Monday, 15 October 2018 11:55

Głośna historia w rytmie rapu o życiu czarnoskórych w Ameryce

Written by
Rate this item
(0 votes)

Papierowy Księżyc wydaje kolejną czytelniczą perełkę. "Nienawiść, którą dajesz" Angie Thomas ukaże się już 24 października.

Zwycięzca William C. Morris Award, National Book Award Longlist, Printz Honor Book, Coretta Scott King Honor Book. Bestseller New York Timesa! Najlepszy debiut w kategorii „Autor 2017” na Goodreads, najlepsza książka w kategorii „Young Adult Fiction 2017” na Goodreads.

Obsypany nagrodami hit ze szczytów światowych list bestsellerów. Opowiedziana w rytmie rap głośna historia o życiu czarnoskórych w Ameryce. Powieść, która błyskawicznie zyskała status kultowej i która przyniosła debiutującej autorce międzynarodową sławę.

W tym świecie nigdy nie jesteś za młody, by mogli cię aresztować albo zabić. Dlatego dzieciakom wpaja się zasady odpowiedniego zachowania przy policji – „Trzymaj ręce tak, żeby były widoczne. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Odzywaj się tylko wtedy, kiedy cię o coś zapytają”. Szesnastoletnia Starr Carter porusza się między dwoma światami: biedną dzielnicą, w której mieszka oraz luksusową szkołą prywatną na przedmieściach, do której uczęszcza. Niepewna równowaga między tymi światami zostaje całkowicie zniszczona, gdy jej przyjaciel z dzieciństwa zostaje zastrzelony przez białego policjanta na jej oczach. Jego śmierć staje się krajową sensacją. Niektórzy nazywają go bandytą, handlarzem narkotyków, członkiem gangu. Protestujący wychodzą w jego imieniu na ulice. Część policjantów i miejscowych baronów narkotykowych usiłuje zastraszyć Starr i jej rodzinę. Wszyscy jednak chcą wiedzieć jedno: co tak naprawdę stało się tamtej nocy? A jedyną osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie, jest Starr. Lecz to, co powie dziewczyna – bądź czego nie powie – mogłoby przewrócić do góry nogami jej codzienność. Mogłoby też zagrozić jej życiu.

Ta niezwykła powieść zwraca uwagę na poważne problemy, ale kryje w sobie ogrom niespotykanego uroku. Pokochasz ją za ciepło, ważny przekaz, podszyty sarkazmem humor oraz wspaniałych bohaterów. I nigdy jej nie zapomnisz.

„Niesamowicie wciągająca!”
Jason Reynolds

„Oszałamiająca.”
John Green

„Tej książki nie można pominąć. Ta opowieść jest obowiązkową pozycją na liście.”
Kirkus


Publishers Weekly

„Cud wiarygodności.”
Booklist

„Mocna, prowokująca powieść.”
Horn Book

„Jeden pisarz ukierunkowuje nienawiść całego pokolenia.”
Oprah Magazine

Read 51 times

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location