Topki

Topki

Monday, 05 November 2018 00:50

13 kotów

Written by

Koty! Można je kochać, można nienawidzić, ale nigdy nie będą nam obojętne. Poniżej lista 13 tytułów z kotami w rolach głównych (lub nieco pobocznych, ale wciąż niezwykle istotnych). 

Wednesday, 14 February 2018 23:05

Najpiękniejsze książki o miłości oczami blogerek

Written by

Najpiękniejsze książki o miłości oczami blogerek i naszych motylowych redaktorek. 

Thursday, 01 February 2018 15:33

Książki bez wątku miłosnego

Written by

Współcześnie w większości książek dla młodzieży przewija się motyw zakochania, zauroczenia, często dotykający tematu pierwszej miłości. Niezależnie czy są to powieści skierowane do dziewczyn, czy do chłopców, fantastyka czy obyczajówka – element romansu spotka się niemal zawsze. Jest on - zazwyczaj - przyjemnym detalem, zaspokaja ciekawość i potrzeby młodych ludzi, jednakże „ślepe” dążenie za tym  „trendem” może doprowadzić do ominięcia wspaniałych lektur, które – choć wątek miłosny pomijają – pełne są wartościowych dla człowieka lekcji, porywają w fascynujące przygody i budzą pełną gamę emocji w czytelniku.

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Witryny sklepowe są już udekorowane kolorowymi lampkami, na ulicach można spotkać świąteczne neony, a z wielu domów wydobywa się przyjemny zapach piernika. Bardzo lubię tę atmosferę przedbożonarodzeniową; wesołą krzątaninę, ozdoby, szukanie prezentów i… książki o tematyce zimowo-świątecznej. Każdego roku w grudniu staram się przeczytać ich jak najwięcej, a oto moja lista ulubionych z nich, które każdy powinien znać!

Saturday, 28 October 2017 19:31

Przegląd książek z pierwszego półrocza

Written by

Coraz bliżej koniec roku, a mnie naszło na przejrzenie książek z gatunku Young, Adult, New Adult, młodzieżowej fantastyki z pierwszego półrocza tego roku. Tytułów jest naprawdę wiele, ale które z nich najbardziej zapadło mi w pamięć i mogłabym je polecać z czystym sumieniem?

Sunday, 10 September 2017 10:22

Groza dla młodzieży

Written by

Niemal wszyscy lubimy się bać, o ile jest to strach kontrolowany. I nie ma znaczenia, czy mowa o dorosłych, młodzieży czy dzieciach. Powieści grozy od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością, a nowych książek i autorów przybywa z roku na rok. Dzisiaj przyjrzyjmy się, co literatura grozy oferuje nastolatkom.

Rosjanie piszą wspaniałą literaturę dla dorosłego czytelnika. Chyba nikt nie potrzebuje potwierdzenia tej tezy, wystarczy spojrzeć na półki w księgarniach – od klasyki po literaturę współczesną. Rosjanie piszą też znakomitą literaturę dla dzieci. Większość moich znajomych pamięta z dzieciństwa „Bajeczki z obrazkami” Władimira Sutiejewa, a utwory „rosyjskiego Korczaka” – pedagoga Władisława Krapiwina – tłumaczono też na polski. To, czego Rosjanie praktycznie nie mają, to literatura młodzieżowa. U naszego wielkiego wschodniego sąsiada próżno szukać poczciwych młodzieżówek o szkolnej codzienności albo young adult czy new adult (wyjątek to fantastyka, gdzie modne są wszelkiej maści magiczne szkoły i uniwersytety).

Dzielenie książek według płci moim zdaniem nie ma sensu. Ogranicza ono krąg odbiorców tekstu, a nie jest powiedziane, że coś „tylko dla chłopców” nie spodoba się żadnej dziewczynie, a „dziewczyńska lektura” nie poruszy serca żadnego chłopaka. Jednocześnie rozmowy ze znajomymi i śledzenie licznych grup czytelniczych na Facebooku udowodniło mi, że pewne elementy tekstów są ważniejsze przeważnie dla chłopaków (wartka akcja), a inne bardziej liczą się w opinii dziewczyn (na przykład relacje między bohaterami). Dlatego też chciałabym, żebyście mój top potraktowali z przymrużeniem oka, jako wskazówkę, po które książki sięgać, jeżeli bardziej interesuje Was, żeby dużo się działo, a w których znajdziecie pogłębioną psychologię postaci i chwilę na refleksję nad otaczającym nas światem. W tym topie znajdziecie książki nowe i starsze, młodzieżowe obyczajówki i fantastykę – wszystko, co może podbić serca młodych. 

Sunday, 23 July 2017 13:01

Top 10 książek na koniec lata

Written by

Niestety, wakacje mają to do siebie, że czekamy na nie bardzo długo, a mijają nie wiadomo kiedy. Czy tylko ja mam wrażenie, że tydzień temu odbierałam swoje świadectwo, a przecież lipiec dobiega końca? Ani się obejrzymy, a już będziemy wracać do szkoły. Warto ten czas wykorzystać jak najlepiej, czytając naprawdę dobre książki. Zastanawiacie się po co warto sięgnąć, zanim te piękne chwile wolności od nauki dobiegną końca? Już przychodzę z pomocą!

Thursday, 06 July 2017 22:48

Męscy bohaterowie mojego dzieciństwa

Written by

Nie będę dziś przewidywalna, nie wspomnę o Gusie od Kim Holden czy też o Daemonie z serii Lux. Chociaż bym mogła (lista współczesnych ulubieńców jest bardzo długa), chciałam jednak skupić się tym razem na ulubionych postaciach z czasów, gdy miałam te naście lat. Wydaje mi się, że wielu z Was podzieli moje zdanie.

Gotowi? Oto moi ulubieńcy!