Dzwonnik z Notre Dame. Adaptacje literatury – Claude Carré

Date
lip, 10, 2025

“Dzwonnik z Notre Dame” – znany również pod tytułem „Katedra Marii Panny w Paryżu”, to pierwsza powieść Victora Hugo, opublikowana w 1831 roku.
Opowiada o tragicznych losach młodej Cyganki Esmeraldy w piętnastowiecznym Paryżu. Dziewczyna staje się ofiarą miłości, którą wzbudza w trzech mężczyznach – Quasimodo, garbatym, jednookim i kulawym dzwonniku katedry Notre Dame, okrutnym archidiakonie Klaudiuszu Frollo i młodym kapitanie straży Phoebusie de Châteaupers. Powieść porusza tematykę nierówności i alienacji społecznej oraz nietolerancji na tle piętnastowiecznego Paryża.

Autorem scenariusza tej adaptacji jest francuski pisarz i scenarzysta teatralny i komiksowy Claude Carré („De Profundis”, „Nobodyland”).
Za rysunki odpowiada natomiast pochodzący z Korsyki rysownik: Jean-Marie Michaud („Le Pays Miroir”, „De Profundis”).


RECENZJA

Gdyby Victor Hugo mógł jeszcze niedawno spacerować ulicami Paryża, prawdopodobnie wzruszyłby się do łez, gdyby był świadkiem pożaru, który w 2019 r. strawił katedrę Notre Dame. Na szczęście udało się ją odbudować. Wszak jest ona, zaraz po wieży Eiffla i Luwrze, znakiem rozpoznawczym Paryża. Katedra, która przetrwała wojny i zmiany z tą samą pierwotną majestatycznością, będzie w tym przypadku obserwatorem losów Quasimoda, garbusa, który używa budynku jako domu i schronienia, a także Esmeraldy, młodej Cyganki, która zarabia na życie tańcem na ulicy.

Akcja komiksu rozgrywa się pod koniec XV wieku w Paryżu. To czasy, w których tortury, egzekucje, wiara w alchemię i czary były częścią codziennego życia. Victor Hugo, na podstawie dzieła, którego powstał ten komiks, przedstawia nam doskonały kontekst historyczny, z którego dowiemy się wszystkiego, począwszy od sposobu budowy katedry Notre Dame, po bezwstydność i dekadencję społeczeństwa, gdzie łobuzy, włóczędzy i żebracy szukali schronienia na noc po spędzeniu całego dnia na udawaniu choroby, kradzieży i oszukiwaniu naiwnych. Dowiemy się również, co autor sądzi o gilotynie, niszczeniu starożytnych budowli, prasie drukarskiej, architekturze i innych zagadnieniach. Sporo tej wiedzy, choć mocno okrojonej, przedstawia scenarzysta komiksu, Claude Carré. Niemożliwe jest oczywiście, by w ledwo 48 stronach zawrzeć całą fabułę ponad 400-stronicowej książki. Jednak dość zgrabnie i naturalistycznie, nie ubarwiając niczym w filmie Disneya, udało się tu zawrzeć wszystkie kluczowe motywy książki.

Mamy więc dość tragiczną przeszłość Quasimodo i Frolla, problem biedoty i bohemy Paryża, znaczenie katedry jako azylu dla wyrzutków, wreszcie zbrodnię i łamanie obietnicy. Co ciekawe bohater, Quasimodo, nie pojawia się zbyt często w tej opowieści. Głównym bohaterem wydaje się katedra, wokół której dzieje się cała akcja. Wszak Quasimodo nie zna innych drzew, prócz tych z witraża katedry Notre Dame, innych wzniesień poza wysokimi wieżami katedry, jego domu. To cały jego wszechświat.

Jak na krótki komiks przystało, fabuła jest nadmiernie szybka, czasem przeskakuje zbyt mocno do przodu i mamy wrażenie wyrywkowości. Bez znajomości, choćby pobieżnej, pierwowzoru naprawdę ciężko jest zrozumieć, o czym jest ten komiks. Zdecydowanie nie pomagają w tym dość małe, często niewyraźne kadry i gęsto upchany na nich tekst, które dość mocno męczą podczas czytania. A szkoda, bo zawsze jestem za taką formą pokazywania młodszemu czytelnikowi dzieł literatury.

Monika Kilijańska


Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Tłuste książki młodzieżowe, czyli świętujemy, a nie jemy

Jeśli myśl o kolejnym pączku wywołuje mdłości, ale chętnie poczytacie o słodkim bohaterze, to mamy dla Was listę grubiutkich książek, które na pewno zaspokoją Wasz…

Pomysły na spędzenie czasu z młodszym rodzeństwem

Posiadanie młodszego rodzeństwa wcale nie oznacza, że to starsze będzie skazane na nudne zabawy dla maluszków. Oto kilka pomysłów, dzięki którym z twoją, rodzicu, niewielką…

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki?

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki? Pamiętacie czasy, kiedy o nowej książce dowiadywaliśmy się od znajomego albo przez recenzję w…

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Najnowsze przemyślenia


Dlaczego dorośli sięgają po książki dla młodzieży?

Co sprawia, że dorośli z zapałem sięgają po literaturę młodzieżową? Czy to tęsknota za beztroską młodością? A może magia opowieści, która przyciąga jak magnes? Literatura…

Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…