Wybrańcy

Czwartek, 29 lipiec 2021 95

Wybrańcy

Veronica Roth

Pisarka Veronica Roth dała się poznać szerokiej publiczności dzięki serii książek Niezgodna. Zyskała rozpoznawalność na całym świecie, a obecnie powraca z książką Wybrańcy, która rozpoczyna nową dylogię dla „młodych dorosłych” (young adult). O czym jest ta powieść?

Odwrócony porządek rzeczy

Zamiast budować akcję swojej powieści powoli, aż do kulminacyjnego momentu, w którym zwyciężają główni bohaterowie, Veronica Roth zdecydowała się rozpocząć powieść Wybrańcy od triumfu. Kreśli również tło całej historii – otóż 15 lat wcześniej pięcioro zwyczajnych nastolatków na podstawie proroctwa zostało wytypowanych do stawienia czoła Mrocznemu – potężnemu bytowi niosącemu zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i pozbawił życia wielu ludzi. Wybrańcy mieli go pokonać, ale zanim to się stało, musieli wiele poświęcić.

Upadek Mrocznego – i co dalej?

Ostatecznie, jak dowiadujemy się z książki Veroniki Roth, Wybrańcom udało się doprowadzić do upadku Mrocznego. Świat powoli zaczął wracać do normalności, ale co z pięciorgiem nastolatków? Nie wszystko poszło po ich myśli. Przyzwyczaili się do tego, że są Wybrańcami i ich celem jest uwolnienie świata od złych mocy. Powrót do zwykłego życia i zwykłych problemów wydaje się nierealny. Czy im się to uda? Czy będą mieli jeszcze okazję wykorzystać swoje magiczne zdolności?

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Wybrańcy
 • Autor: Veronica Roth
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Chosen Ones
 • Tłumaczenie: Miłosz Urban
 • Wydawnictwo: Media Rodzina
 • Cykl: Wybrańcy
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2021-01-21
 • ISBN: 9788380089037
 • Liczba stron: 520
7.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
46 rating(s).
1 helpful voted.
OFICJALNA RECENZJA
2021/07/29
Your review
Jak to jest być bohaterem? Walka ze złem, wrogowie, ale i fani, którzy wyklejają pokoje plakatami z podobizną swojego idola. Wydaje się, że każdego człowieka, który chce być super, czeka taki sam schemat, na którego końcu widnieje punkt ostateczny: walka. Co później? Co się dzieje z tymi, którzy pokonali złych? Czy są uwielbiani? Czy mogą odpocząć? Na te wszystkie pytania zdecydowała się odpowiedzieć Veronica Roth w swojej najnowszej książce zatytułowanej „Wybrańcy”.

Minęło piętnaście lat od czasu, gdy grupka nastolatków została wybrana do walki z Mrocznym, który niszczył całe miasta i doprowadził do śmierci wielu ludzi. Piątka bohaterów pokonała tego złego, tym samym dając ludziom nadzieję na lepsze życie, pozbawione strachu i ucieczki. Co się wydarzyło po wielkiej walce z Wybrańcami? Czy mogą wieść normalne życie, czy piętno tego, czego dokonali w młodości, wciąż się za nimi ciągnie?

Jest i ona. Sloane, jedna z piątki, która nie może odnaleźć swojego miejsca w świecie. Bohaterka silna, odważna, z trudną przeszłością i trudna do polubienia, przynajmniej przez pierwszą część książki. To ona gra główne skrzypce i chociaż się starałam, nie potrafiłam zapałać do niej sympatią, co przełożyło się na odbiór tej historii. Jednak w pewnym momencie coś się zmieniło. Zaczęłam dostrzegać, ze Veronica Roth wykreowała bohaterkę na wzór tych, które tak lubię i szanuję. Portret psychologiczny Sloane to majstersztyk, prawdziwa gratka dla wszystkich czytelników, którzy są znudzeni dziewczętami, które czekają na księcia czy też wybawiciela i są niezwykłe w swej zwykłości. Cieszę się, że takie bohaterki odchodzą w niepamięć, a ich miejsce zajmują takie kobiety jak Sloane.

„Wybrańcy” ze względu na czas akcji są czymś nowym i można powiedzieć, że innowacyjnym. Veronica Roth miała dość nowatorski pomysł. O tym, co wydarzyło się piętnaście lat temu, czytelnik dowiaduje się ze wzmianek czy rozmów z bohaterami. Cała przeszłość jest dość tajemnicza, a postać Mrocznego intryguje i przyciąga. Chociaż w pierwszej połowie książki brakowało mi tych emocji, jakie towarzyszyłyby młodym bohaterom, to druga połowa „Wybrańców” w pełni mi to wynagrodziła. Wtedy akcja zaczyna się rozkręcać, charakter Sloane przestaje przeszkadzać, a nie zawadzać, a magia wysuwa się na pierwszy plan, bo wcześniej siedziała gdzieś przyczajona. Jeżeli lubicie wątki science-fiction i zwroty fabularne, które pozwalają zaskoczyć, to powieść Veronici Roth bardzo Wam się spodoba.

Wielki plus za pomysł, fabułę, kreację bohaterów, choć niestety, trudno wbić się w wir akcji i podchwycić pomysł autorki. Do czasu, jednak wiem, że niektórzy mogą poczuć się sceptyczni i odłożyć książkę po kilkunastu stronach.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: