Mała gwiazda tuż pod Tsih

Niedziela, 25 wrzesień 2022 109


Lili, Mat i Benji nie są zwykłymi ludźmi. W dramatycznych okolicznościach tracą rodziców i uciekają na Ziemię ze swojej kosmicznej stacji umieszczonej na orbicie małej planety w gwiazdozbiorze Kasjopei. Ziemianie nie przyjmują uciekinierów z otwartymi ramionami. Rodzeństwo na każdym kroku zderza się z murem obojętności, a nawet wrogości.
Zagrożone dzieciaki muszą ukrywać swoją odmienność, pochodzenie oraz supermoce, którymi są obdarzone. Starają się więc za wszelką cenę wtopić się w tłum, przyjmując ludzki styl życia, co nie jest łatwe. W efekcie ciągle zmieniają miejsca pobytu i szkoły. Czy przeprowadzka do dużego miasta i rozpoczęcie nauki w nowej placówce edukacyjnej, gdzie nie wszystko układa się według starego schematu, odmieni ich smutne życie na lepsze?
Supersi to pierwszy komiks o superbohaterach francuskich twórców Frédérica Maupomé i Dawida.
W 2021 roku został wyróżniony młodzieżową nagrodą przyznawaną przez francuskie Stowarzyszenie Krytyków i Dziennikarzy Komiksowych (ABCD).

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Mała gwiazda tuż pod Tsih
 • Autor: Frédéric Maupomé
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Supers 1. Une Petite Etoile juste en dessous de tsih
 • Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Cykl: Supersi
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2022-08-10
 • ISBN: 9788328155176
 • Liczba stron: 112
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
112 rating(s).
6 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2022/09/25
Your review
Rozpoczynanie kolejnych etapów życia jest niezwykle stresujące. Przeprowadzka, nowa szkoła i odnajdywanie się w zupełnie obcym środowisku nie jest łatwe, a już w ogóle, gdy masz naście lat. Burza hormonów, odosobnienie i próba odnalezienia własnego miejsca może być kłopotliwą mieszanką, a gdy dodasz do tego fakt posiadania niezwykłych umiejętności, twoja codzienność staje się wyzwaniem. Dla trójki rodzeństwa porzuconego na Ziemi kolejna przeprowadzka była koniecznością. Mat, Lili i Benji muszą znowu rozpocząć szkołę i poradzić sobie z wyzwaniami uczniów. Nie ułatwia tego tęsknota za rodzicami i domem. Mała gwiazda tuż pod Tsih coraz bardziej rozmywa się w ich pamięci, a Ziemia choć trochę musi im zastąpić dom. Czy to się uda, a rodzeństwo odnajdzie się w nowej rzeczywistości?

Mała gwiazda tuż pod Tsih

Uwielbiam powieści, w których realizm miesza się z fantazją. Niesamowite moce stanowią tło dla jakże swojskich nastoletnich problemów, które nie są bagatelizowane. Frederic Maupome idealnie wywarzył oba światy i zasiał w młodym czytelniku ziarenko ciekawości i fascynacji. Czym są moce rodzeństwa? Jak trafili na Ziemię? Tam, gdzie pojawia się przygoda i niezwykłość, wciąż można dostrzec rozterki zwykłych nastolatków. Pierwsze iskry przyjaźni, chwile samotności w tłumie i tęsknota za innym życiem. Wyszło świetnie. Mała gwiazda tuż pod Tsih to początek serii, która idealnie obrazuje jak ciężko być innym, ale i jak niewiele trzeba by zawrzeć przyjaźnie i odnaleźć się w nowym miejscu.

Wśród bohaterów

Niewiele dowiadujemy się o rodzeństwie, a już obdarzamy ich sympatią i potrafimy wczuć się w ich sytuacje. Pomimo swoich mocy są empatyczni, butni i emocjonalni. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od swoich rówieśników. To siła tej opowieści. Podwójne życie, ukrywanie swoich umiejętności i próby wtopienia się w tłum opisano z niezwykłą lekkością, nie umniejszając przy tym żadnej z trudności, jakie się pojawią. Ich odmienność nie wpływa jeszcze na ich los, ale czytelnik już teraz ma pewność, że dalej będzie równie barwnie i charakternie.

Wśród ilustracji

Mała gwiazda tuż pod Tsih to również ilustracje, które zachwycają barwami, tajemniczością i wyrazistą kreską. Za tak piękne dopasowanie obrazu do treści odpowiedzialny jest Dawid, którego kreskę poznaliśmy przy okazji zagłębiania się w przygody Filipiny Lomar. Jego postaci są wyraziste, a tło stanowi przepiękny krajobraz, który wprowadza klimat przedstawianej historii. Widać dynamikę, ruch i masę emocji. Te ostatnie widoczne są jak na dłoni i przybliżają charakter postaci oraz to, co chcą one wyrazić, bądź przeciwnie ukryć.

Podsumowanie

Fascynująca, wartościowa i niezwykle ciekawa opowieść o odnajdywaniu własnego miejsca. Porzucenie i bezbronność tak widoczne w postaciach ściera się z codziennością i chęcią dopasowania się do mieszkańców miasteczka. To dopiero początek przygody, a już chce się więcej. Czy dzieciaki wytrwają w ukryciu? Warto poczekać na rozwój wydarzeń i zagłębić się w ich kreacje.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: