Angst with happy ending

Środa, 02 czerwiec 2021 132

Życie siedemnastoletniego Aleksandra nie jest usłane różami. W domu wciąż brakuje pieniędzy, mama zaharowuje się w kolejnych pracach, a przy jego boku nie ma nawet przyjaciół, którzy mogliby pomóc w odczarowaniu szarej rzeczywistości. Dlatego jest bardzo podekscytowany internetową znajomością z Yuki – czuje, że nareszcie poznał bratnią duszę. Tym większe jest jego rozczarowanie, gdy w realu przyjaciółka okazuje się... niskim chłopcem o nastroszonych ciemnych włosach i wielkich, pełnych lęku brązowych oczach. Jak mógł dać się tak oszukać?!

Anita musi się opiekować czworgiem rodzeństwa i znosić krzyki pijanego ojca. Zawsze może liczyć na sąsiedzką pomoc Aleksa, jednak gdy jest już u kresu sił, nawet jego wsparcie to za mało. Chłopak mimo własnych problemów, które wywołują w nim napady agresji, nie zamierza odpuścić i chce odmienić jej los.

Dodatkowe Informacje

  • Tytuł: Angst with happy ending
  • Autor: Weronika Łodyga
  • Gatunek: literatura młodzieżowa
  • Wydawnictwo: Young
  • Data wydania: 2021-05-05
  • ISBN: 9788366815810
  • Liczba stron: 292
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
36 rating(s).
4 comment(s).
OFICJALNA RECENZJA
2021/06/03
Your review
O poprzedniej książce Weroniki Łodygiczytałam bardzo dużo pochlebnych opinii, dlatego z chęcią zabrałam się za jej najnowsze dzieło, czyli „Angst with happy ending”. Czy książka mi się spodobała?

Aleks marzy jedynie o tym, żeby wszyscy dali mu święty spokój. Najchętniej spędzałby cały dzień w swoim pokoju. Nie ma zbyt wielu znajomych, a jego jedyną prawdziwą przyjaciółką jest Yuki poznana na pewnym czacie. Wszystko się jednak zmienia, gdy Yuki okazuje się kimś innym, niż Aleks myślał.

Beniamin po pewnym incydencie z przeszłości ma problem z nawiązywaniem znajomości. Mało komu ufa, często nie znajduje też powodu, aby wstać rano z łóżka. Gdy w jego życiu pojawia się Aleks, wszystko nabiera sensu. Jest on przyjacielem, przy którym czuje się bezpiecznie. Tylko czy kumpel wybaczy mu fakt, że Beniamin nie był z nim do końca szczery?

Przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś trochę innego, ale nie znaczy to wcale, że książka mi się nie podobała. Co prawda zmieniłabym zakończenie, które niby było happy endem, ale nie do końca takim, jaki lubię. Poza tym w książce nie znajduję żadnych minusów.

„Angst with happy ending” czytało mi się bardzo dobrze. Autorka ma bardzo lekki styl, dialogi są ciekawe, a książka nie jest też zbyt gruba (liczy sobie niecałe 300 stron), co sprawia, że jest to lektura na jeden, góra dwa dni.

Bohaterowie zostali wykreowani, jak należy. Poznajemy ich całkiem dobrze. Wiemy, z czym się zmagają, co ich cieszy, a co smuci. To osoby, które nie są idealne i nie zawsze radzą sobie z tym, co ich spotyka. Relacje między bohaterami nie są wymuszone, rozwijają się z czasem, wszystko dzieje się tak, jak mogłoby się zdarzyć w prawdziwym życiu.

Książka porusza kilka ważnych problemów obecnych w naszym społeczeństwie. Agresja, prześladowanie, strach przed pokazaniem, kim się jest, przemoc w rodzinie, depresja. Z tym wszystkim należy walczyć, a gdy sami nie jesteśmy w stanie sobie pomóc, należy poprosić o wsparcie innych.

Podsumowując, książka jest warta polecenia. Jeśli ktoś szuka historii, która porusza ważne tematy, a jednocześnie napisana jest z niezwykłą lekkością, przez co nie wprawia czytelnika w emocjonalny dołek, to na pewno spędzi miłe chwile, czytając „Angst with happy ending”. Ja na pewno nie żałuję czasu poświęconego na tę książkę.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview: