się z indiańskimi plemionami pierwotnie zamieszkującymi te tereny. Córki brytyjskiego pułkownika Monro, Alicja i Kora, chcą dołączyć do ojca, dowodzącego obroną fortu William Henry. Do ich wyprawy dołącza Sokole Oko, biały traper wychowany przez Indian, jednak okazuje się, że indiański przewodnik z plemienia Huronów prowadzi kobiety prosto we francuską zasadzkę… Powieść Jamesa Fenimoreʼa Coopera, będąca drugą częścią pięcioksięgu o przygodach Sokolego Oka, należy do klasyki literatury amerykańskiej. Powieść, łączącą przygodę z historią charakteryzują barwne opisy przyrody, wartka akcja i mocno zarysowane sylwetki bohaterów.

Autorem scenariusza tej komiksowej adaptacji jest francuski scenarzysta Marc Bourgne („Barbe-Rouge”, „Frank Lincoln”),natomiast rysunki wykonał nieżyjący już rysownik włoskiego pochodzenia Marcel Uderzo, brat współtwórcy Asteriksa („L’histoire de l’aéronautique”).


RECENZJA

„Ostatni Mohikanin” znajduje się na długiej liście klasyków, których nigdy wcześniej nie czytałam, jednak western oglądałam nie raz. Jednak w wersji komiksowej robi on zupełnie inne wrażenie.

Komiks, podobnie jak książka, opowiada o ostatnich tubylcach z plemiona Mohikanów, szlachetny Chingachgooku i jego ukochanym synu Uncasie, którzy udają się do Kentucky, aby znaleźć żonę dla młodego Uncasa. Ich misję przerywa wojna francusko-indiańska, która nieodwracalnie i na zawsze zmienia ich życie. Kiedy odkrywają zdewastowaną osadę na pograniczu, w której wszyscy mieszkańcy zostali bestialsko wymordowani, szybko dowiadują się, że za tym okrutnym atakiem stoją wrogowie ich plemienia, Huroni. Ostrożnie kontynuują podróż i docierają na miejsce w samą porę, by uratować pułk angielskich żołnierzy zaatakowany przez Huronów, sprzymierzonych z armią francuską. Angielski pułk pod dowództwem niezmordowanego majora Duncana Heywooda wraz z siostrami Munro zmierzają do Fortu William Henry i są jedynymi ocalałymi z ataku Huronów. Ich heroiczna eskorta będzie kanwą całego komiksu.

Autorem scenariusza tej komiksowej adaptacji jest francuski scenarzysta Marc Bourgne („Barbe-Rouge”, „Frank Lincoln”), natomiast rysunki wykonał rysownik włoskiego pochodzenia Marcel Uderzo, brat współtwórcy kultowej serii o Asteriksie. Wypracował całkowicie kontrastowy styl – kreskówkowy naturalizm bogaty w szczegóły. Fantastycznie się tu sprawdził, gdyż wszystkie sceny batalistyczne czy dramatyczne są świetnie skomponowane i pełne emocji.

To ciekawy komiks, który skłania do refleksji nad historią Stanów Zjednoczonych, nad różnymi plemionami indiańskimi, nad wojnami między Europejczykami o podbój terytoriów, nad sojuszami i zdradami, które wojna zawsze powoduje. Tragiczna historia Chingachgooka łamie serce. Godzi się on ze zniszczeniem swojej rodziny, plemienia i stylu życia, będąc ostatnim żyjącym przedstawicielem narodu Mohikanów. Z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym ponownie dołączy do nich w zaświatach. Czy może być los bardziej rozdzierający serce?

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem komiksów historycznych lub adoptujących literaturę, czy nie, warto dać temu zeszytowi przynajmniej szansę.

Monika Kilijańska


Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Tłuste książki młodzieżowe, czyli świętujemy, a nie jemy

Jeśli myśl o kolejnym pączku wywołuje mdłości, ale chętnie poczytacie o słodkim bohaterze, to mamy dla Was listę grubiutkich książek, które na pewno zaspokoją Wasz…

Pomysły na spędzenie czasu z młodszym rodzeństwem

Posiadanie młodszego rodzeństwa wcale nie oznacza, że to starsze będzie skazane na nudne zabawy dla maluszków. Oto kilka pomysłów, dzięki którym z twoją, rodzicu, niewielką…

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki?

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki? Pamiętacie czasy, kiedy o nowej książce dowiadywaliśmy się od znajomego albo przez recenzję w…

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Najnowsze przemyślenia


Dlaczego dorośli sięgają po książki dla młodzieży?

Co sprawia, że dorośli z zapałem sięgają po literaturę młodzieżową? Czy to tęsknota za beztroską młodością? A może magia opowieści, która przyciąga jak magnes? Literatura…

Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…