Powiernik Mieczy

Czwartek, 22 lipiec 2021 112

Waleczny jak Conan. Honorowy jak Aragorn. Logiczny jak Sheldon.

Rezkin został wychowany i wyszkolony w odosobnieniu w północnych ostępach królestwa Ashai. Całym jego światem była Forteca, a jedyną rodziną - Mistrzowie i Adwersarze. Ale Mistrzowie i Adwersarze nie żyją. Trupy wszystkich zostały na dziedzińcu Fortecy. Prawie wszystkich, bo jeden człowiek uniknął rzezi. I to właśnie jego tropem Rezkin wyruszy w świat zewnętrzny.

Być może ten człowiek wie, jakiej prawdy nie zdążył przekazać umierający Mistrz.

Być może gdzieś tam są ci przyjaciele, których Rezkin ma szanować i chronić.

Być może gdzieś tam odnajdzie ostateczny cel swojego istnienia.

Najpierw jednak musi odnaleźć się w świecie pełnym małych i dużych ludzi, którzy nie posiadają umiejętności, nie przestrzegają zasad, a na dodatek ciągle się uśmiechają i rumienią. Słowem: to nie jest świat dla poważnego herosa.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Powiernik Mieczy
 • Autor: Kel Kade
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Free the Darkness
 • Tłumaczenie: Piotr Kucharski
 • Wydawnictwo: Fabryka Słów
 • Cykl: Kroniki Mroku
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2021-06-11
 • ISBN: 9788379646456
 • Liczba stron: 529
9.9/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
60 rating(s).
3 comment(s).
3 helpful voted.
Oficjalna recenzja
2021/07/23
Your review
Rezkin, po długoletnim szkoleniu w zasadzie ze wszystkiego, zostaje sam na środku dziedzińca fortecy, która była jego domem. Z masakry ocalał on i jeden człowiek, w którego ślady chłopak teraz rusza. By zabić. Lub nie, w zależności od tego, czego się od niego dowie.

Znowu to zrobiłam. Zakapturzona postać na okładce, z przewieszonym przez plecy mieczem, dwa zdania opisu i... zapragnęłam. Potem czekałam długo i wzdychałam do okładki, aż w końcu dostałam to cudo w swoje ręce. Zaczęłam czytać i bardzo szybko nastąpiło przetasowanie na pozycji książkowego kochanka. Aragornowi byłam wierna lata całe, ale Rezkin zdetronizował go szybko, skutecznie, trochę mimochodem i z ogromną dawką humoru. I to zdanie idealnie opisuje działania młodego wojownika. Wyuczony miliona Umiejętności i Zasad jest równocześnie kompletnie nieprzygotowany do życia w świecie zewnętrznym. Zna wszystko teoretycznie, ale praktyczne życie mu nie bardzo wychodzi. A może właśnie wychodzi, ale dla postronnych osób. Na szczęście czytelnik wie, co się dzieje w jego środku, jakie ma przemyślenia i od tego można popłakać się ze śmiechu.

Oczywiście Rezkin nie występuje sam w całej książce, choć zwraca na siebie największą uwagę i jest najlepiej opisany i scharakteryzowany. Obok niego występują inni bohaterowie, mniej lub bardziej przyjemni, stanowiący tło do jego poczynań i zdobywania wiedzy na temat świata zewnętrznego. I jak zawsze w drużynie, trafiła się istota, której nie znoszę i nie dlatego, że wdzięczy się do Rezkina. Zazdrość o bohatera książkowego nie ma tu nic do rzeczy. Frisha po prostu jest szalenie irytująca, dziecinna, wstrętna i już liczę strony, kiedy zginie. Ot, takie czytelnicze marzenie.

W „Powierniku mieczy” nie ma miejsca na nudę. Tu ciągle się dzieje, nawet, jak trup nie ścieli się gęsto. Akcja przeplata się z rozważaniami chłopaka i sama nie wiem, czy ciekawsze są jego przemyślenia, czy to, jak przewraca świat do góry nogami w sobie tylko znanym celu. Zagadka też goni zagadkę, a ja jestem szalenie ciekawa drugiego tomu. Mam nadzieję, że wyjaśni się, kogo Rezkin przypomina generałowi. Ja mam swoje podejrzenia, ale są tak niejasne i niesprecyzowane, że mogą się jeszcze kilka razy zmienić.

„Powiernik mieczy” nie jest arcydziełem. Nie znajdziemy tu nowych światów, oryginalnych rozwiązań, czy czegoś, co nas zaskoczy. Jednak jest bardzo dobrą książką. Sam pomysł, żeby wysłać bohatera wyposażonego w wiedzę niepopartą rzeczywistym doświadczeniem, jest tak dobry, że sprawia, że książkę się połyka i ciągle się chce więcej. Dla mnie stanowiła świetną rozrywkę i wiem, że będę do niej wielokrotnie wracać.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: