Światło

Poniedziałek, 18 grudzień 2017 4762

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć.

Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia.

Calebowi daleko do idealnego chłopaka. Kiedyś popełnił ogromny błąd, którego cenę wciąż płaci. Sierra potrafi w nim jednak zobaczyć coś więcej niż jego przeszłość i jest gotowa zrobić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Sierra i Caleb odkrywają coś, co może przezwyciężyć nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć, które narastają wokół nich: prawdziwą miłość.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Światło
 • Autor: Jay Asher
 • Gatunek: new adult
 • Tytuł Oryginału: What light
 • Tłumaczenie: Maria Smulewska
 • Wydawnictwo: Rebis
 • ISBN: 9788380622296
 • Liczba stron: 276
7.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
59 rating(s).
Światło
2019/03/03
Your review
Czuję, że zależy mi na nim o wiele bardziej, niż na jakimkolwiek chłopaku. Mimo, że niedługo wyjeżdżam. Mimo, że nie wiem, kiedy tu wrócę.*

Miłość nie pyta, czy jesteśmy na nią gotowi, nie patrzy na to, czy damy radę sobie z nią poradzić, nie zwraca uwagi na czas i miejsce. Pojawia się nagle, niespodziewanie i obraca nasz świat do góry nogami. To od nas zależy czy wszystko przeciw niej obalimy na rzecz jednego za tym uczuciem.

Sierra, jak co roku w okresie świąt, wraz z rodzicami udaje się do słonecznej Kalifornii, by sprzedawać bożonarodzeniowe drzewka. Te parę tygodni to nie tylko ciężka praca, ale też możliwość spędzenia czasu z jedną z przyjaciółek, którą widzi tylko o tej porze roku. Nastolatka czuje jednak, że ten wyjazd jest nieco inny. Co jest tego powodem? Fakt, że nie jest już dzieckiem? Może lęk przed tym, że to ostatni raz, bo wyprawy nie dają oczekiwanych zysków? Czy też powodem może jest Caleb - tajemniczy chłopak kupujący co chwilę kolejne drzewka?

O twórczości Jaya Ashera słyszałam już dawno i chyba od samego początku na mojej liście do przeczytania widnieje jego 13 powodów, ale to jednak Światło przeczytałam jako pierwsze. Jakie było moje pierwsze zetknięcie z piórem tego autora, czy było warto dać mu szansę?

Musicie wiedzieć, że mało kiedy sięgam po pisarzy piszących o miłości, bo nieliczni potrafią mnie do siebie przekonać. Światło pokazało mi, że Jay Asher jest jednym z tych niewielu, którym wychodzi to bardzo dobrze. Ta powieść otula świątecznym klimatem i jest też tak napisana. Lekko, słodko i uroczo. Nie bójcie się jednak, bo historia nie jest przesłodzona, no nie aż tak bardzo. Autor dba o to, by pomiędzy pięknymi opisami przyjaźni, rodzinnych więzi i rodzącego się uczucia czasem coś zgrzytało, jak to bywa w życiu. Prawdą jednak jest, że ta powieść jest jak ulubiona słodycz. Możesz czuć, że jest za słodko, ale i tak jesz, bo czujesz taką potrzebę. Światło pomimo idealności czyta się szybko, z zainteresowaniem i z uśmiechem na twarzy. Akcja toczy się szybko, brak tu większych zawirowań, ale nie ma też miejsca na nudę.

Wiecie, z reguły nie lubię zbyt idealnych bohaterów, a Sierra taka jest. Świetna córka, idealna przyjaciółka, zawsze miła i uśmiechnięta. Ma w sobie jednak coś, co sprawia, że łatwo jest ją polubić i się z nią zżyć. Jay Asher stworzył też innych bohaterów, nastolatków, którym szaleją hormony i przez to popełniają błędy i popadają ze skrajności w skrajność. I to moim zdaniem jest plus książki, bo postacie zachowują się zgodnie ze swoim wiekiem, niewinni, nieco szaleni, ale nie są głupi.

Światło pochłonęłam w mgnieniu oka. Dałam się porwać klimatowi powieści, zżyłam się z jej bohaterami i wraz z nimi przeżywałam każdą chwilę. Było słodko, uroczo i zabawnie. Jay Asher stworzył powieść, którą polubią nastolatkowie, a poruszone w niej problemy nie będą im obce. Pisze też tak, że i dorośli odnajdą w niej coś dla siebie, a także poczują te wszystkie emocje.

Światło to idealna pozycja na czas świąt, która wprowadzi nas w ten magiczny klimat. To też fajna alternatywa, gdy potrzebuje się czegoś lekkiego i ciepłego, ale posiadającego jakieś przesłanie. Warto dać tej książce szansę.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: