Friday, 15 December 2017 00:20

Zimowo - świąteczne książki, które trzeba przeczytać

Written by
Rate this item
(0 votes)

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Witryny sklepowe są już udekorowane kolorowymi lampkami, na ulicach można spotkać świąteczne neony, a z wielu domów wydobywa się przyjemny zapach piernika. Bardzo lubię tę atmosferę przedbożonarodzeniową; wesołą krzątaninę, ozdoby, szukanie prezentów i… książki o tematyce zimowo-świątecznej. Każdego roku w grudniu staram się przeczytać ich jak najwięcej, a oto moja lista ulubionych z nich, które każdy powinien znać!

1. „Opowieść wigilijna” -Charles Dickens
Nie ulega wątpliwości, że większość z Was na pewno zna lub choć słyszało o tej powieści. „Opowieść wigilijna” Dickensa jest ponadczasowa i pełna mądrości, m.in. pokazuje, że nigdy nie jest za późno na zmianę!

2. „Gwiazdkozaur” – Tom Fletcher
Książkę tę skończyłam czytać zaledwie kilka dni temu – jest to nowość Wydawnictwa Zysk i S-ka. Opowieść o Gwiazdkozaurze jest niesamowita i – jako, że skierowana do najmłodszych – nadzwyczaj magiczna! Jest to historia niepełnosprawnego chłopca, który przeżywa wielką świąteczną przygodę, a jego najskrytsze marzenie się spełnia. Książeczka udowadnia, że czasami do szczęścia wystarczy nam jedynie… szczęście drugiej osoby. Dodatkowo „Gwiazdkozaur” pełen jest pięknych ilustracji!

3. „Chłopiec zwany Gwiazdką” – Matt Haig
Ta kolejna bogata w ilustracje książeczka, to humorystyczna i wzruszająca historia o Mikołaju, od której nie sposób się oderwać! Całkowicie się w niej zakochałam i nie mogę doczekać się kolejnej powieści Matt Haiga – w tym roku została wydana również jego „Dziewczynka, która uratowała gwiazdkę” (Wydawnictwo Zysk i S-ka). Na pierwszy rzut oka jest podobna graficznie do „Chłopca…”, ale – niestety – nie miałam szansy jeszcze się z nią zapoznać.

4. „Dziadek do orzechów” – E.T.A. Hoffman
Nie znałam wcześniej tego klasyka i gdyby nie piękne wydanie Wydawnictwa MG, pewnie długo jeszcze nie poznałabym tej historii. Jest to baśń, przyprawiona humorem i kunsztowną fantazją, gdzie dziewczynka Klara zostaje uwikłana w „wojnę” pomiędzy zabawkami a myszami. Piękny, poetycki język sprawia, że to gratka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

5. „Dziecko śniegu” – Eowyn Ivey
Mam ogromny sentyment do tej książki. Inspirowana jest rosyjską baśnią. Opowiada o małżeństwie, które nie może mieć dziecka. Pewnego zimowego dnia lepią postać dziewczynki ze śniegu, a następnego… widzą jedynie ślady stóp i postać znikającą za drzewami. Tajemnicza, wzruszająca, o pragnieniu miłości i szczęścia – tak w kilku słowach opisałabym tę książkę.

6. „Wiedźmikołaj” – Terry Pratchett
Kocham Pratchetta, więc – naturalnie – musiałam jakoś jego twórczość przemycić do tej topki. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że „Wiedźmikołaj” – jak sam tytuł wskazuje – ma klimat iście świąteczny (może nieco w krzywym zwierciadle – ale wciąż świąteczny!) i jest to jeden z najlepszych tomów cyklu Świat Dysku według mnie.

7. „Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań” – Kelly Link, Holly Black i inni…
Jest to pozycja skierowana głównie dla nastolatków, stworzona przez autorów powieści młodzieżowych. Tematyka tego zbioru jest doprawdy różnorodna, ale każde z opowiadań niesie jakieś przesłanie, wzrusza i pozwala uwierzyć w magię świąt! Mnie najbardziej przypadła do gustu historia napisana przez Rainbow Rowell, znanej – chyba – najbardziej jako autorki „FanGirl” oraz „Eleonory i Parka”.

8. „Noelka” – Małgorzata Musierowicz
Będąc dzieckiem uwielbiałam powieści Małgorzaty Musierowicz, więc i jej w tej topce zabraknąć nie mogło. „Noelka” jest nieco taką naszą „Opowieścią wigilijną” o rozpieszczonej nastolatce, która – być może za sprawą życzliwych towarzyszy – w wigilijny wieczór przechodzi całkowitą zmianę. Musierowicz jak zawsze wywołuje uśmiech na ustach czytelnika, ale i zmusza do drobnej refleksji. Polecam szczególnie młodzieży.

9. „Najgłupszy anioł” – Christopher Moore
Jest to powieść o aniele, który ma za zadanie wybrać i spełnić jedno życzenie dziecka i – jak pewnie się domyślacie – wybiera nieco niefortunnie, zresztą – owy anioł nieco za uszami ma. Rodzi się z tego niezły bajzel, w miasteczku wybucha bożonarodzeniowy chaos i… przekonajcie się sami. To jedna z najśmieszniejszych opowieści, jakie dane było mi przeczytać, lecz bardziej kierowałabym tę książkę do dorosłych czytelników.

10. „Zimowe sny” – Richard Paul Evans
Tę książkę wybrałam jako swoistą ciekawostkę, bowiem jest nie lada gratką dla polskich czytelników. Na okładce widnieje informacja, że została ona napisana w trakcie podróży autora po Polsce i nie brakuje w niej wątków związanych z naszym krajem. Sama historia jest wzruszająca i magiczna, bowiem główny bohater potrafi ujrzeć „przyszłość” w snach. Bajeczna, zimowo-świąteczna otoczka oraz motyw miłosny dodają uroku całości. Jest to książka idealna na mroźny wieczór!

Read 253 times

Comments (1)

  1. Fene

Na "Opowieści wigilijnej" byłam w kinie jeszcze za dzieciaka. Pamiętam, że efekty mnie zachwyciły i miałam w planach zaraz brać się za książkę. Niestety, coś nie wyszło i nadal jej nie przeczytałam. Wstyd! Za to mam za sobą „Podaruj mi miłość. 12...

Na "Opowieści wigilijnej" byłam w kinie jeszcze za dzieciaka. Pamiętam, że efekty mnie zachwyciły i miałam w planach zaraz brać się za książkę. Niestety, coś nie wyszło i nadal jej nie przeczytałam. Wstyd! Za to mam za sobą „Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań”. Nie jestem w stanie określić czy ta książka, jako całokształt, podobała mi się, czy nie. Jestem nastawiona bardziej neutralnie.

Read More
  Attachments
 
There are no comments posted here yet

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location