Top 10 książek na Dzień Ojca - sprawdzone tytuły!

Top 10 książek na Dzień Ojca - sprawdzone tytuły!

Dzień Ojca już niebawem i bez wątpienia wielu z Was ma już prezent dla swojego zacnego rodziciela. Jeśli nie to… nie martwcie się! Soboty na szczęście wciąż są handlowe, a w księgarniach nie brakuje interesujących lektur. Poniżej przedstawiamy nasze top 10 książek, które z pewnością zachwycą każdego tatę!

1. „Ostatnie królestwo” Bernard Cornwell

Bernard Cornwell jest niekwestionowanym mistrzem powieści batalistycznych, więc jeśli Wasz tata lubuje się w beletrystyce historycznej – „Ostatnie królestwo” (pierwszy tom cyklu „Wojny Wikingów”) z pewnością pochłoną go bez reszty! Warto tutaj dodać, że obecnie Wydawnictwo Otwarte wznawia tę serię w genialnej oprawie graficznej.

2. „Dziennik Jaskółki” Amélie Nothomb

„Dziennik Jaskółki” to malutka, niepozorna książeczka, raczej nieznana szerzej. A szkoda, bo mimo zaledwie osiemdziesięciu stron treści, prezentuje nietuzinkowy portret psychologiczny mordercy, który zakochuje się w dziewczynie, którą zamordował i… zabrał dziennik. Dziwna, niepokojąca, ale przepyszna lektura!

3. „451° Fahrenheita” Ray Bradbury

Klasyk, który pochłonie każdego czytelnika, niezależnie od wieków i preferencji czytelniczych. Niesamowity obraz świata, w którym pali książki, bo wiedza uznawana jest za źródło nieszczęścia. Daje do myślenia, wstrząsa, porusza. Jestem przekonana, że Wasz rodzic nie raz do niej powróci.

4. „The World of Lore: Potworne istoty” Aaron Mahnke

Ta pozycja zadowoli każdego miłośnika zjawisk paranormalnych. Jej autorem jest Aaron Mahne, twórca niesamowitego podcastu „Lore”, który porywa czytelnika w świat przerażających istot z koszmarów, podań i legend. Nie brakuje tutaj wielu interesujących dygresji, nawiązujących również do historii ludzkości.

5. „Kwiaty dla Algernona” Daniel Keyes

Twór Daniela Keyes to naprawdę mocny kawał literatury, po którym ciężko się pozbierać. Wbrew pozorom, nie jest to stricte science-fiction, a historia ciężkiego brzmienia, samotności i zagubienia. Jeśli film o Forreście Gumpie odcisnął na Was piętno – ta książka zrobi to dwadzieścia razy mocniej!

6. „Gra o tron” - George R.R. Martin

Książka – przynajmniej z tytułu – znana każdemu, a to za sprawą głośnego serialu HBO. Jeśli Wasz rodziciel oglądał go, warto sprawić mu jej pierwowzór. Nie bez powodu mawia się, że wydanie papierowe zwykle jest lepsze od filmu – w programie telewizyjnym ominięto wiele szczegółów, które każdy fan serii powinien znać!

7. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” - H.P. Lovecraft

H.P. Lovecraft to autor, którego dzieła powinny znaleźć się w biblioteczce każdego fana horroru! „Zgroza w Dunchwich...” to gratka nie tylko dla entuzjasty Cthulhu, ale i idealny początek dla czytelników, którzy z jego kultem niewiele mają – jeszcze - wspólnego.

8. „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” - Stuart Turton

Nieszablonowy kryminał, który oczaruje każdego pasjonata tego gatunku oraz wiktoriańskich klimatów. „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” to oryginalne śledztwo, mnóstwo tajemnic i… odrobina zjawisk nadprzyrodzonych – obok takiej powieści nikt nie powinien przejść obojętnie!

9. „Nasz las i jego mieszkańcy” - Bohdan Dyakowski

Co prawda, książka ta ujrzała światło dzienne już pod koniec XIX wieku, niemniej wciąż jest jedną z najlepszych pozycji o leśnym świecie. Idealna lektura dla sympatyków nauk przyrodniczych oraz dzikich stworzeń. Dodatkowo obecnie można ją dostać w przepięknym, pełnym zdjęć wydaniu!

10. „Murderabilia” - Álvaro Ortiz

Na koniec tytuł nietypowy, bowiem jest to… komiks. Twór Álvaro Ortiza jest pełen groteski, humoru, ale i prawd o ludzkiej zawiści i nienawiści wobec inności. Czasem dobrze odskoczyć od tradycyjnej książki dla niesztampowej historii – szczególnie, że są w niej i koty. Kto nie lubi kotów?

Czy któraś z powyższych lektur zainteresowałaby Waszego tatę? A może któryś z tytułów posiada już w swojej biblioteczce? Dajcie znać w komentarzach!