Top 10 tytułów: wybór dziecięcej literatury

Date
maj, 31, 2019

Literatura dziecięca to pojęcie bardzo szerokie. Tytuły z tej kategorii zachęcają do poznawania świata, uczą o radzeniu sobie z emocjami, rozwijają pasje. Wiele książeczek tego typu napisanych jest z dużym poczuciem humoru, często absurdalnym, jednakże zwykle charakteryzują się one nietuzinkowym ciepłem i ciężko się przy nich nie uśmiechnąć. Niemożliwa do objęcia jest również rozmaitość przygód, oferowanych przez beletrystykę takich pozycji – od zwykłych szkolnych niuansów, po podróże do krain pełnych cudów i dziwów. Jedną z najważniejszych kwestii literatury dla maluchów są również ilustracje – obok kolorowych stronic żaden maluch (i rodzic) nie przejdzie obojętnie. Z tej rozmaitości wybrałam (wybraliśmy?) 10 najfajniejszych książek dla dzieci z ostatniego roku!

1. „Atlas mitów” – Thiago de Moraes

Barwne postaci i stworzenia, niesamowite opowieści oraz niebanalna i zabawna szata graficzna – ta pozycja zauroczy nie tylko dziecko, ale i dorosłego czytelnika. Bogactwo przedstawionych bóstw i wierzeń oraz edukacyjne aspekty (m.in. mapy) to dodatkowa wartość tej lektury. Nie można zapomnieć i o rozmiarze tej książeczki – jest OGROMNA! Prawdziwe cudo, które każdy mały odkrywca świata powinien mieć w swojej biblioteczce!

 

2. „Giselle” – Charlotte Gastaut

Ta pozycja również nawiązuje do dawnych wierzeń. „Giselle” opiera się na dawnym balecie o dramatycznym klimacie i choć może wydawać się nie do końca atrakcyjna dla dzieci, tak jej forma wynagradza wszystko. W książeczce znajdują się wycinane, koronkowe ilustracje, od których po prostu nie można odwrócić wzroku. Gratka nie tylko dla malucha, ale i rodzica!

 

3. „Animalium” – Jenny Broom, Katie Scott

Zjawiskowy atlas zwierząt dla starszaków, w którym zakocha się absolutnie każdy! Treść książki wzorowana jest na wycieczkę po muzeum – wstęp nazwany jest tu wejściem, rozdziały – salami, a to nie wszystkie atrakcje! „Animalium” przepełnione jest cudownymi, realistycznymi eksponatami (rysunkami), a treść przepełniona jest ciekawostkami. Must have dla małego przyrodnika!

 

4. „Prawdziwe Przyjaciółki” – Shannon Hale, LeUyen Pham

Powieść graficzna dla nieco starszych dzieci o trudnościach związanych z relacjami zarówno z rówieśnikami, jak i bliskimi. Bardzo emocjonalna, mądra, poruszająca wiele tematów – również religii. Jestem przekonana, że nie jedna dziewczynka czuła się jak Shannon, a ten kolorowy komiks z pewnością pomoże jej poradzić sobie z problemami.

 

5. „O! Kapelusz” – Jon Klassen

Króciutka, ale absolutnie przeurocza opowieść o pokusach, przyjaźni i… dzieleniu się. „O! Kapelusz” to zaledwie kilka zdań ozdobionych prostymi ilustracjami, z których jedynie spojrzenia zabawnych żółwi zdają się mówić, a jednak to jedna z najinteligentniejszych bajeczek, z jakimi miałam do czynienia!

 

6. „Kura, co tyła na diecie” – Pan Poeta

Dieta to nie do końca temat dla dziecka, ale ta książeczka jest po prostu przefantastyczna! Maluchy z pewnością docenią w niej zabawnie narysowane ptaki, a rodzice – szczególnie mamy – odnajdą w niej całą prawdą o odchudzaniu… w krzywym zwierciadle. Mądra, wesoła i rymowana lektura naszego rodzimego Pana Poety!

 

7. „Nie bój się i pocałuj mnie!” – Nastja Holtfreter

Tekturowa, malutka, niepozorna – te słowa idealnie opisują interaktywną opowieść o małej żabce. Jest ona przeznaczona dla maluszków, ale… i ja się cudowne przy niej bawiłam! Jestem przekonana, że każda mała księżniczka chętnie pomoże w zdjęciu z księcia zaklęcia.

 

8. „Jak hodować i karmić domową czarną dziurę” – Michelle Cuevas

Powieść Michelle Cuevas nie jest lekturą łatwą, ponieważ porusza nie tylko tematy lekko naukowe, ale i opowiada o trudnych emocjach – radzeniu sobie ze śmiercią bliskiej osoby. Jestem jednak przekonana, że każdy starszak zakocha się w głębi tej historii. Wszak w każdym z nas czasem pojawia się „czarna dziura”, ale może być ona wypełniona pięknymi rzeczami…

 

9. „Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika” – Julian Gough, Jim Field

Wracamy na wesołe tory. Jim Field jest mistrzem humorystycznych i pouczających opowieści. „Królik i Misia” to nie tylko opowieść o przyjaźni, ale również o tym, że każdy jest inny, a dziwny… wcale nie znaczy gorszy. Różnice są piękne i warto, aby dzieci potrafiły je docenić!

 

10. „Bad Guys. Ekipa złych” – Aaron Blabey

Często dzieci boją się czarnych charakterów z bajek – choćby Wilka z Czerwonego Kapturka. A co jeśli złe potwory zechciałyby zostać… dobre? „Bad Guys. Ekipa złych” to zabawna graficzna powieść utrzymana w czerni i bieli, która łamie wszelkie stereotypy o niebezpiecznych zwierzętach! Dobra i dla rodzica, i dla dziecka – gangsterskie nawiązania rządzą!

 

Która z powyższych pozycji zainteresowała Was najbardziej? Znacie którąś z nich? ?

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…