Finał Rosie

Poniedziałek, 14 czerwiec 2021 87

Fenomenalna trzecia część znanej na całym świecie serii, którą zaczął „Projekt Rosie”, polecany przez Billa Gatesa.

Główny bohater, profesor genetyki Don Tillman, do wszystkiego podchodzi w sposób ściśle naukowy. Często musi się zmierzyć z ludzkimi problemami, które okazują się o wiele trudniejsze niż najbardziej zawiłe równania matematyczne. Najpoważniejszym jest fakt, że jego syn Hudson przeżywa kłopoty w szkole – nie umie się dopasować do otoczenia. Na szczęście Don ma bogate doświadczenie, jeśli chodzi o niedopasowanie do społeczeństwa. Profesor weźmie się za bary z systemem edukacji i stawi czoła ważnym pytaniom na swój temat. A przy okazji otworzy najlepszy na świecie bar z cocktailami.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Finał Rosie
 • Autor: Graeme Simsion
 • Gatunek: romans
 • Tytuł Oryginału: The Rosie Result
 • Tłumaczenie: Maciej Potulny
 • Wydawnictwo: Media Rodzina
 • Cykl: Don Tillman
 • Tom: 3
 • Data wydania: 2021-01-27
 • ISBN: 978-83-8008-685-2
 • Liczba stron: 432
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
7 rating(s).
Oficjalna recenzja
2021/06/16
Your review
„Jaki ojciec taki syn” to porzekadło idealnie wpisuje się w tekst trzeciej części trylogii o życiu profesora Dona Tillmana. W poprzednich tomach mieliśmy okazję towarzyszyć zabiegom genetyka z zespołem Aspergera w jego dążeniu do znalezienia idealnej małżonki oraz kibicować burzliwemu związkowi z Rosie Jarman. Byliśmy świadkami dojrzewania Dona do roli męża i ojca, co w przypadku osób w spektrum autyzmu nie jest proste.
Ostatnia część trylogii przenosi ciężar ze związku Dona i Rosie na losy ich jedenastoletniego syna Hudsona. Chłopiec rośnie w kochającej rodzinie, a w Nowym Jorku nikogo nie dziwi, że lubi uporządkowane życie, interesuje się kosmosem i literaturą s-f, a wśród jego znajomych nie ma dzieci spoza kręgu znajomych rodziców. Sytuacja zmienia się, gdy rodzina Tillmanów podejmuje decyzję o powrocie do Australii. Nowa szkoła, nowe otoczenie i całkowita zmiana trybu życia sprawiają, że Hudson zaczyna sprawiać kłopoty w szkole, a wychowawca i dyrektorka sugerują badanie pod kątem autyzmu. Rosie i Don nie chcą się zgodzić, wychodząc z założenia, że przyczepienie łatki autystyka utrudni Hudsonowi funkcjonowanie w społeczeństwie.

Kłopoty chłopca to nie jedyny problem, z jakim musi się zmierzyć Don. Oto w czasie jednego z wykładów na uczelni zostaje posądzony o rasizm. Ma do wyboru albo odejść z uczelni, albo przyznać się do bycia osobą z zespołem Aspergera, czego Don stara się do siebie nie dopuszczać. Woli zrezygnować z pracy naukowej i poświęcić więcej czasu synowi, wprowadzając projekt Hudson. Głównym żywicielem rodziny zostaje Rosie, choć i w jej pracy piętrzą się problemy. Na szczęście, jak zwykle, Don i jego bliscy mogą liczyć na wsparcie oddanych przyjaciół.

Z racji wyuczonego zawodu z dużym zainteresowanie śledziłam wątek szkolny, porównując sposób opieki nad dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Stanach Zjednoczonych, Australii i w Polsce. Ze zdumieniem stwierdziłam, że u nas szybciej diagnozuje się dziecięce problemy, często już na etapie edukacji przedszkolnej, jednak poziom akceptacji inności pozostawia wiele do życzenia.

Książka napisana jest ze swadą i pozwala oderwać się od codzienności. Czytelnik z zapartym tchem śledzi perypetie dwóch indywidualistów, którzy, choć bardzo do siebie podobni, to jednak są zupełnie różni. Przy okazji lepiej poznajemy świat osób ze spektrum autyzmu.

Trylogia zadowoli gusta czytelnicze wielu osób, a dla tych, którzy na co dzień mają do czynienia z autystami, powinna być lekturą obowiązkową, gdyż na wiele spraw otwiera oczy i sprawia, że łatwiej zrozumieć problemy, z jakimi borykają się ludzie ze spektrum autyzmu i ich rodzice.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: