Szept

Piątek, 02 kwiecień 2021 91

"Ekstremalnie wciągająca… Nie mogłam jej odłożyć."
Sarah J. Maas, autorka serii "Szklany tron", "Dwór cierni i róż" i "Księżycowe Miasto".

"Porywająca i wzruszająca opowieść."
Maria V. Snyder, autorka bestsellerowego cyklu powieściowego "Twierdza magów".

Przez dwa i pół roku Jane Doe – Obiekt Sześć-Osiem-Cztery – była przetrzymywana w celi tajnego podziemnego ośrodka rządowego i w tym czasie nie wypowiedziała ani jednego słowa. Nawet swojego prawdziwego imienia. Teraz władze podejmują ostatnią desperacką próbę nakłonienia jej, by zaczęła mówić, i oddają ją pod opiekę tajemniczego Landona Warda.

Ku zaskoczeniu Jane Ward odnosi się do niej uprzejmie. Sprawia wrażenie, że mu na niej zależy. Pomimo wysiłków Jane, by wytrwać w oporze, jej determinacja stopniowo słabnie.

Gdy Jane zaczyna żywić nadzieję na odzyskanie swego dawnego życia, niecodzienny wypadek ujawnia jej najmroczniejszy sekret i niebezpieczną moc, którą ukrywała przez lata. Jej słowa mają moc sprawczą – gdy coś mówi, powołuje to do istnienia. I oto nagle „odnalezienie swojego głosu” staje się kwestią życia i śmierci.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Szept
 • Autor: Lynette Noni
 • Gatunek: SF
 • Tytuł Oryginału: Whisper
 • Tłumaczenie: Janusz Maćczak
 • Wydawnictwo: Uroboros
 • Cykl: Szept
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2021-01-27
 • ISBN: 9788328085046
 • Liczba stron: 432
9.9/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
OFICJALNA RECENZJA
2021/04/02
Your review
Jane Doe nie wymówiła słowa od dwóch i pół roku, mimo wszelkiego okropieństwa, jakie ją spotkało w tajnym rządowym ośrodku Lengard. Nic nie mogło jej złamać. Nie poddała się mimo tortur. Właśnie tak rozpoczyna się historia przedstawiona na stronach jednej z najlepszych powieści, jakie przeczytałam w swoim życiu.

"Szept" wciągnął mnie bezgranicznie. Od pierwszej strony skradł moje serce, a Lynette Noni urzekła mnie swoim stylem. Od początku do końca książki trzymała w napięciu moje zszargane nerwy, nie pozwoliła zapomnieć o historii Jane – dziewczyny, której słowa mogłyby zniszczyć świat. Gdybym miała określić tę historię jednym słowem, brzmiałoby ono NIESAMOWITA!

Porywająca, tajemnicza, oszałamiająca – na pewno będzie jedną z najlepszych powieści wydanych w 2021 roku. Niczego w niej nie zabrakło, żaden wątek nie był pociągnięty na siłę. "Szept" autorstwa Lynette Noni podbił polski rynek wydawniczy, a przy okazji moje serce. Nie mogę zapomnieć o tej książce. Nie potrafię. Nie chcę. Autorka stworzyła tak idealną, surrealistyczną, niezwykłą powieść, że brakuje mi słów, aby ją opisać. Historia Jane Doe, Obiektu Sześć-Osiem-Cztery, J.D czy Chip, jakkolwiek można nazwać główną bohaterkę, została dopracowana w najmniejszych detalach. Przyznam, że "Szept" to jeden z nielicznych tytułów, co do których zmuszałam się, aby odłożyć je na bok - Lynette Noni stworzyła tak fantastyczną powieść, że musiałam ją dawkować, aby jak najdłużej cieszyć się tym tomem. Nie mogę doczekać się, aż druga część trafi w moje ręce. Tak wiele tajemnic zostało do odkrycia.

Jane Doe to nazwa nadana Obiektowi Sześć-Osiem-Cztery, czyli dziewczynie, która dwa i pół roku temu oddała się w ręce szpitala psychiatrycznego z nieznanego powodu, a następnie zabrana została do tajnego ośrodka rządowego, który zapewnić miał jej pomoc, a tak naprawdę za pomocą sesji terapeutycznych, treningów, a także niewyobrażalnych tortur, starał się wymusić na niej mówienie.
Nigdy nikomu nie zdradziła swojego prawdziwego imienia ani nie wydała żądnego dźwięku, mimo wielu prób. Dyrektor ośrodka Lengard ma dość jej uporu i daje jej ostatni miesiąc, aby pokazała im, że jest przydatna. Jeżeli nie dowiedzie swojej wartości, będzie musiała zostać wyeliminowana.
Jane przygotowana na niechybną śmierć, trafia w ręce tajemniczego Landona Warda, który po raz pierwszy od dawna, traktuje ją, jak człowieka, a nie wybrakowany obiekt. Mimo początkowej niechęci i starań, aby nie pozwolić zagadkowemu młodemu mężczyźnie, skruszyć swoich murów, dziewczyna powoli zaczyna czuć się dobrze w jego towarzystwie.
Chip, jak nazywa ją Landon, zaczyna się do niego przekonywać, ale mimo jego uroku i dobroci, wie, że nie może zdradzić nikomu swojego sekretu. Nawet jeżeli czeka ją koniec. Mimo wszelkich starań podejmowanych przez dziewczynę, w nieoczekiwanych okolicznościach jej talent, a może raczej przekleństwo wychodzi na jaw. Słowa Jane nabierają mocy. Z ich pomocą może stworzyć wszystko, ale również zatrzymać świat. Powołuje do istnienia wszystko, co wymówi. Ukrywany przez lata sekret wydostaje się na powierzchnię, a Kreatorka w najbliższym czasie będzie musiała podjąć wiele trudnych decyzji, które mogą zaważyć na losach świata.

Główna bohaterka, Jane Doe, jak nazywana się jest w Lengard, nie ma sobie równych. Nieustępliwa, wycofana, przerażająca, a jednocześnie posiadając drugą twarz pełną empatii, lojalności - od samego początku zdobywa serce czytelnika. Mimo okrucieństwa nie poddaje się w swoim postanowieniu, aby nikogo więcej nie skrzywdzić za pomocą Słów. Została wykreowana tak dobrze, że nie sposób nie przeżywać razem z nią wszystkich sytuacji opisanych w powieści. Ward pełen jest nieścisłości. Łagodność łączy się w nim z szorstkością. Na początku może wydawać się rycerzem na białym koniu, ale jest w nim tak wiele odcieni szarości, a czasami również czerni, że znajduje się u czytelnika w miejscu przeznaczonym dla tych bohaterów, których jednocześnie kocha się i nienawidzi. W trakcie lektury dołączają do historii opowiadanej przez Jane inne postacie, które skradły moje serce lub wywołały ciarki na plecach, ale ze względu na przyjemność, którą powinniście poczuć w trakcie odkrywania kolejnych kart tej opowieści, nie będę ich opisywała. Tym bardziej nie mogę doczekać się drugiego tomu, ponieważ wtedy będę mogła o nich wspomnieć. Zasługują na to!

Jeżeli macie ochotę na coś nowego, pełnego tajemnic i emocjonalnego, to "Szept" może zapewnić wam te doznania. Nie wahajcie się zbyt długo nad sięgnięciem po historię Chip, mogę was zapewnić, że nie ma sobie równych. Potrzebujecie czegoś, co oderwie was od rzeczywistości, a jednocześnie zachwyci wykreowanym światem? Nie musicie dłużej szukać. Wiem, że dla niektórych rozgłos, który zyskała w ostatnim czasie ta książka, może być niepokojący, ale uwierzcie mi, nie stało się tak z byle jakiego powodu. "Szept" trzyma poziom od pierwszej do ostatniej strony i dopracowany został w najdrobniejszych szczegółach. Autorka wlała w tę historię swoje serce i bardzo wyraźnie można to zauważyć. Emocjonalny rollercoaster, rozkwitające relacje pomiędzy bohaterami, ale w powolny, nienachalny sposób i tajemnice, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność – to czeka was, jeśli sięgniecie po historię Jane Doe – niezwykłej dziewczyny o niesamowitej sile woli, która nie poddaje się naciskowi mimo wielu prób. Zakochałam się w tej powieści. Mam nadzieję, że was również nie pozostawi obojętnymi.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: