Dzień Kobiet to święto ważne zarówno dla dużych, jak i małych kobietek. Dla nastoletniej czytelniczki idealnym uczczeniem tego dnia będzie wręczenie w prezencie… książki. Z tej okazji wybrałam dziesięć pozycji młodzieżowych, które zawojują serducho każdej dorastającej dziewczynki!

1. „Serce meduzy” - Ali Benjamin

Jedna z najbardziej niezwykłych powieści, które było dane mi przeczytać. Piękna opowieść o przyjaźni, oswajaniu się ze śmiercią oraz pięknu wszechświata, która wlewa w serca mnóstwo ciepła!

2. „Prawdziwe przyjaciółki” - Shannon Hale, LeUyen Pham

Komiks oparty na prawdziwych wydarzeniach, który wniesie w życie każdej młodej kobietki mnóstwo wartości, ale i pociechy. To historia dziewczynki, która pragnie za wszelką cenę być akceptowalna przez rówieśniczki, ale czy warto to robić za wszelką cenę? Polecam również kontynuację - „Najlepsze przyjaciółki”.

3. „Uśmiech” - Cezary Harasimowicz

Powiastka Cezarego Harasimowicza pozwala odnaleźć na nowo uśmiech w życiu – nawet po straci bliskiej osoby. I – co tu dużo pisać – historia Tekli jest cudownie humorystyczna i wzruszająca!

4. „Ciasto ze szczyptą nadziei” - Sarah Moore Fitzgerald

Pełna emocji powieść obyczajowa, która niesie ze sobą niezwykle pozytywne przesłanie – o tytułowej nadziei, wierze w ludzi, moc przyjaźni i miłości. I - naturalnie – nie brakuje tutaj ciasta i humoru!

5. „Dziewczynka, która wypiła księżyc” - Kelly Barnhill

W topce dla małych kobietek nie mogło zabraknąć i magii, tym razem dla nieco starszych kobietek. W tej opowieści fantasy kryje się wiele warstw – choćby o dorastaniu i szczęściu, ale i nie brakuje odrobiny grozy.

6. „Ella zaklęta” - Gail Carson Levine

Co prawda, „Ella zaklęta” została wydana w Polsce przeszło dwadzieścia lat temu, jednakże w zeszłym roku ukazało się cudne jej wznowienie i… nie mogłam ominąć tak wdzięcznej powieści w topce dla małych kobietek! Książka budzi mnóstwo refleksji, ciepła i jestem przekonana, że już niejedna z kobietek o niej słyszała! Po prostu magia!

7. „Słodycze” - Lavie Tidhar

To propozycja dla miłośniczek humoru, słodkości i… tajemnic. Świetnie bawiłam się przy tej pozycji i na samą myśl o niej maluje się uśmiech na mojej twarzy. Must have dla każdej fanki powieści detektywistycznych!

8. „Głowa do góry, Sunny!” - Jennifer L. Holm, Matthew Holm

Kolejny komiks – zabawny i smutny zarazem, ale i… bardzo życiowy. Autorzy serwują tutaj obraz przeciętnej rodziny, w której jest osoba uzależniona – w tym wypadku brat tytułowej Sunny. Polecam również kontynuację - „Trzymaj się, Sunny!”. Jestem przekonana, że ten tytuł rozbawi i poruszy każdą kobietkę!

9. „Bob. Przyjaźń to magia, która nie przemija” - Wendy Mass, Rebecca Stead

Magiczna historia o sile przyjaźni, która jest bez wątpienia bardzo ważna dla każdej dziewczynki. Powieść jest nie tylko cudownie liryczna, ale i przepięknie wydana, a uroczy Bob – no cóż – z pewnością podbije serducha czytelniczki (i czytelnika też, jest cudowny!).

10. „Ewolucja według Calpurnii Tate” - Jacqueline Kelly

Cudo dla miłośniczek przyrody i zbuntowanych bohaterek, które wbrew przeciwnością dążą do celu. Calpurnia Tate interesuje się bardzo naukami Darwina - wnikliwie obserwuje rośliny i zwierzęta – i wbrew narzuconej roli kobiety na początku XX wieku – ma zamiar wyjechać na uniwersytet! Poza tym jest sympatyczną dziewczynką i jestem przekonana, że każda młoda kobietka polubi ją i będzie ją wspierać w jej dążeniach! Tutaj również polecam kontynuację - „Niezwykły świat Calpurnii Tate”.

Co sądzicie o wybranych przeze mnie tytułach? Znacie je? Jeśli nie – koniecznie nadróbcie!