Artykuły

Artykuły

Wednesday, 26 December 2018 21:16

Baśnie mojego dzieciństwa

Written by

Po raz kolejny nastały Święta. Za oknem śnieg (a przynajmniej powinien być) a w domu ciepłe potrawy, uśmiechy na twarzach domowników i góra prezentów pod choinką. Jest to czas, dla którego najlepszym określeniem jest słowo ,,magiczny”. Szczególnie małe dzieci odczuwają wyjątkowość i klimat świąt jakimi jest Boże Narodzenie.

Tuesday, 25 December 2018 21:14

Kobieta o wielkim sercu

Written by

W tym artykule chciałabym przybliżyć Wam wyjątkową osobę a zarazem autorkę kilku znanych na całym świecie książek. Mowa tu o niesamowicie silnej i odważnej amerykańskiej kobiecie jaką jest Regina Brett. Postanowiłam poświęcić jej artykuł akurat teraz, ponieważ w ubiegłym miesiącu na polskich półkach pojawiła się jej świeża pozycja. Ponadto można było spotkać się z samą pisarką, dziennikarką i zarazem felietonistką podczas jej podróży po naszym kraju.

Sunday, 09 December 2018 17:13

Gadżety mola książkowego v2

Written by

Wielkimi krokami zbliża się Gwiazdka, a to oczywiście oznacza szykowanie prezentów. Najwyższa pora wziąć w swoje ręce to, czym zwykle zajmuje się Święty Mikołaj i wybrać najpiękniejsze podarunki. Jeśli tu zaglądacie, zapewne macie w swoim otoczeniu niejednego mola książkowego, dlatego poniższe zestawienie może Wam pomóc w wyborze – jak uszczęśliwić każdego „czytacza”!

Sunday, 10 December 2017 22:27

Gadżety mola książkowego

Written by

Wielkimi krokami zbliża się „najgorętszy” czas w roku, a mianowicie Boże Narodzenie. Szał zakupów, wielkie porządki, strojenie domów i oczywiście pogoń za wymarzonymi prezentami. Jeśli masz wśród osób do obdarowania książkoholików i szukasz czegoś wyjątkowego, a nie kolejnego kubka czy zakładki, poniższa lista pomysłów na podarek choinkowy z pewnością się przyda.

Sunday, 29 October 2017 19:58

Książki na Halloween

Written by

Już za kilka dni Halloween. Gorączka tego święta, które przywędrowało do nas zza oceanu rozgaszcza się w naszej rodzimej kulturze.

Wednesday, 02 August 2017 22:56

E-booki - tak czy nie?

Written by

Jeżeli lubicie czytać książki, to na pewno wiele razy zadawaliście sobie to pytanie. Mamy dziś masę książek elektronicznych. Problem jednak polega na tym, żeby ich czytanie było tak samo wygodne i przyjemne jak czytanie papierowych książek. Czy jest to możliwe? Ostatecznie przez ile godzin można wpatrywać się na przykład w ekran komputera…

Saturday, 15 July 2017 12:14

Young Adult, New Adult - co to jest?

Written by

Stali bywalcy bloga Lustro Rzeczywistości wiedzą, że czytam wiele książek w nurcie Young Adult i New Adult, jednak zauważyłam, że gdzieś w gąszczu kolejnych pozycji pogubiłam się i zaczęłam mylić oba nurty. Myślę, że nie tylko ja mam z tym problem, gdyż niekiedy wybór wcale nie jest taki oczywisty. Postanowiłam troszkę poszperać i zrobić małe podsumowanie.

Friday, 07 July 2017 01:34

(Nie)moralne ebooki

Written by

Gdy idę do pracy, lubię mieć pewność, że na koniec miesiąca dostanę wypłatę. Z kolei, gdy zabraknie mi chleba, nie szukam sklepu, w którym obsługa nie pilnuje swojego towaru. Dlatego też, gdy chcę przeczytać książkę, kupuję ją przez Internet albo idę do księgarni. Zapytacie dlaczego? Po co się tak męczę skoro wszystko mam na wyciągnięcie ręki? Wystarczy dosłownie jeden klik? Mam kilka powodów.

Thursday, 06 July 2017 23:51

Różnice i podobieństwa pomiędzy gatunkami

Written by

W ostatnich latach na rynek czytelniczy w Polsce weszło kilka nowych gatunków, które podbiły nasze książkowe serduszka. I chociaż liczba wrogów jest niemal równa ich zwolennikom, to musimy znać pomiędzy nimi różnice, które niekiedy są niemal niewidoczne, bo autor ma wiele inspiracji i czerpie z wielu źródeł.

Chciałabym najpierw skupić się na dwóch gatunkach, które są bardzo do siebie podobne. Wielu z nas na zmianę używa tych dwóch nazw, myśląc, że Young Adult i New Adult znaczą to samo. Ja również do pewnego momentu nie potrafiłam ich rozróżnić. Opowieści o pierwszych miłościach, niepowodzeniach i sukcesach podbiły serce nie tylko młodych czytelników – sięgają po nie i starsi. Półki w księgarniach aż uginają się od takich książek. W czym jest ukryty ich fenomen?

Thursday, 06 July 2017 23:16

Plagiat – fakty i mity

Written by

Wyobraź sobie taką sytuację: piszesz opowiadanie swojego życia i po prostu wiesz, że będzie świetnie. Poświęcasz masę czasu na rozpisanie fabuły, charakterystyk bohaterów, znalezienie informacji, które pomogą ci w wykreowaniu świata. Gotowym tekstem chwalisz się najlepszej przyjaciółce, ona namawia cię do pisania kontynuacji... Kilka miesięcy później ta sama przyjaciółka informuje cię, że właśnie wygrała konkurs literacki i pyta, czy pojedziesz z nią na rozdanie nagród. Oczywiście się zgadzasz. A kiedy na uroczystej gali znany aktor czyta na głos fragment zwycięskiego tekstu, doznajesz szoku: to przecież znasz ten tekst! Pozmieniała imiona bohaterów, w niektórych miejscach inaczej skonstruowała zdania, ale to nadal TWOJE opowiadanie.