Biała magia – Judith Peignen

Date
lip, 14, 2025

“Czarownica Zora: Tom 3: Biała magia” – Zora i jej babcia, ofiary okrutnego polowania na czarownice, znalazły schronienie na dachu jednej z paryskich kamienic. Zora spędza dnie na lekcjach w szkole, a kiedy wraca do domu, uczy się władać magią. Pod żadnym pozorem nikomu nie może wyjawić istnienia czarodziejskiego świata, w którym żyje.
Ma również absolutny zakaz posługiwania się białą magią na korzyść nieczarowników. Jednak kiedy jej koleżanka z klasy, Minh, pada ofiarą bezlitosnych żartów i złośliwości, Zora postanawia ruszyć jej na ratunek. W końcu po co jej magiczne moce, jeśli nie może ich użyć, żeby pomóc przyjaciółce?


RECENZJA

Zora to młoda dziewczyna, która ma pewną tajemnicę przed swoimi rówieśnikami: uczy się też na czarownicę. Jednym z pierwszych praw czarownic, jakich się uczy, jest zakaz działania białą magią by kogoś, zwłaszcza zwykłego człowieka, uszczęśliwić czy komuś dopomóc. Jest to konsekwencja polowań na czarownice, gdyż ludzie zapominali o tym, co robiły one dobrze i skupiali się jedynie na złu. Zora, jednak chodzi także do zwykłej szkoły, w której uczniowie mają zupełnie przyziemne problemy. Takie jak Minh, która pada ofiarą szkolnego prześladowania ze strony dawnych koleżanek, zwaśnionych z Zorą. Nie mogą one przeboleć, że zdecydowała się pomóc Zorze w projekcie szkolnym. Ten konflikt między chęcią pomocy a koniecznością ukrywania swojej tożsamości jest bardzo ważną osią napędową tego zeszytu.

Bardzo mi się podoba, że scenarzystka, Judith Peignen, potrafi scalić świat magiczny i realny z ich wszystkimi, tak różnymi problemami. Szkoła, przyjaźń, hejt, a z drugiej strony eliksiry, czary, magiczna mgła. Niejeden młodszy nastolatek widzi w bohaterach odzwierciedlenie siebie i może poczuć, że przyjaźń potrafi zadziałać przeciwko każdym przeciwnościom. Ponadto autorka porusza temat tolerancji i akceptacji. Wielu młodych ludzi boi się odtrącenia, zdania innych i nie chce się wychylać. Warto pokazać im, że można, a nawet trzeba.

To, co najbardziej przypadło mi do gustu, to postać Zory. To bardzo pozytywnie zakręcona nastolatka. Kocha magię, motylki, jest ciekawa świata, choć czasem potrafi palnąć głupstwo. Zawsze jest sobą. Odważna i lojalna wobec swoich przyjaciół. Przy tym jest bardzo rodzinna i ma spory szacunek do starszych. Bardzo pozytywna postać, którą od razu można pokochać.

Nie można zapomnieć o fantastycznych rysunkach Ariane Delrieu. Plansze pełne są detali, magicznego pyłu, niebieskiej mgły, a zarazem potrafią idealnie uchwycić zwykłość realnego, szkolnego świata. Przepięknie gra światłem i kolorami, tworząc miłe dla oka kolorowe widowisko. Tak realne, że z chęcią poleżałabym w gorących wodach bagienka razem z babcią Zory i jej przyjaciółkami czy też oddała się medytacji. Serdecznie polecam, bo to naprawdę świetna historia. A przed nami jeszcze kilka tomów!

Monika Kilijańska


Redakcja

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Tłuste książki młodzieżowe, czyli świętujemy, a nie jemy

Jeśli myśl o kolejnym pączku wywołuje mdłości, ale chętnie poczytacie o słodkim bohaterze, to mamy dla Was listę grubiutkich książek, które na pewno zaspokoją Wasz…

Pomysły na spędzenie czasu z młodszym rodzeństwem

Posiadanie młodszego rodzeństwa wcale nie oznacza, że to starsze będzie skazane na nudne zabawy dla maluszków. Oto kilka pomysłów, dzięki którym z twoją, rodzicu, niewielką…

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki?

Jak Instagram i TikTok zmieniają sposób, w jaki młodzież czyta książki? Pamiętacie czasy, kiedy o nowej książce dowiadywaliśmy się od znajomego albo przez recenzję w…

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji?

Piątek 13. – Dlaczego budzi tyle emocji? Piątek 13. to jedna z tych dat, które niemal automatycznie kojarzą się z pechem i złymi wróżbami. Czy…

Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Najnowsze przemyślenia


Dlaczego dorośli sięgają po książki dla młodzieży?

Co sprawia, że dorośli z zapałem sięgają po literaturę młodzieżową? Czy to tęsknota za beztroską młodością? A może magia opowieści, która przyciąga jak magnes? Literatura…

Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…