Saturday, 28 October 2017 19:31

Przegląd książek z pierwszego półrocza

Written by
Rate this item
(2 votes)

Coraz bliżej koniec roku, a mnie naszło na przejrzenie książek z gatunku Young, Adult, New Adult, młodzieżowej fantastyki z pierwszego półrocza tego roku. Tytułów jest naprawdę wiele, ale które z nich najbardziej zapadło mi w pamięć i mogłabym je polecać z czystym sumieniem?

Cień i kość – Leigh Bardugo
Nie wiem, czy jest jeszcze ktoś, kto tego nie czytał, ale jeśli tak jest, to... nad czym tu się zastanawiać? Bardugo sięga do historii Rosji, przedstawia literacką fikcję w taki sposób, że czytanie jest czystą przyjemnością. Książka w nieco magicznym, mrocznym i nieznanym klimacie.

Ogień, który ich spala – Brittainy C. Cherry
Do książek Cherry nie trzeba mnie przekonywać i od razu wiedziałam, że ten tytuł pojawi się w tym zestawieniu. Nikt tak, jak Brittainy nie potrafi przykuć mojej uwagi. Emocje, emocje, emocje - tego w nich dostarcza, za każdym razem, nawet w najkrótszych zdaniach. Dba o każdy detal, o przekaz, a w tej historii mówi o walce ze swoim mrokiem, o wierze, że warto go zwalczyć dla samego siebie i tych trwających przy nas.

Diabolika S.- J. Kincaid
Czas na coś z gatunku dystopii. Książka ta intryguje z początku okładką, ale zaręczam, że wnętrze jest jeszcze ciekawsze. Kincaid osadziła akcję w kosmosie, ale najlepsze były same diaboliki i ich rola w powieści. Niby pojawia się lekka schematyczność, ale prawdą jest, że dużo w książce jest tylko z głowy autorki. I to takich elementów, że od książki trudno się oderwać.

Caraval. Chłopak, który smakował jak północ - Stephanie Garber
O. Mój. Boże. Jak mnie ta książka zachwyciła. Serio. Świat wykreowany przez Garber aż iskrzy od magii i chce się w nim zanurzyć, pomimo niebezpieczeństw, niepewności i brakiem granic pomiędzy realnością a fikcją. Caraval pochłania i mami, oczarowuje i mami. Rewelacja!

W rytmie passady – Anna Dąbrowska
Książka o tańcu, walce z lękami, zaufaniu, drugiej szansie, pasji i uleczaniu duszy. Jest też o utracie, złamanych obietnicach oraz szarości życia. Niby zwyczajna, a jednak jedna z najlepszych, jakie czytałam. Powieść, o której nie da się wyrazić słowami tego, co się czuje po jej zakończeniu.

Carpe diem – Diane Rose
Lubię książki wzbudzające przeróżne emocje, wprawiające mnie w stan, gdzie każdą opisaną chwilę przeżywam całą sobą i ta właśnie była jedną z nich. Nie zliczę moich reakcji i wylanych łez, ale wszystkie były tego warte. Życie chwilą jest wspaniałe i Diane Rose o tym pisze.

Podbój – Elle Kennedy
Nic nie przebije Układu tej autorki, ale Podbój też trzyma poziom. Kocham go za Deana, rozmowy o Zmierzchu i francuską telenowelę (no co...). No i za połączenie poczucia humoru z ważnymi tematami. Pozycja obowiązkowa dla miłośniczek New Adult.

Wszystkie twoje marzenia – Agata Czykierda – Grabowska
Kolejna autorka, której książki mogę brać w ciemno, bo wiem, że nigdy mnie nie zawiedzie. Dostarcza mi wielu emocji, bawi, ale przede wszystkim pisze życiowo i łatwo sobie wyobrazić, że dana historia to prawdziwe losy kogoś w naszym otoczeniu. Wszystkie twoje marzenia są rewelacyjne i urocze.

Jedyne wspomnienie Flory Banks – Emily Barr
Obyczajowa powieść dla młodzieży poruszająca temat amnezji. Bardzo mnie ten tytuł poruszył i skłonił do przemyśleń. Wiele razy myślimy, że czasami chcielibyśmy o czymś zapomnieć, ale przecież to część nas, coś, co pomaga się nam kształtować i niepamięć oraz poleganie na innych byłoby straszne. Piękna, wzruszająca i skłaniająca do refleksji.

Woda, która niesie ciszę - Brittainy C. Cherry
Tak, tego tytułu też nie mogłam pominąć. Jak mogłabym nie wspomnieć o powieści, która mówi o sile rodzinny oraz jak głośna może być cisza i ile niewypowiedzianych słów w niej krąży? Naprawdę, czasem warto posłuchać ciszy, może powiedzieć więcej niż potoki słów.

A jakie tytuły znalazłyby się na Waszym zestawieniu?

Read 160 times

Comments (1)

  1. Książna

STYCZEŃ
"Pani Noc" Cassandra Clare
Jestem jej wielką fanką, więc nie mogło jej zabraknąć.
Tego miesiąca również przeczytałam serię "Dotyk Julii" Tahereh Mafi, która mi się szczerze podobała, do ulubionych jej nie zaliczam, ale przyjemnie się...

STYCZEŃ
"Pani Noc" Cassandra Clare
Jestem jej wielką fanką, więc nie mogło jej zabraknąć.
Tego miesiąca również przeczytałam serię "Dotyk Julii" Tahereh Mafi, która mi się szczerze podobała, do ulubionych jej nie zaliczam, ale przyjemnie się czytało.
LUTY
"Oddam Ci słońce" Jandy Nelson
MARZEC
"Fobos" Victor Dixen. Jakoś ta pomieszana książka z dziwnymi bohaterami i zdarzeniami spodobała mi się i to nawet bardzo.
KWIECIEŃ
"Prawo Mojżesza" Amy Harmon. Totalnie się zakochałam, cudowna!
Zaraz za nią jest "Promyczek" Kim Holden. Mam do niej wiele zastrzeżeń, ale cóż... muszę przyznać, że się wzruszyłam.
MAJ
Druga część "Prawo Mojżesza", tak samo poruszająca "Pieśń Dawida" Amy Harmon!
I kolejna druga część, czyli "Gus" Kim Holden. Jeszcze lepsza od pierwszej.
CZERWIEC
Ten miesiąc należał do Sarah J. Maas i jej "Dwór mgieł i furii". Uwielbiam tę część!

Szkoda, że nie ma ich więcej. Jakoś te półrocze było średnio udane. Mam nadzieję, że te skończy się lepiej.
A z Twojej listy przeczytałam tylko "Caraval." i muszę przyznać, że mi nie przypadło do gustu kompletnie.

Read More
  Attachments
 
There are no comments posted here yet

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location