Zimowo – świąteczne książki, które trzeba przeczytać

Date
gru, 15, 2017

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Witryny sklepowe są już udekorowane kolorowymi lampkami, na ulicach można spotkać świąteczne neony, a z wielu domów wydobywa się przyjemny zapach piernika. Bardzo lubię tę atmosferę przedbożonarodzeniową; wesołą krzątaninę, ozdoby, szukanie prezentów i… książki o tematyce zimowo-świątecznej. Każdego roku w grudniu staram się przeczytać ich jak najwięcej, a oto moja lista ulubionych z nich, które każdy powinien znać!

1. „Opowieść wigilijna” -Charles Dickens
Nie ulega wątpliwości, że większość z Was na pewno zna lub choć słyszało o tej powieści. „Opowieść wigilijna” Dickensa jest ponadczasowa i pełna mądrości, m.in. pokazuje, że nigdy nie jest za późno na zmianę!

2. „Gwiazdkozaur” – Tom Fletcher
Książkę tę skończyłam czytać zaledwie kilka dni temu – jest to nowość Wydawnictwa Zysk i S-ka. Opowieść o Gwiazdkozaurze jest niesamowita i – jako, że skierowana do najmłodszych – nadzwyczaj magiczna! Jest to historia niepełnosprawnego chłopca, który przeżywa wielką świąteczną przygodę, a jego najskrytsze marzenie się spełnia. Książeczka udowadnia, że czasami do szczęścia wystarczy nam jedynie… szczęście drugiej osoby. Dodatkowo „Gwiazdkozaur” pełen jest pięknych ilustracji!

3. „Chłopiec zwany Gwiazdką” – Matt Haig
Ta kolejna bogata w ilustracje książeczka, to humorystyczna i wzruszająca historia o Mikołaju, od której nie sposób się oderwać! Całkowicie się w niej zakochałam i nie mogę doczekać się kolejnej powieści Matt Haiga – w tym roku została wydana również jego „Dziewczynka, która uratowała gwiazdkę” (Wydawnictwo Zysk i S-ka). Na pierwszy rzut oka jest podobna graficznie do „Chłopca…”, ale – niestety – nie miałam szansy jeszcze się z nią zapoznać.

4. „Dziadek do orzechów” – E.T.A. Hoffman
Nie znałam wcześniej tego klasyka i gdyby nie piękne wydanie Wydawnictwa MG, pewnie długo jeszcze nie poznałabym tej historii. Jest to baśń, przyprawiona humorem i kunsztowną fantazją, gdzie dziewczynka Klara zostaje uwikłana w „wojnę” pomiędzy zabawkami a myszami. Piękny, poetycki język sprawia, że to gratka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

5. „Dziecko śniegu” – Eowyn Ivey
Mam ogromny sentyment do tej książki. Inspirowana jest rosyjską baśnią. Opowiada o małżeństwie, które nie może mieć dziecka. Pewnego zimowego dnia lepią postać dziewczynki ze śniegu, a następnego… widzą jedynie ślady stóp i postać znikającą za drzewami. Tajemnicza, wzruszająca, o pragnieniu miłości i szczęścia – tak w kilku słowach opisałabym tę książkę.

6. „Wiedźmikołaj” – Terry Pratchett
Kocham Pratchetta, więc – naturalnie – musiałam jakoś jego twórczość przemycić do tej topki. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że „Wiedźmikołaj” – jak sam tytuł wskazuje – ma klimat iście świąteczny (może nieco w krzywym zwierciadle – ale wciąż świąteczny!) i jest to jeden z najlepszych tomów cyklu Świat Dysku według mnie.

7. „Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań” – Kelly Link, Holly Black i inni…
Jest to pozycja skierowana głównie dla nastolatków, stworzona przez autorów powieści młodzieżowych. Tematyka tego zbioru jest doprawdy różnorodna, ale każde z opowiadań niesie jakieś przesłanie, wzrusza i pozwala uwierzyć w magię świąt! Mnie najbardziej przypadła do gustu historia napisana przez Rainbow Rowell, znanej – chyba – najbardziej jako autorki „FanGirl” oraz „Eleonory i Parka”.

8. „Noelka” – Małgorzata Musierowicz
Będąc dzieckiem uwielbiałam powieści Małgorzaty Musierowicz, więc i jej w tej topce zabraknąć nie mogło. „Noelka” jest nieco taką naszą „Opowieścią wigilijną” o rozpieszczonej nastolatce, która – być może za sprawą życzliwych towarzyszy – w wigilijny wieczór przechodzi całkowitą zmianę. Musierowicz jak zawsze wywołuje uśmiech na ustach czytelnika, ale i zmusza do drobnej refleksji. Polecam szczególnie młodzieży.

9. „Najgłupszy anioł” – Christopher Moore
Jest to powieść o aniele, który ma za zadanie wybrać i spełnić jedno życzenie dziecka i – jak pewnie się domyślacie – wybiera nieco niefortunnie, zresztą – owy anioł nieco za uszami ma. Rodzi się z tego niezły bajzel, w miasteczku wybucha bożonarodzeniowy chaos i… przekonajcie się sami. To jedna z najśmieszniejszych opowieści, jakie dane było mi przeczytać, lecz bardziej kierowałabym tę książkę do dorosłych czytelników.

10. „Zimowe sny” – Richard Paul Evans
Tę książkę wybrałam jako swoistą ciekawostkę, bowiem jest nie lada gratką dla polskich czytelników. Na okładce widnieje informacja, że została ona napisana w trakcie podróży autora po Polsce i nie brakuje w niej wątków związanych z naszym krajem. Sama historia jest wzruszająca i magiczna, bowiem główny bohater potrafi ujrzeć „przyszłość” w snach. Bajeczna, zimowo-świąteczna otoczka oraz motyw miłosny dodają uroku całości. Jest to książka idealna na mroźny wieczór!

2017-12-18

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…