Nagrody książkowe, które zawsze się sprawdzą

Nagrody książkowe, które zawsze się sprawdzą

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pytania, co najlepiej wręczyć uczniom na zakończenie roku szkolnego. My, zgodnie ze zwyczajem i własnymi preferencjami, zawsze podpowiemy książki. Jakie? Poniżej mamy kilka propozycji, które sprawdzą się zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

1. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyna Bednarek
Powieść dla małych i dużych, bo każdemu kiedyś w czeluściach pralki zaginęła skarpetka. Justyna Bednarek odkryła, gdzie uciekają i co robią. Znajdziemy tu opowieść kryminalną, obyczajową z morałem, czyli dla każdego, coś dobrego. A wszystko okraszone dużą dozą humoru. Uwaga, skarpetki rozciągnęły swoje przygody na więcej, niż jedną książkę.

2. Mikołajek. Pierwsze przygody Mikołajka Rene Goscinny, Jean Jackues Sempe
Chyba każdy zna paczkę łobuzów, którzy bawią kolejne pokolenia. To wydanie to gratka dla wielbicieli przygód chłopca, zawiera bowiem wszystkie pięć klasycznych tomów serii. Będzie co czytać, czym się zachwycać i co poznawać. Książka zarówno dla młodszego, jak i starszego czytelnika.

3. Magiczne drzewo Andrzej Maleszka
Chyba każdy już słyszał o magicznym drzewie, czy to w wersji filmowej, czy książkowej, z którego drewna zrobiono różne przedmioty. Oczywiście każdy przedmiot pozostał magiczny, a ludzie go posiadający mieli niesamowite przygody. Pierwsza opowieść jest o Czerwonym krześle, ale dla tych, którym opowieść się spodoba mamy dobrą wiadomość, jest tego więcej, każdy tom równie niesamowity.

4. Chłopcy z placu broni Molnar Ferenc
Chłopcy nie czytają? Nic bardziej mylnego, wystarczy im dać odpowiednią lekturę i pochłonie ich ona bez reszty. Ta klasyka literatury na pewno przypadnie do gustu niejednemu młodemu mężczyźnie, a wartości w niej zawarte same przejdą do ich zachowania.

5. Opowieści z Narnii C.S. Lewis
To już kolejny klasyk literatury dziecięcej i młodzieżowej, choć im się jest starszym, tym więcej z tej książki można czerpać. Dla młodych fanów magii i walki dobra ze złem to jest najlepszy wybór. Opowieści krótkie, ciekawe, niejednego czytelnika zauroczą i rozkochają w czytaniu.

6. Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
Czy komuś trzeba przedstawiać przyjaciół z tej wioski? Na pewno nie. I choć ich realia bardzo różnią się od współczesnych nadal zdobywają serca czytelników na całym świecie, nie tylko wśród maluchów. Książka idealna zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

7. Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien
Preludium do wydarzeń z Władny pierścieni. To od tej książki należy rozpocząć przygodę ze Śródziemiem. Magiczny świat krasnoludów, czarodziejów, hobbitów od lat fascynuję i urzeka. Książka o poświęceniu, oddaniu i przyjaźni, która rozpocznie piękną czytelniczą przygodę.

8. Przygody Tomka Sawyera Mark Twain
To zdecydowanie ulubiona lektura szkolnych łobuziaków, choć chęć naśladowania bohatera spędza sen z powiek niejednemu nauczycielowi. Dla czytelnika spragnionego przygód i niezwykłych opowieści to pozycja obowiązkowa.

9. Stowarzyszenie umarłych poetów Nancy H. Kleinbaum
Propozycja dla starszego czytelnika, który zrozumie idee przekazane w tej książce. Piękna opowieść o przełamywaniu barier, które nas krępują, o otwarciu umysłu i nie podążaniu za tłumem.

10. Tomek w tarapatach Alfred Szklarski
Klasyka powieści przygodowych, która też co prawda dzieje się w innej rzeczywistości, ale dla czytelnika ważniejsze będą przygody dzielnego Tomka Wilmowskiego, który chce wyjaśnić sprawę zaginionych paczek wysyłanych do ojczyzny. Trochę historii, trochę przygody, a po tym tomie kolejne z przygodami Tomka.

Nie ma złych nagród książkowych. Jednak trzeba pamiętać, że każda okładka kryje za sobą pewną opowieść, która odkrywa przed czytelnikiem nowe światy. Zastanówmy się, co chcemy pokazać uczniom, a nagroda na pewno będzie trafiona.