Najstarsza z potęg

Poniedziałek, 23 styczeń 2023 71

Szerń ma moc obdarzania rozumem, ale nie może stworzyć życia. Życie tworzą tylko Bezmiary - najstarsza z Potęg.

Od śmierci Riolaty Ridarety minęło 5 lat. Długich lat. Mapa Szereru zmieniła się - krainy straciły władców, rozpadły się sojusze, odeszli ci, którzy, wydawali się niezastąpieni, a na ich miejsce przyszli nowi, bez których świat istniałby tak samo. Tylko cicha walka o władzę trwa niezmiennie i nieustępliwie.
Nadchodzi czas przesilenia i tym razem nowy porządek wykuje się nie w szczęku mieczy i rżeniu koni, ale w huku dział okrętowych i ostatnich krzykach tonących rannych.
Karty rozdadzą zdrajcy, a konsekwencje poniosą legendarni kapitanowie i ich marynarze. Żaden z nich nie wybiera się na spotkanie ze śmiercią, a jednak wielu ją spotka.

Dodatkowe Informacje

9.9/10 from 1 ratings.
Photos (1)
Reviews (1)
76 rating(s).
3 comment(s).
3 helpful voted.
Oficjalna recenzja
2023/01/24
Your review
Minęło pięć lat, odkąd Riolata Ridareta nie żyje. Wszystko się zmieniło. Zmienili się ludzie, rozpadły sojusze i zmianie też uległ porządek na świecie. A może właśnie wszystko pozostało bez zmian i liczy się tylko władza?

Na ten tom długo czekaliśmy. I kiedy już prawie mieliśmy go w rękach, okazało się, że znów nie wiadomo, co dalej, bo przyszedł kres na Kresa. Nie sposób omawiać tej książki bez odniesienia do śmierci autora. Czyta się inaczej, pozostaje nostalgia i ciągłe pytanie, jak dalej potoczą się losy nie tylko bohaterów, ale też całej „Księgi Całości”. A jest nad czym się zastanawiać, bo Kres wraca nie tylko, nie obniżając formy, ale nawet ją podnosząc. Ta część jest taka, jak wszyscy znamy, soczysta, dosłowna, dowcipna i okrutna. A jednocześnie bardziej wyważona, dojrzalsza, jeszcze bardziej, choć wydawało się to już niemożliwe, dopracowana. Bohaterowie się zmieniają i nie jest to zmiana podyktowana ogromną przerwą w pisaniu. O nie! Autor doskonale wszystko przemyślał, wszystko się łączy, ewidentnie widać, że żył tym światem i stworzył go z miłością i ogromnym zaangażowaniem, by każdy element pasował do innych, nawet do tych w pierwszym tomie.

Znów wracamy na morze, na statki. To są moje ulubione fragmenty, kocham sposób, w jaki autor opisuje walki morskie i życie piratów. I co tu dużo mówić - kocham Ridi. To, co dzieje się w tej bohaterce i za jej przyczyną to jest mistrzostwo Mistrza. Po poprzednim tomie myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy, a jednak Kres miał inny pomysł i naprawdę świetnie go wykonał. Psychologicznie, charakterologicznie, fizycznie i pod każdym innym względem Ridi jest dziełem Mistrza, a może samego diabła. To, co dzieje się w tym tomie, wszelkie polityczne i osobiste sprawy oplecione wokół tej kobiety nabierają jeszcze większego rozmachu.

Miłośników pary Przyjętych też nie czeka rozczarowanie, może nie pojawiają się jakoś szalenie często, ale są i znów wnoszą ważne rzeczy do całości. Zresztą, mimo pewnych zmian personalnych, na pewno spotkacie na kartach tej części tych, których lubicie.

Nie tylko główni bohaterowie zostali dobrze opisani. W zasadzie w książce nie ma osoby, która byłaby nijaka. Każdy bohater, nawet drugoplanowy, a nawet taki pojawiający się na chwilę ma pewne specyficzne cechy, jest dobrze nakreślony i ma coś, dzięki czemu może zostać zapamiętany. A to bardzo ważne, bo u Kresa wszystko może się przydać potem, do rozwikłania intrygi, bądź zrozumienia pewnych kwestii.

„Księga Całości” zmierza do kresu. Choć ten się rozciąga, poza „Najstarszą z Potęg” pisarz zaplanował jeszcze trzy tomy. Czy będzie nam dane je przeczytać, zachłysnąć się do końca historią i odkryć jej wszystkie karty? Nie wiem. Jednak wiem, że warto poznać tyle, ile nam na razie było dane. To była wspaniała przygoda. Liczę, że po przerwie, będzie nam dane ją dokończyć.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview: