Zamek Widmo

Sobota, 24 lipiec 2021 95

Barliona – wirtualny świat tak namacalny, że pewnie można by wziąć go za rzeczywisty, gdyby nie to, że jest od realu o wiele ciekawszy! I nie dość, że zapewnia przygody, którym towarzyszą niepowtarzalne emocje, to jeszcze daje się w nim nieźle zarobić.

Barliona to nie tylko relaks i rozrywka na najwyższym poziomie; to również całkiem znośna kasa. Warunek jest prosty: wylevelowana postać przyzwoitej klasy, należąca do prężnego klanu. A, jeszcze jedno: wszystko to cię nie dotyczy, jeżeli jesteś więźniem. Tak, ktoś wpadł na pomysł, że zamykanie ludzi w kapsułach graczy to idealny sposób na odciążenie więzień. A każdy odsiadujący wyrok w Barlionie zamiast czerpać przyjemność z gry i jeszcze na tym zarabiać, musi wykonywać niewolniczą pracę i walczyć o przetrwanie. Tak jak skazany na osiem lat pozbawienia wolności Dmitrij Machan, w Barlionie – Szaman. „Zamek widmo” to już czwarta odsłona jego niesamowitych przygód.

Czymże jest klan bez własnego zamku? No właśnie! To dlatego głównym celem każdego przywódcy jest pozyskanie bazy operacyjnej nie do zdobycia. Machan, Szaman Najwyższy, stojący na czele Legend Barliony, przyjmuje propozycję Imperatora – ma unicestwić armię Upiorów zamieszkującą Altamedę, zamek widmo. Pozornie zwyczajna misja daje początek tak niespodziewanej lawinie wydarzeń, że Szaman może zaufać już tylko swojej intuicji i zdać się na instynkt. Ten, na kogo polują trzy najlepsze klany kontynentu, naprawdę nie jest w stanie zrobić nic więcej…

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Zamek Widmo
 • Autor: Wasilij Machanienko
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Путь Шамана. Шаг 4: Призрачный замок
 • Tłumaczenie: Gabriela Sitkiewicz, Joanna Darda-Gramatyka
 • Wydawnictwo: Insignis
 • Cykl: Droga Szamana
 • Tom: 4
 • Data wydania: 2021-02-10
 • ISBN: 9788366575295
 • Liczba stron: 479
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
12 rating(s).
OFICJALNA RECENZJA
2021/07/26
Your review
„Zamek Widmo” to już czwarte spotkanie z fantastycznie wykreowanym światem gry oraz Machanem, nietuzinkowym bohaterem, który – w skrócie rzecz ujmując – w wirtualnej rzeczywistości utknął. Wasilij Machanienko po raz kolejny wrzuca czytelnika w wir przygód oraz wyzwań, w których zakocha się każdy, kto lubi grać w gry i nie tylko!

Ten tom w dużej mierze skupia się na tytułowym zamku – Machan ma szansę objąć tytuł szlachecki wraz z posiadłością, ale... zdaje się ona nie istnieć. Więcej powiedzieć tutaj nie mogę, aby nie zdradzić istotnych dla fabuły rzeczy (zresztą, sam opis zdradza stosunkowo sporo), no i jako że jest to już czwarta część często też uniknąć szerszych spoilerów. Autor utrzymuje poziom z książek poprzednich, ponownie zaskakuje ciekawymi zabiegami i nawiązaniami do gier (wewnątrz znajduje się m.in. tabelka, która pokazuje dokładane parametry gracza), przez co czytelnik odrobinę czuje się, jakby nie tyle czytał, a faktycznie grał w grę. Muszę przyznać, że pod względem rozrywki, wypada to całkiem nieźle, choć nie wątpię, że dla niektórych środek może być odrobinę męczący – w nim akcja zdaje się zbyt rozciągnięta. Nie znaczy to jednak, że i tutaj autor nie zaskakuje.

Myślę, że najciekawszym aspektem „Zamku Widmo” jest to, że znacząco rozszerza światy, zarówno wirtualny, gry, jak i odrobinę dopowiada na temat rzeczywistości. Na dodatek, autor porusza tutaj ciekawe społeczne problemy, właśnie w odniesieniu choćby do uzależnień, są one łagodnie wprowadzone, wcale moralizatorsko, co ogromnie przypadło mi do gustu. Sama fabuła także zdaje się bardziej poukładana, a sceny akcji to sztos. Jedyne zażalenia mam do wątku miłosnego, który jest dziwny, niepasujący do bohaterów, bo choć można było się go spodziewać, poprowadzony jest w sposób kiepski oraz tego, że ponownie Machanowi wszystko się udaje. Wiecie, bardzo lubię tego bohatera, ale ta jego niezniszczalność jest już irytująca.

Czwarty tom „Drogi Szamana” to kontynuacja na bardzo dobrym poziomie i przeogromna rozrywka. Konwencja się tutaj nie zmienia, otrzymujemy jednak nie tylko nowe przygody i questy, ale i jesteśmy bliżej poznania lepiej obu światów i gry, i rzeczywistego. Oczywiście, Wasilij Machanienko wciąż nie wyjaśnia wszystkiego, a na dodatek zostawia czytelnika z kolejnymi tajemnicami, których rozwiązanie poznamy dopiero w kolejnych tomach. Jeśli lubicie gry komputerowe lub takie geekowskie klimaty jestem przekonana, że ta seria Was pozytywnie zaskoczy! Polecam z całego serca!
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: