13 kotów, czyli gdzie można o tych niezwykłych stworzeniach poczytać

Date
lis, 05, 2018

Koty! Można je kochać, można nienawidzić, ale nigdy nie będą nam obojętne. Poniżej lista 13 tytułów z kotami w rolach głównych (lub nieco pobocznych, ale wciąż niezwykle istotnych).

13. Tu oczywiście pojawi się tytuł „13 kotów”, antologia opowiadań. 

Książka ta jest zbiorem 13 opowiadań, pełnych magii, horroru, fantastyki i przygody. Trzynaście osób postanowiło poddać się bardzo interesującemu eksperymentowi, a potem opisać swoje przeżycia. Czego dotyczył ów eksperyment? Nie mniej nie więcej tylko… czarnych kotów-najbardziej tajemniczych stworzeń na świecie. Te 13 osób odważyło się przebiec drogę 13 czarnym kotom. Co z tego wynikło Czytelnik dowie się po lekturze tej niesamowitej i ciekawej książki.

12. I kolejna antologia „11 pazurów” 

Jedenastu autorów, jedenaście różnych prób przeniknięcia odwiecznej kociej tajemnicy. Zebrane przez nas opowiadania reprezentują pełen asortyment gatunków współczesnej fantastyki od klasycznej science fiction poprzez fantasy, horror, space operę, urban fantasy aż po groteskę. Niektórzy z autorów podejmują koci temat nieco przewrotnie, inni całkiem poważnie. W czułym uścisku “Jedenastu pazurów” każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie: horror, że aż strach zgasić światło, literacką żonglerkę cytatami, socjologiczno-polityczną analizę wydarzeń ostatniego trzydziestolecia, inspirowaną komputerowymi grami kosmiczną bijatykę, anglosaską dystynkcję i skrzeczącą rzeczywistość.

O kotach pisano od wieków i dalej będzie się pisać, albowiem każde pokolenie próbuje na nowo rozwiązać fascynującą zagadkę kociej natury. Jak dotąd nikomu się nie udało, ale może kiedyś…?

11. „Kot Bob i ja

Najbardziej poruszająca opowieść ostatnich lat, teraz również na ekranach kin: prawdziwa historia niezwykłego kocura i zagubionego człowieka, który odzyskał dzięki niemu nadzieję na szczęście…

10. „Koty i córki robią tylko to, co chcą

Tym razem coś dla młodszych czytelników. Ciepła i mądra historia o rodzinie, przezwyciężaniu trudności i odnajdywaniu swojego miejsca w życiu. Dla kociarzy z prawdziwego zdarzenia oraz dla tych, którzy twierdzą, że nie są kociarzami, choć w głębi serca wiedzą, że to nieprawda….

9. „Jak wytresować kota?” (oraz bardzo podobny tytuł “Kot w stanie czystym” spod pióra Terry’ego Pratchetta)

„Posiadanie kota daje nam możliwość poczucia się we własnym domu jak gość”. Tak twierdzi autor.

Nie dajmy się jednak zwieść. Kot wcale nas nie ugości, czym chata bogata, ani nie zaproponuje najwygodniejszego fotela. Co to, to nie! Życie z nim pod jednym dachem, choć barwne, jest pełne wyzwań oraz ciągłej walki o swoje miejsce w swoim mieszkaniu.

W czym więc tkwi fenomen kota, skoro „nie ma on żadnych praktycznych zastosowań”?

8. „Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy”.

Tajemniczy czarny kot, Legendy i przesądy” to ślicznie wydana, interesująca publikacja, której autorce udało się wyczerpać temat. Przedstawiona w książce wiedza jest konkretna i rzetelna. Obok doskonale wszystkim znanych faktów pojawiają się też ciekawostki, które niejednego miłośnika kotów mogą zaskoczyć. Sądzę, że tytuł warto przeczytać by poznać niezwykłe, kocie historie.

7. „O czym myślą koty

Oddajemy im własną poduszkę, ale czy naprawdę je rozumiemy? W swojej fascynującej opowieści Thomas McNamee rozszyfrowuje jedna po drugiej kocie tajemnice, przytaczając nieznane szerszemu ogółowi badania naukowców, a także powołując się na osobiste doświadczenia – kociarza ekstraklasy.

Czy ludzki i koci mózg działają identycznie? Czy koty są lepszymi od ludzi towarzyszami dla osób chorujących na depresję? I czy rzeczywiście do komunikacji z człowiekiem używają specjalnego języka, do każdego z nas zwracając się nieco inaczej?

“O czym myślą koty” to przewodnik po życiu wewnętrznym kotów dla wszystkich. Dla tych, którzy dopiero uczą się trudnej sztuki interpretowania kocich zachowań, i dla tych, którzy uważają się za jej arcymistrzów.

6. Wiem, że komiksy to nie książki, ale to właśnie w nich umieszczone zostały najfajniejsze koty. Jeżeli kochacie te stworzenia, koniecznie musicie poznać „Pamiętnik Kociłapki” autorstwa Nobata Nonaka, który ukazał się nakładem wydawnictwa Waneko.

5. Jednym z najbardziej znanych kotów ostatnich lat jest również komiksowy kot Simona. Jest raczej milczącym typem, ale potrafi rozbawić tłumy.

4. Jeżeli już jesteśmy przy komiksach, to oczywiście tytuł najzabawniejszego kota świata wciąż należy do… Garfielda! Polecam komiksy w polskim tłumaczeniu, zwłaszcza serię, która w tym roku zaczęła ukazywać się nakładem wydawnictwa Egmont.

3. Obowiązkową pozycją nie tylko dla najmłodszych, ale również i dla dorosłych jest „Kocia mama”.

Każdy, kto kocha zwierzęta, z pewnością od razu polubi sympatyczną, nieco roztrzepaną Zosię, nazywaną przez wszystkich „kocią mamą”. Zosia ma osiem lat i jest bardzo zajętą dziewczynką – wyprawy do lasu z przyjaciółmi i rodzeństwem, wakacyjne przygody i zabawy w ogrodzie pochłaniają mnóstwo czasu. Pewnego dnia na podwórku niespodziewanie zjawia się kocia rodzina, dla której czym prędzej trzeba znaleźć bezpieczne schronienie. Temu wcale niełatwemu zadaniu sprostać może tylko dzielna „kocia mama”. Zosia nie przejmuje się uszczypliwymi uwagami kolegów – najważniejsi są dla niej jej czworonożni przyjaciele, którym zawsze gotowa jest pomóc.

„Kocia mama” to po trosze opowiadanie o samej autorce – Maria Buyno-Arctowa wplotła w nie bowiem wspomnienia przygód z własnego dzieciństwa. To książka pełna humoru, pokazująca wagę prawdziwej przyjaźni, która zdarza się nie tylko między ludźmi.

2. Nie ma bardziej niezwykłego kota niż Kot z Cheshire z „Alicji w Krainie Czarów”.

Kot z Cheshire jest postacią z powieści “Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Choć pojawia się w niej zaledwie trzy razy, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych postaci w całej książce. W późniejszych czasach był wielokrotnie wykorzystywany w filmach i literaturze innych pisarzy.

1. Tu oczywiście umieściłabym „Mistrza i Małgorzatę” oraz niezwykłego, kociego bohatera powieści kota Behemota.

Behemot to demon paź, który przybiera postać czarnego kota lub człowieka o kociej twarzy. Jako kot wprawia w zdumienie przeciętnych mieszkańców Moskwy swymi niecodziennymi sztuczkami, m.in. kupuje bilet i przemawia do motorniczego tramwaju, pije wódkę i zagryza marynowanymi grzybkami, gra w szachy oraz pozbawia głowy Bengalskiego, który jest konferansjerem w teatrze Variétés, by potem znów ją przymocować bez najmniejszego problemu i śladów. Bez wątpienia jest niecodzienną postacią.

A wy? Macie jakieś kocie propozycje?

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…