Czytam dla przyjemności

Date
kwi, 12, 2023

Od jakiegoś czasu środowiskiem książkowych w mediach społecznościowych wstrząsa jeden temat. Wypływa on na wierzch regularnie, zazwyczaj wtedy, gdy bestsellerem staje się książka z wattpada/ dla młodzieży/napisana lekko i nieporuszająca ważniejszych tematów (chociaż te „ważne tematy” to temat na dłuższy, oddzielny artykuł). Pojawiają się wtedy wypowiedzi, iż dana powieść jest szkodliwa społecznie i nie powinna zostać wydana, a dzieła z wattpada mają zostać tam, gdzie ich miejsce, czyli na wspomnianej platformie. I wtedy mi drga powieka, brew unosi się do góry i mam ochotę coś napisać. Jednak dopiero teraz, po wielu przemyśleniach, udało mi się zebrać myśli.

Czytanie to przyjemność?

Czy jestem odpowiednią osobą, aby wyrazić swoje zdanie? Nie jestem krytykiem, nie mam wykształcenia kierunkowego, czytam przeróżne gatunkowo książki, i nie czuje się ekspertem w tej dziedzinie. Jednakże każdy może otwarcie wyrazić to, co myśli i czuje, a moje własne przemyślenia kształtują się w głowie już od dłuższego czasu.

Mamy bardzo niski procent społeczeństwa, który otwarcie mówi, że regularnie czytają książki. Jak podaje Biblioteka Narodowa, 38% respondentów odpowiedziało, że przeczytało jedną książkę w ciągu roku. Zachęcam do zapoznania się z całym, bardzo ciekawym raportem [1]. Jak widać, statystyki są straszne. Niektórzy nie przyznają się, że czytają, bo uważają to za powód do wstydu. Dlaczego? Ponieważ sięgają po tak zwaną literaturę niskich lotów. Romanse, erotyki, książki rozrywkowe czy też powieści young adult, które nie mają w sobie żadnej reprezentacji czy nie poruszają ważnych tematów. Spora część przedstawicieli bookmediów, szczególnie na Instagramie, otwarcie krytykuje popularne powieści. I nie ma nic złego w wyrażaniu własnego zdania, ja również to czynię, ale ton, który sugeruje, że trzeba czytać tylko poważne książki, jest nie na miejscu.

Czytaj tylko to, co ważne.

Czytanie to przyjemność. Ja sięgam po dość szerokie spectrum gatunków literackich, w zależności od humoru i nastroju, ale rozumiem czytelników, którzy gustują w jednej dziedzinie jak romanse czy kryminały. Czy jest coś w tym złego? Nie. Uważam, że nawet jeżeli ktoś przepada za popularnymi erotykami, to dobrze, że czyta. Może nie są to najlepsze książki, a ich jakość momentami jest tragiczna, ale nie będę obrażać kogoś i zakazywać lektury. Czytanie to rozrywka. Już dawno minęły czasy, gdy większość społeczeństwa była analfabetami, a lektura przeznaczona była tylko dla wykształcanych mężczyzn, księży oraz mnichów. Nie każdy będzie czytał tylko ważne książki. Z przesłaniem, wartościami, gdzie nad każdym słowem można się pochylić i pisać rozprawki.

Książki z wattpada.

Rodzina Monet to jedna z najpopularniejszych ostatnio serii dla młodzieży. Książki Weroniki Marczak od kilku miesięcy znajdują się na listach bestsellerów. Jednak obok zachwytów czy też statecznych opinii znajdują się takie, które czytam z bólem. Dlaczego? Już sam fakt, że autorka zaczepia o tematy mafijne oraz że jej powieść najpierw została opublikowana na wattpadzie, powoduje, że niektórzy ją krytykują. Zgadzam się z niektórymi opiniami, w których autorki wskazują na toksyczne zachowanie braci Monet. Jednak chcę przypomnieć wszystkim krytykom, którzy twierdzą, że ta powieść nigdy nie powinna ukazać się drukiem, że w czasach młodości wszystkie zaczytywałyśmy się w Pamiętniku księżniczki czy w książkach z serii Nie dla mamy nie dla taty, lecz dla każdej małolaty. Wiem, że minęło trochę czasu i zdaje sobie sprawę, że nasza świadomość również się zwiększyła. Jednak jeżeli młoda czytelniczka sięgnie po rodzinę Monet i stwierdzi, że czytanie to fajna sprawa to nie należy jej ganić, ale wspierać. Może podsunąć inną, trochę poważniejszą lekturę? Albo porozmawiać, zaznaczyć co może być złe, i posłuchać co takiego podobało się czytelniczce?

Na zakończenie

Głosy nawołujące do czytania wyższej literatury były, są i będą, jednak pamiętajmy, że to nam lektura ma sprawiać przyjemność, i to my mamy się dobrze bawić. Czytam dużo – od reportaży, przez fantastkę i kryminały, a także romanse, ale nie wstydzę się do tego przyznać. Lektura ma mi sprawić przyjemność – nie sąsiadce czy komuś w bookmediach.

[1]
https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-202122-r

Kasia

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…