Premiera pierwszego zwiastuna produkcji pt. “Metamorphosis” opartej na twórczości pisarza z Pragi 

Literatura Franza Kafki inspiruje twórców. W grze warszawskiego studia Ovid Works gracz wcieli się w rolę Gregora Samsy, który pewnego dnia budzi się jako insekt. 

Opowiadanie Franza Kafki pt. Przemiana zostało opublikowane w 1915 roku. Przedstawia historię sprzedawcy Gregora Samsy, który pewnego dnia budzi się - ku własnemu zdumieniu i przerażeniu ― w ciele insekta. Historia stała się przedmiotem wielu dyskusji i interpretacji. 

Franz Kafka w kulturze 

“Przemiana” była wielokrotnie ekranizowana i poddawana licznym analizom. Jest uznawana za jedno z najlepszych dzieł Kafki, a nawiązania do niej pojawiały się w różnych, często niespodziewanych miejscach. 

Satyryczny film Franz Kafka's It's a Wonderful Life Petera Capaldiego, w którym autor szuka inspiracji do napisania właśnie tej noweli, został w 1994 roku nagrodzony Oscarem i Nagrodą BAFTA. Znany japoński pisarz Haruki Murakami poświęcił Kafce jedno z opowiadań w zbiorze Mężczyźni bez kobiet , próbując w nim odpowiedzieć na pytanie o losy Gregora Samsy, gdyby obudził się nie w ciele robaka, lecz z jego świadomością. 

“Metamorphosis” jako gra komputerowa 

Teraz z intrygującą historią zmierzyli się twórcy gier z warszawskiego studia Ovid Works. Punkt wyjścia jest ten sam ― gracz wcielający się w rolę Gregora budzi się w ciele insekta - ale od tego miejsca historia krąży też wokół procesu Józefa K. z książki pod tym samym tytułem czy innej pracy Kafki ― Zamek. 

Gracz wyrusza wraz z Gregorem w pełną humoru i niezwykłych postaci podróż, by odkryć prawdziwą naturę swojej metamorfozy, zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć odkupienie. 

Ta niezwykła historia powstała w studiu Ovid Works na potrzeby gry z gatunku puzzle platforming adventure, w której poza inspiracją znaną opowieścią pojawia się oryginalna rozgrywka. Gregor trafia do świata, który przytłacza go rozmiarami. Kałamarz staje się nagle potężną barierą, a plama inkaustu niebezpieczną przeszkodą - i jednocześnie przydatną, bo oblana tuszem pionowa ściana pozwoli się na nią wspiąć. Podstawą gry jest eksploracja i rozwiązywanie zagadek logicznych. Uważna obserwacja otoczenia oraz dodatkowe ujęcie kamery "z góry" pozwala lepiej rozeznać się w środowisku i wykorzystać je do własnych potrzeb. By przedostać się dalej, gracz musi wchodzić w interakcję z otoczeniem, wykorzystywać ciecz do ułatwiania sobie wędrówki po stromych i śliskich powierzchniach, przestawiać takie elementy jak pokrętło w radiu, ale i wykazać się zręcznością przy platformowych sekwencjach. 

Zależało nam na połączeniu gry przygodowej i zręcznościowej, która będzie miała głęboko osadzoną historię ― powiedział Zaq Chojecki, reżyser gry. ― Wszystkie zagadki wynikają ze skali i mobilności bohatera oraz z dziwnego świata literackiego Kafki. 

To niezwykła wędrówka przez trzy światy. Jeden to ten prawdziwy, doskonale nam znany, choć przytłaczający dla robaka - powierzchnia stołu czy wnętrze szuflady. Drugi to ukryty, 

 pastedGraphic.png 

tajemniczy świat owadów - zapomniane przestrzenie między ścianami i pod podłogą, zakurzone przesmyki, dziwne obszary zamieszkane przez inne insekty. I wreszcie trzeci, stworzony przez abstrakcyjne miejsca, takie jak automatycznie sortująca się szafa z dokumentami. Na swej drodze Gregor napotka wiele wyzwań, pułapek, ale i niezwykłych stworzeń, których pomoc może okazać się nieodzowna. 

Historia: 

Gregor Samsa obudził się pewnego dnia i odkrył, że świat wokół niego urósł do gigantycznych rozmiarów... nie, tak naprawdę to on się skurczył do postaci insekta. Tym, co nie dawało mu spokoju, był list z organizacji zwanej Wieżą. Obiecano mu pracę, ale musi skontaktować się z Josephem, oficjelem wyższego rzędu i swoim licealnym przyjacielem, który ma mu zdradzić więcej. Tylko jak to zrobić, gdy świat nagle stał się tak przytłaczającym, niegościnnym miejscem? 

Kluczowe cechy gry: 

  • Tajemnicza metamorfoza - Gregor Sansa musi odkryć, dlaczego stał się insektem i jak może wrócić do swojej właściwej postaci.
  • Ręcznie malowane tekstury - wszystko, co widać na ekranie, jest dziełem ludzkiej ręki.
  • "Dwuwarstwowa" narracja - jedna rozgrywająca się "wewnątrz" świata Gregora i jedna tocząca się "na zewnątrz". Gracz nie może wchodzić w interakcje z postaciami z tej drugiej, ale wpływając na pierwszą decyduje o ich losach.
  • Oryginalne łamigłówki logiczne - kluczem do ich rozwiązania jest uważna obserwacja i wykorzystanie dodatkowe kamery pokazującej miejsce z pewnego oddalenia.
  • Swobodna eksploracja - w ramach kolejnych miejsc gracz ma dużą swobodę poruszania się, ale musi sobie pomóc - umiejętne wykorzystanie plamy miodu pozwala "posmarować" śliską powierzchnię, po której można się dostać we wcześniej niedostępne miejsce.
  • Świat w mikroperspektywie - główny bohater stawia czoła światu, który go dosłownie przerasta i przytłacza 

Metamorphosis ukaże się na PC, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch jesienią 2019 roku. 

O Ovid Works 

Ovid Works to niezależne warszawskie studio produkujące gry wideo, specjalizujące się w tworzeniu angażujących projektów na PC, konsole i wirtualną rzeczywistość. Jego pierwszą grą była absurdalna przygodówka VR Interkosmos, w której gracz trafiał do kokpitu sowieckiej kapsuły pędzącej w kierunku Ziemi. Kolejną, nową grą jest Metamorphosis, puzzle-platformer z perspektywy pierwszej osoby inspirowany twórczością Franza Kafki. By dowiedzieć się więcej, odwiedź www.metamorphosisgame.com.