Co myślę o YA, NA i fantastyce młodzieżowej?

Date
sie, 16, 2017

Książki dla dzieci i młodzieży wydawane są od dziesięcioleci, ale dopiero od niedawna pokuszono się o próbę ich podziału ze względu na grono odbiorców do jakiego są one kierowane (uwzględniając wiek i dopasowując tematykę). W świadomości czytelników prawdopodobnie już na dobre swoje miejsce znalazły takie pojęcia jak Young Adult, fantastyka młodzieżowa i – nieco nowsze ale równie popularne – New Adult.

W rozróżnieniu YA od fantastyki młodzieżowej nie ma większych problemów, jednak trzecia kategoria bywa dla niektórych czytelników czymś dziwnym. NA to literatura młodzieżowa łącząca w sobie elementy obyczajowe, romansu, czasami thrillera, czyli podobnie jak YA. Różnica jednak polega na przypisanej do niej kategorii wiekowej. Kierowana jest do młodzieży pomiędzy 18 a 25 rokiem życia (choć szczebelki wiekowe są ruchome). Fabuła może zawierać sceny erotyczne, przemocy, poruszać bardziej destrukcyjne tematy społeczne.

Próba skategoryzowania literatury młodzieżowej nie jest jednak zbyt udana. Większość pozycji młodzieżowych czerpie jednocześnie z wszystkich trzech opisanych wyżej grup. Czasami YA łączy się z fantastyką młodzieżową, innym razem głównymi postaciami są osoby od niedawna dorosłe (New Adult = nowi dorośli). Podobnie ma się kwestia fabuły. Zaskakujące bywa jak wiele pozycji w teorii kierowanych do młodych dorosłych, w rzeczywistości używa motywów, które nie do końca nadają się dla nieukształtowanych jeszcze młodych ludzi.

Literatura – podobnie jak film – coraz częściej ma charakter komercyjny i jej celem jest zaszokowanie odbiorcy. Granica między tym co można, a czego się nie powinno, wciąż jest przesuwana. Coraz częściej w książkach dla młodzieży szkolnej pojawiają się sceny przemocy, gwałtów. Być może warto już od najmłodszych lat uczulać ludzi na zjawisko tego typu patologii społecznych, ale czy niektóre wizje autorskie nie powinny być przekazywane w nieco delikatniejszy sposób? Pytanie pozostaje otwarte.

Drugą twarzą tej sprawy jest rzeczywisty wpływ na młodzież. Czy przesłanie jakie niesie książka jest rzeczywiście odczytywane przez młodych czytelników? Weźmy na przykład popularną serię „Igrzyska Śmierci”. Ilu czytelników zwróciło większą uwagę na problem totalitaryzmu, śmierci dzieci i głodu w Państwie Panem, niż na trójkąt miłosny Gale-Katniss-Peeta? Fora książkowe nie pozostawiają wątpliwości, że znaczną większość bardziej interesuje romans.

Dlatego też w literaturze młodzieżowej ogromną część stanowią książki o tematyce miłości. W większości są to pozycje schematyczne, łatwe w odbiorze i przewidywalne, ale zdarza się, że autorowi uda się przemycić do fabuły jakieś znaczące przesłanie i elementy, które dają do myślenia. Takie jak na przykład śmiertelna choroba czy prześladowanie.

Podobnie zresztą wygląda kwestia fantastyki młodzieżowej, która w wymyślonej rzeczywistości, często wśród mitycznych stworzeń opowiada romans, ale też historię walki o siebie, rodzinę i otoczenie.

Książki młodzieżowe – niezależnie od kategorii – są potrzebne i pełnią ważną rolę w rozwoju młodzieży. Choć ich znaczna część opiera się na dobrze znanych schematach to jednak często autorowi uda się poruszyć ważny temat. Niezależnie więc czy mamy do czynienia z bohaterem młodzieżowym, czy młodym dorosłym, warto podjąć wyzwanie i wyruszyć z nim w podróż. Może to być świat realny i fantastyczny, idąc ramie w ramie z drugim człowiekiem czy wilkołakiem lub trollem. Najważniejsze jednak żeby młodzi ludzie potrafili odsunąć w cień elementy komercyjne literatury i zachwycić się jej esencją. Bo literatura daje możliwość przeżyć wielu żyć innych bohaterów, ale ma też sprawić, aby nasze, własne było piękniejsze.

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…