Alan Cole nie jest tchórzem

Piątek, 26 czerwiec 2020 96

Kim jest Alan, jeśli nie jest tchórzem?

Szkoła średnia jest sprawdzianem dla każdego, zwłaszcza jeśli nie chcesz rzucać się w oczy. Tym trudniejszy staje się twój los, jeśli musisz ukrywać się przed starszym bratem, który odkrywa twój największy sekret.

Brat Alana, Nathan, rzuca mu wyzwanie. Rozpoczyna się gra Cole vs. Cole, a każde z siedmiu zadań wydaje się prawie niemożliwe do wykonania. Czym są jednak owe zadania, jeśli nie można przeciwstawić się okrutnemu bratu i uciec przed gniewem wymagającego ojca? A najtrudniejsze ze wszystkich jest to, by nie pozwolić pewnemu uroczemu chłopakowi dowiedzieć się, że jest obiektem gorących uczuć.

Alan Cole nie jest tchórzem i jeszcze udowodni wszystkim, na co go stać!

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Alan Cole nie jest tchórzem
 • Autor: Eric Bell
 • Gatunek: young adult
 • Tytuł Oryginału: Alan Cole Is Not a Coward
 • Tłumaczenie: Michał Zacharzewski
 • Wydawnictwo: YA!
 • Cykl: Alan Cole
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2018-09-19
 • ISBN: 9788328054585
 • Liczba stron: 340
7.0/10 from 1 ratings.
Photos (1)
Reviews (1)
79 rating(s).
5 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2020/06/26
Your review
Dla wielu osób szkoła jest miejscem, w którym należy się ukrywać. Chować swoje prawdziwe ja, gdzieś pomiędzy strony znienawidzonego podręcznika do matmy. Dłużące się godziny, dają nadzieje na powrót spokoju i bezpieczeństwa, dom. A co jeśli dom okazuje się miejscem, którego boimy się najbardziej?Alan Cole nie jest tchórzem. O nie, to chłopak, który uwielbia zwracać na siebie uwagę i brylować w towarzystwie, szczególnie swoich przyjaciół, Zacka i Madison. Jest pełnym życia i pomysłów dwunastolatkiem. Wszystko zmienia się, gdy wraca do domu. Tam panuje chaos. Ciężka ręka ojca wisi nad domownikami, matka jest całkiem wycofana z życia domowników, gdyż przeżywa załamanie nerwowe. Jest jeszcze Nathan, starszy brat Alana. To z jego rąk chłopak zbiera najwięcej złego.

Gdy Nathan poznaje tajemnice brata, postanawia go szantażować. Alan musi w ciągu tygodnia wykonać szereg zadań, które mogą uchronić go przed zdradzeniem jego sekretów. Zadania są niezwykle trudne, a porażka niesie za sobą konsekwencje, na które dwunastolatek nie jest gotowy. Czy Alan pokona brata? Czy przeciwstawi się ojcu i będzie sobą?


Alan Cole nie jest tchórzem długo czekał na swoją kolej. Wciąż pojawiające się skrajne opinie skutecznie mieszały w głowie i wstrzymywały lekturę. Jak finalnie odebrałam tę historię?


To z pewnością książka mogąca wywoływać szereg skrajnych emocji. Porusza sporo ważnych kwestii, które nie zawsze dostają tyle uwagi, w ilości na jaką zasługują. Nie można jednak mieć o tę pozorną powierzchowność pretensji, w tak wielowarstwowej powieści. Autor porusza tu sporo tematów, które mogłyby być głównym nurtem książkowej fabuły. Alan Cole nie jest tchórzem ukazuje losy dwunastolatka, który musi zmagać się z szantażem własnego brata, tyranią ojca i obojętnością matki. Do tego ukrywanie swojej orientacji i uczuć względem kolegi z klasy.

Sporo jak na jednego chłopca. Nie wydaje mi się, by samo tak wczesne odkrywanie swojej orientacji było przerysowane, jednak niektóre zachowania bohaterów nosić by mogły takie miano. Eric Bell stworzył swoje postaci na wysokim poziomie, jednak nadał im kilka cech, które mogą nie pasować każdemu czytelnikowi w odniesieniu do wieku postaci. Alana polubimy od razu, jego dwojaka natura będzie tylko utwierdzać nas w przekonaniu, jakie ciężkie życie ma ten chłopak. Za to jego brata ma się ochotę udusić bez namysłu.


Rodzina, która nie wspiera.


Każdy bez względu na wiek i problemy powinien odnajdywać wsparcie w rodzinie. Alan Cole nie jest tchórzem pokazuje te smutniejszą stronę, gdzie w domu czeka coś dalekiego od wsparcia i miłości. Szczególnie uderzyła mnie relacja dwóch braci, którą autor rozpisał dość obszernie, pokazując pełen obraz sytuacji z jaką przyszło się zmierzyć dwunastolatkowi. Codzienność osoby, która zmaga się z przemocą fizyczną i psychiczną stanowi sedno historii, której orientacja chłopca nie jest najważniejsza.

Powieść dostarcza wielu emocji i ciepła. Nie jest skomplikowana, choć jej tłem są wydarzenia silnie nacechowane. Ma charakter lekkiej opowieści, która raczej nakreśla problemy, ale nie rozwiązuje każdego z nich. Całość czyta się szybko, co z pewnością jest zasługą stylu autora. Postaci zapadają w pamięć, a delikatny zwrot akcji nadaje historii barw. Alan Cole nie jest tchórzem i udowodni wam to w tej powieści.


Images
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: