E-booki – tak czy nie? Opinie blogerek

Date
sie, 02, 2017

Jeżeli lubicie czytać książki, to na pewno wiele razy zadawaliście sobie to pytanie. Mamy dziś masę książek elektronicznych. Problem jednak polega na tym, żeby ich czytanie było tak samo wygodne i przyjemne jak czytanie papierowych książek. Czy jest to możliwe? Ostatecznie przez ile godzin można wpatrywać się na przykład w ekran komputera…

Poniżej możecie przeczytać co na temat e-booków sądzą współpracujące z nami blogerki. 

Joanna Radosz 

E-booki jak najbardziej tak. Moim zdaniem nie zastąpią papierowej książki, nie cieszą mnie tak jak widok nowej pozycji na półce, szelest kartek, dotyk papieru, ale są przede wszystkim bardziej praktyczne. Teraz kiedy jadę na wakacje, nie muszę brać ze sobą stosiku (bo w końcu nie wiem, na co będę miała ochotę), wystarczy czytnik w etui, a już tam mam całą biblioteczkę. Czytnik umożliwił mi też częstsze czytanie książek obcojęzycznych – mam do nich łatwiejszy dostęp, są tańsze od papierowych odpowiedników i co bardzo ważne: kiedy kupuję e-booki, nie muszę się martwić kosztem przesyłki. Czytam w formie elektronicznej od trzech lat i przez te trzy lata tylko w mojej ulubionej rosyjskiej księgarni internetowej zakupiłam 120 książek!

Alicja Górska
krytyk.com.pl

Samochody miały nigdy nie wyprzeć konnych zaprzęgów, a zautomatyzowane ramiona ludzi na taśmach produkcyjnych. A jednak. Stało się. Chociaż sama jestem zwolenniczką romantycznego szelestu kartek i zapachu starego lub nowego papieru (mają zupełnie inny urok), to jestem przekonana, że z czasem materialne tomy zejdą na margines, służąc jedynie np. artystom. 

Po pierwsze, rodzi się nowe pokolenie, które nie pamięta czasów bez komputerów, tabletów, smartfonów i czytników. Elektroniczny obraz jest dla niego równie naturalny, co dla naszego atrament na papierze. Często jego przedstawiciele nie widzą już różnicy, nie fetyszyzują materialnej warstwy książki. Dzieciaki wolą interaktywne historie, gdzie coś się rusza, macha do nich albo nawet mówi.

Po drugie, mamy coraz większy problem z alergiami, a książki to siedliska kurzu. Coraz częściej powodem wyboru czytnika jest alergia na roztocza, z którymi przy książkach ciężko walczyć. Nie każdemu się chce.

Po trzecie, wierzę, że kiedyś przejrzymy na oczy i zobaczymy, że ludzkość to banda egoistów w kwestii ekologii. Wycinanie drzew dla papieru przy alternatywie urządzenia wielokrotnego użytku, którego cena nie jest już jakaś zawrotna, to kwestia wątpliwa moralnie. I chociaż, jak wspomniałam sama należę do lobby romantycznego, to zdaję sobie sprawę, że moje zachowanie jest godne krytyki. Jedynie mała powszechność wyboru czytnika nad książkę i świadomość nadprodukcji tomów trzyma mnie jeszcze przy moim egoizmie. Ale czy byłabym w stanie bronić się w ten sam sposób za 100 lub 200 lat? Nie sądzę.

Agata Róża Skwarek
Medytacje nad książką

Kocham otaczać się książkami. Wole je od „durnostojek”, porcelany, czy telewizora. Ale gdy pracowałam za granicą, ciężko byłoby wziąć ze sobą liczbę powieści starczającą na dwa — trzy miesiące. Wtedy kupiłam pierwszy czytnik. Po latach książek na półce przybywa, a ja cały czas korzystam z czytnika. Jest wiele plusów takiego sposobu czytania. Najważniejszy to możliwość przeczytania książki natychmiast. Czytam o ciekawej pozycji, nabieram ochoty na nią, płacę i ściągam na swoje urządzenie. Nie czekam na kuriera, nie ograniczają mnie weekendy i święta, a przesyłka nie zagubi się po drodze. Ja mam jeszcze lepiej, ponieważ korzystam z abonamentu na książki elektroniczne. Nie muszę mieć nawet pieniędzy na koncie. Równie ważna jest lekkość czytnika. Mogę na nim mieć i sto książek, a podczas podróży, czy wakacji czytać to, na co mam ochotę. Jako kobieta doceniam niewielką przestrzeń, jaką urządzenie zajmuje. Można wziąć więcej ubrań, czy kosmetyków. Niewątpliwe zalety to także: możliwość dopasowania sobie wielkości czcionki i jasność podświetlenia. Czytnik powinny także docenić osoby czytające w obcych językach, w tym pozycje niedostępne w Polsce. Co więcej? Książki elektroniczne się nie starzeją, nie moczą, nie da się ich zgubić, zabrudzić… Po prostu przy zmianie urządzenia pobieramy je znów i są jak nowe  :).

Niestety mają one poważną wadę — niemożność wyeksponowania posiadanych egzemplarzy. Nawet dwadzieścia książek wygląda lepiej na półce niż jeden czytnik.

Katarzyna Abramova
Kącik z książką

Bardzo długo zapierałam się, że jedyną godną uwagi wersją książki jest papierowe wydanie. Zmieniło się to dopiero w chwili, gdy w moje ręce trafił Kindle Paperwhite, którego z miejsca pokochałam i który diametralnie zmienił moje podejście do e-booków. Sprawdzają się one przede wszystkim podczas podróży, gdy zamiast pięciu tomów, mogę spakować do torby tylko niewielki czytnik. Wieczorami Kindle również ma przewagę nad tradycyjną książką – podświetlenie nie męczy oczu tak bardzo, jak czytanie przy kiepskim, sztucznym świetle. Mogę też zawsze dopasować rozmiar czcionki. Jedyny prawdziwy minus ebooków to ich cena, która nie różni się zbyt od ceny papierowych książek, co uważam za absurd. Czy to oznacza, że wolę ebooki od tradycyjnych wydań? Absolutnie nie, ponieważ uwielbiam widok regałów zapełnionych książkami, uważam je jednak za bardzo dobrą alternatywę.

A wy, co myślicie o e-bookach?

2017-08-02

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najlepsze miejsca do czytania

Czytanie jest jednym z najprostszych i najbardziej satysfakcjonujących sposobów na ucieczkę od rzeczywistości, zgłębienie wiedzy czy rozwinięcie wyobraźni. Wybór odpowiedniego miejsca do czytania może wzmocnić…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…