Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe, pomiędzy strony włóżcie papier. Mogą być to kartki, papier toaletowy, kuchenny, cokolwiek, żeby mogło to wsiąknąć. Przyciśnij książkę innymi, a po 15 minut wszystko powtórz i zostaw na dłużej. Nie gwarantuję, że książka będzie wyglądała jak nowa, ale z pewnością zapobiegnie to wyginaniu się stron i wielkich plam.

Czasem w Internecie udostępniane są zakładki do książek (pamiętajcie, żeby nie łamać praw autorskich!). Lub jeśli posiadamy jakieś zdolności, możemy stworzyć samodzielnie. I z takim projektem udajemy się  do Rossmana gdzie wywołamy zdjęcia. Nie jest to na zwykłym papierze, a trwałość jest o wiele lepsza. Zapłacimy złotówkę, a taka zakładka jest naprawdę ładna. Na dodatek możemy stworzyć magnetyczną tylko wystarczy użyć taśmy magnetycznej.

Przykładowo Natalia Patorska posiadająca konto na platformie youtube przygotowała piękne zakładki, których projekt udostępniła dla widzów. Koniecznie zajrzyjcie: youtube (w opisie filmu macie link do projektu!)

Jeśli często wypożyczacie książki z biblioteki, a uwielbiacie różne cytaty to warto założyć sobie zeszyt, do którego będziecie wpisywać wartościowe dla was treści. Ja uwielbiam to za to, że traktuje ten zeszyt jak swój pamiętnik, bo wiele cytatów wpisałam tylko dlatego, że miałam określony nastrój i jest to dla mnie świetne wspominanie historii jakich przeczytałam.

Za każdym razem kiedy przeczytasz dobrą książkę zapisujesz sobie w głowie, żeby ją kupić, ale o tym zapominasz? Zacznij korzystać z portali typu lubimyczytac.pl, biblionetka.pl, granice.pl lub goodreads.com. Będziesz miał/a możliwość tworzenia własnych półek, na których zaznaczysz swoje ulubione książki, te, które chcesz mieć na półce i tajemnie podpowiedzieć swoim przyjaciołom jaki prezent chciał(a)byś otrzymać.

Gubisz się już w swojej bibliotece i często nie wiesz już nawet czy daną książkę przeczytałeś/as? Ustawiaj odwrotnie lektury, które masz już za sobą, a grzbiety nieprzeczytanych niech powodują w tobie wyrzuty sumienia i nakłaniają swoim wyglądem. 

Chcesz dużo zaoszczędzić na zakupie książek? Jeśli nie przeszkadzają Ci używane wydania (często zdarza się, że wyglądają jak nowe, bądź nawet takie są) skorzystaj z grupy na facebooku typu "Książki-sprzedaż, wymiana", "Książka za 10zł", "Książka za 5zł" lub koniecznie zajrzyj na moje ulubione strony: skupszop.pl, skladnicaksiegarska.pl, za kilka złotych możesz znaleźć książkę, która w każdej innej księgarni będzie miała wartość kilkudziesięciu.

Również wiele osób korzysta do sprzedaży ze strony olx.pl, sprawdźcie czy w waszej okolicy nie znajduje się książkoholik chętnie chcący pozbyć się części biblioteczki za niską cenę.

Brniesz przez najnudniejszą lekturę szkolną jaka powstała? Równocześnie podczas czytania odpal audiobooka, zdecydowanie szybciej minie czas i mniej męcząco. 

Mam nadzieję, że chętnie skorzystacie z wyznaczonych  przeze mnie porad. Może pomogą one w Twoim uporządkowanym życiu czytelnika.