Książki dla młodzieży bez wątku miłosnego w fabule

Date
lut, 01, 2018

Współcześnie w większości książek dla młodzieży przewija się motyw zakochania, zauroczenia, często dotykający tematu pierwszej miłości. Niezależnie czy są to powieści skierowane do dziewczyn, czy do chłopców, fantastyka czy obyczajówka – element romansu spotka się niemal zawsze. Jest on – zazwyczaj – przyjemnym detalem, zaspokaja ciekawość i potrzeby młodych ludzi, jednakże „ślepe” dążenie za tym „trendem” może doprowadzić do ominięcia wspaniałych lektur, które – choć wątek miłosny pomijają – pełne są wartościowych dla człowieka lekcji, porywają w fascynujące przygody i budzą pełną gamę emocji w czytelniku.

1. Numerem jeden książek dla młodzieży bez wątku miłosnego jest – według mnie – „Oskar i Pani Róża”, której bohaterem jest umierający chłopiec. Ta książka jak żadna inna pokazuje, że warto cieszyć się każdą chwilą życia i – jeśli człowiek ma choć cień wiary i nadziei w sercu – nigdy tak naprawdę nie będzie sam.

2. „Noah ucieka” opowiada za to o kruchości życia i ogromnej wartości spędzania czasu z osobami, które się kocha. Ta – z pozoru – „bajka” porusza wiele ważnych tematów, m.in. przyjaźni, złamanej obietnicy, utraty bliskiej osoby, starzenia się i nieuchronnej śmierci, pokonywania lęków i bliskości z rodziną…

3. „Życie Pi” to powieść przygodowa o wielkiej nadziei, wierze, woli życia i sile. To historia z przekazem, pięknie ukazująca więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Porusza temat straty, ale i wartości dobrego serca, którymi powinien kierować się każdy młody człowiek.

4. „Wroniec” to magiczna baśń o stanie wojennym, widzianym oczami siedmioletniego chłopca. Ta pełna przygód, gier słownych, wierszy i niesamowitych wydarzeń opowieść przedstawia nieco w krzywym zwierciadle grudzień 1981, a jednocześnie znakomicie nawiązuje do historii.

5. „Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę” to kolejna powieść, która porusza temat „wojny”, jednakże jest ona bardziej aktualna i… wstrząsająca. Jest to przerażający obraz Syrii, gdzie giną niewinni ludzie, rozbijane są rodziny i nadzieje, a jego narratorem jest kilkunastoletni chłopiec, sprawiający wrażenie znacznie młodszego z powodu autyzmu…

6. „Świat według Żunia” to „kronika” Pana Dziecko – dorosłego umysłu zamkniętego w malutkim ciele. Opowieść to zabawna, bardzo absurdalna i specyficzna, może nawet zbyt poetycka, ale jej przekaz jej cudowny; uczy cieszenia się drobiazgami i dostrzegania magii w tym, co z pozoru „typowe”.

7. „Wiele światów Albiego Brighta” opowiada o radzeniu sobie z utratą najbliższej osoby z perspektywy dziecka. Jest to opowieść o żałobie, którą każdy przechodzi w inny sposób – jedni pobadają w letarg, inni – działają…

8. „Koralina” – powieść fantastyczna, jedna z najmroczniejszych pozycji dla młodszych czytelników, jednocześnie będąca przygnębiającym portretem rodziny, w której rodzice nie poświęcają uwagi swojej córeczce, stawiając ponad nią pracę. Bawi, przeraża i zmusza do refleksji – nie tylko młodzież, ale i dorosłych.

9. „Kasieńka” – opowieść nastoletniej, zagubionej dziewczynki przedstawiona w niebanalny sposób – za pomocą wierszy. Znakomicie ukazuje aktualne problemy młodzieży – m.in. relacji z rówieśnikami, poczucia odrzucenia, szukania własnego miejsca w świecie, rozbitej rodziny…

10. „Zabić drozda” – jest piękną opowieścią o poświęceniu, bezinteresowności i współczuciu, ale i niesprawiedliwości oraz zakłamaniu. Ukazuje bardzo aktualny i poważny – zarówno niegdyś, jak i współcześnie – problem rasizmu. Jest to ponadczasowa lekcja tolerancji, z którą powinien zapoznać się każdy.

Brokenvision

Related Posts

Najnowsze opowiadania


Błękitne Marzenie

Był ciepły, wrześniowy wieczór. Słońce zbliżało się ku zachodowi, czerwonymi promieniami oświetlając budynki Częstochowy. Mieszczący się przy ulicy Cichej Dom studencki „Solaris” rozlokowany był w…

Piosenka

To był dzień jak każdy inny. Może trochę bardziej słoneczny. Trochę cieplejszy. Wyszłam wcześniej z pracy, było około 15:00. Szłam jak zawsze przez park. Wiatr…

Noc pozbawiona gwiazd

Wiatr wpadał przez otwarte okno poruszając cienką, białą zasłoną. Noc była czarna jak smoła. Nieoświetlona przez żadną z gwiazd. W oddali słychać było ujadanie psów…

Jeden dzień

6:40     Budzik. Z największym oporem macam ręką po zimnym parapecie i po chwili udaje mi się go wyłączyć. Leżę jeszcze przez 5 minut. Ten…

Gamer Girl

Poniedziałek, 9 maja, godzina 16:00 BrokenVision Do środka weszła dziewczyna. Miała na sobie zdecydowanie za dużą bluzę z kapturem, podarte dżinsy i kompletnie zero jakiegokolwiek…

Najnowsze Artykuły


Co różni literaturę naukową od popularnonaukowej

W świecie literatury, zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej, istnieje wyraźna linia demarkacyjna, choć czasem subtelna, która oddziela te dwa gatunki. Ta granica nie jest jednak…

Jak w oryginalny sposób zapakować książkę na prezent?

Pamiętaj, że piękne opakowanie dodaje dodatkowego uroku prezentowi, sprawiając, że sama chwila wręczania staje się wyjątkowa. I choć książki nie oceniamy po okładce, to jeśli…

Legenda o Świętym Mikołaju

Klasyczna legenda o Świętym Mikołaju ma swoje korzenie w historii biskupa z Myry, świętego znanego jako Mikołaj Cudotwórca, który żył w IV wieku naszej ery…

Jak Bawić się na Halloween?

Jak Bawić się na Halloween? Halloween to magiczny i tajemniczy czas pełen dreszczyku emocji, idealny dzień do świętowania z przyjaciółmi lub na chwilę samotności z…

Czym się różni dystopia od antyutopii?

Czym się różni dystopia od antyutopii? Gatunki literackie „dystopia” i „antyutopia” są często używane wymiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Mimo że oba terminy odnoszą…

Najnowsze przemyślenia


Jakie książki najlepiej czytać na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia, gdy natura budzi się do życia, a my razem z nią czujemy przypływ nowej energii. To idealny moment, aby zanurzyć się…

Literatura Młodzieżowa: Most między Światami

W świecie książek, literatura młodzieżowa jest niczym most łączący światy dzieciństwa z rzeczywistością dorosłych. Choć nazwa sugeruje, że jest to kategoria przeznaczona wyłącznie dla nastolatków,…

Playlisty do książek: hit czy kit?

Playlisty do książek: hit czy kit? Muzyka i literatura to dwie sztuki, które mają zdolność przenoszenia nas w inne światy, wywoływania emocji i pobudzania wyobraźni.…

Wakacyjna przygoda ze scrapbookingiem

Scrapbooking, czyli tworzenie albumów z pamiątkami, jest wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i twórcze wyrażanie siebie. Jest to też doskonały sposób na wakacyjną nudę! Jeśli…

Sposoby na książki, czyli jak zaoszczędzić, uratować i porządkować lektury!

Jeśli wasza książka razem z wami chciała się wykąpać lub nie mieliście gdzie jej schować podczas deszczu to koniecznie jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe,…