Tajemnica Lost Lake

Środa, 25 styczeń 2023 91

Dwie siostry, nieistniejąca książka i miasteczko na przedmieściach, które niczym pamiętne Twin Peaks skrywa upiorną tajemnicę…

Jedenastoletnia Fiona nie ma wyjścia. Nikt nie pyta jej o zdanie, kiedy rodzina podejmuje decyzję o przeprowadzce do Lost Lake. Ta zapyziała mieścina dla rodziców i starszej siostry dziewczyny zdaje się być spełnieniem marzeń. Cisza, spokój i treningi łyżwiarstwa figurowego Arden na wyciągnięcie ręki. Ale Fiona z dnia na dzień traci grupę zgranych przyjaciół i całą chęć do życia.

Pewnego dnia w starej bibliotece znajduje jednak powieść kryminalną o miasteczku, rodzinnych tajemnicach i tragicznym zniknięciu, która wciąga ją bez reszty… Z czasem Fiona zaczyna dostrzegać dziwne podobieństwa, które zacierają granice między fikcją a rzeczywistością. Być może to wcale nie powieść, tylko dziennik, intymne wyznanie kogoś, kto żył w Lost Lake przed laty…

Jak skończy się ta tajemnicza historia?

Jacqueline West, uznana pisarka wielokrotnie goszcząca na listach bestsellerów „New York Timesa”, snuje mrożącą krew w żyłach, magiczną opowieść dla młodzieży. O dawnej tajemnicy, duchach z przeszłości i silnej lecz burzliwej siostrzanej więzi. Fani powieści Katherine Arden i Victorii Schwab zatracą się w tej hipnotyzującej, obejmującej całe stulecia książce.
 

"Pasjonująca fabuła wciąga nas w dwie historie sióstr, które dzieli od siebie stulecie… Ta upiorna siostrzana tajemnica z pewnością będzie hitem wśród młodych czytelników."

„School Library Journal”
 

"Chwyć w garść latarkę i zarwij noc z tą książką!"

„Kirkus Reviews”
 

"W tej pochwale dla starych bibliotek i mrocznych, tajemniczych opowieści, West pokazuje nam złożone siostrzane relacje (…). Wciąga czytelników w nadnaturalną podwójną historię, jednocześnie ukazując cienie i blaski posiadania siostry."

„Publishers Weekly”

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Tajemnica Lost Lake
 • Autor: Jacqueline West
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: Long Lost
 • Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
 • Wydawnictwo: Literackie
 • Data wydania: 2023-01-25
 • ISBN: 9788308080467
 • Liczba stron: 256
9.9/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
61 rating(s).
5 comment(s).
2 helpful voted.
OFICJALNA RECENZJA
2023/01/26
Your review
Gdy w propozycjach Wydawnictwa Literackiego zobaczyłam „Tajemnicę Lost Lake” Jacqueline West, wiedziałam, że to, może być coś dla mnie, ale czy faktycznie ta historia spełniła moje oczekiwania?

Nikt nie zapytał o zdanie jedenastoletniej Fiony, w kwestii przeprowadzki do Lost Lake. Nie chciała ona opuszczać swojego dotychczasowego życia i przyjaciół. Jednak jak zwykle dobro jej starszej siostry Arden było ważniejsze. Z tego zapyziałego miasta, Arden ma bliżej na trening łyżwiarstwa figurowego, więc ich rodzice postanawiają się przenieść. Fiona nie podejrzewa jednak, że w tej małej mieścinie, za sprawą tajemniczej książki przyjdzie jej zmierzyć się z prawdziwym niebezpieczeństwem.

Przyznam szczerze, nie spodziewałam się, że ta historia tak mocno mnie wciągnie. Miałam nadzieję, że książka West mi się spodoba, ale przekroczyła ona moje wszystkie oczekiwania.

„Tajemnica Lost Lake” to tak jakby dwie historie. Jedna to historia Fiony i po części jej siostry, a druga historia, opowiada o siostrach Hazel i Pearl oraz tajemniczym zniknięciu, jednej z nich. Ta książka praktycznie od samego początku trzymała mnie w napięciu. Miejscami czułam autentyczną grozę. Czasami z trudem powstrzymywałam się przed zajrzeniem na, chociaż kilka stron w przód, żeby przekonać się co będzie dalej. Rozmyślałam, co tak naprawdę stało się z zaginioną siostrą. Czy faktycznie doszło do jakichś zjawisk nadprzyrodzonych, w końcu książka z opisem zaginięcia pojawiała się i znikała w niewyjaśnionych okolicznościach? A może zakapturzona postać to człowiek z krwi i kości? A może jest jeszcze jakieś inne racjonalne wytłumaczenie? Ostatecznie z rozwiązania wymyślonego przez West jestem bardzo zadowolona. Autorka do samego końca trzymała mnie w niepewności, czy historia Fiony będzie miała swój szczęśliwy finał.

Bardzo podobał mi się styl autorki. Dosłownie płynęłam po stronach i nawet nie spostrzegłam się, kiedy dotarłam do ostatniej strony.

Bohaterowie zostali tak wykreowaniu, że dość mocno się z nimi zżyłam, zwłaszcza z Fioną. Odczuwałam te same emocje co ona. Gdy była sfrustrowana, tym, że po raz kolejny dobro jej siostry okazało się ważniejsze, ja również odczuwałam frustrację. Gdy groziło jej niebezpieczeństwo, to bałam się o jej losy.

Podsumowując, w „Tajemnicy Lost Lake” nie znajduję żadnych minusów. Fantastyczna okładka skrywa jeszcze lepsze wnętrze. Jest to historia, która z pewnością spodoba się czytelnikowi w każdym wieku. Widziałam, że w swoim dorobku autorka ma również inne książki i liczę na to, że wydawnictwo zdecyduje się je wydać.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: