Skarb Lucilli

Piątek, 13 styczeń 2023 33

Siostry Niezapominajki. Skarb Lucilli. Tom 3
Trzeci tom zarówno przygodowej, jak i wzruszającej opowieści o trzech nastoletnich siostrach Niezapominajkach oraz sekretach ich rodziny. Dziewczyny wyjeżdżają na kolonie do miasteczka położonego na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Lucilla, najmłodsza z sióstr, spędza całe dnie na poznawaniu zwierząt morskich, znajduje nawet wyrzuconego na brzeg żywego wieloryba. Jak się tam znalazł? Równocześnie bohaterki wpadają na trop tajemnicy sprzed stu lat, związanej z ich daleką krewną i ruinami luksusowego hotelu. Siostry starają się wyjaśnić obie sprawy i nawet nie przypuszczają, jak ważne sekrety z przeszłości ujawni ich śledztwo!
Autorami serii są dwaj Włosi – scenarzysta Giovanni Di Gregorio („Brancaccio: chronique d’une mafia ordinaire”, „Last travel inc.”, „Monster Allergy”) oraz rysownik i scenarzysta Alessandro Barbucci, znany w Polsce przede wszystkim jako współautor bestsellerowego cyklu dla dziewczynek „WITCH” oraz serii science fiction „Sky Doll”.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Skarb Lucilli
 • Autor: Giovanni Di Gregorio
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: Le trésor de Lucille
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Cykl: Siostry Niezapominajki
 • Tom: 3
 • Data wydania: 2022-11-09
 • ISBN: 9788328153035
 • Liczba stron: 72
9.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
117 rating(s).
6 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2023/01/14
Your review
Piękno ludzkości skrywa się w odmienności. Różnice między nami czynią z nas myślicieli, romantyków i tych, którzy twardo stąpają po ziemi. Dzięki temu, że możemy obserwować otoczenie, świadomie bądź nie uczymy się od siebie nawzajem. Otwieramy serca na innych ludzi, naturę, zwierzęta. Odnajdujemy to, co zagubione lub zapomniane. Odmienny sposób patrzenia na świat paradoksalnie bardziej nas do siebie przybliża. Lucilla czuje się nierozumiana przez otoczenie. Dziewczynka jest cicha i od ludzi woli towarzystwo natury i zwierząt. Nawet na koloniach wybiera samotne spacery po plaży, zamiast zabaw w grupie. Czy rodzinna historia i tajemnice miasteczka zdołają na nowo pogodzić siostry? Skarb Lucilli czeka, by się nim podzielić. Czy każdy go doceni?

Skarb Lucilli.

Małe miasteczko u francuskich wybrzeży Atlantyku w listopadzie nie stanowi idealnej bazy wypadowej na kolonie. Siostry Niezapominajki mają jednak przyjemność znaleźć się tam i uczestniczyć w masie zajęć w grupach. Tylko Lucilla unika towarzystwa sióstr i innych dzieci, spędzając czas na plaży, przyglądając się jej mieszkańcom. Jedna rozmowa z babcią podsuwa siostrom pomysł na ciekawe spędzenie czasów. Wszak te trzy panienki kochają tajemnice, a odkrywanie historii przodków jest niezwykłą gratką dla klubu sióstr. Pytanie, jak tego dokonać, gdy między dziewczynkami dochodzi do spięć? Czy siostrzana miłość jest w stanie pokonać tak różniące się charaktery?

Wśród ilustracji

Pokochałam kreskę i wciąż na nowo odnajduje w niej coś intrygującego. Pełno tu życia, tajemnic i emocji, które skrywają się w każdej barwie, oprawie i cieniu. Całość stanowi niezwykłą przygodę, w której bez trudu odnajdziemy każdą z sióstr, poznamy ją na tyle, by jej kibicować i się z nią zaprzyjaźnić. Skarb Lucilli to przepiękna fabuła z głębokim przesłaniem i równie wartościową warstwą ilustracyjną. Dynamika wciąga w poszukiwania, emocje współgrają z obrazem. Smutek, niepokój, zdenerwowanie, przyjaźń i empatia mieszają się w piaszczystym podłożu. Siostry podążają za rodzinną historią, równocześnie ucząc się siebie nawzajem. Prawda bijąca z każdej postaci przepięknie łączy tekst z grafiką.

Wśród bohaterów

Skarb Lucilli skupia się na najmłodszej siostrze. Czytelnik dowiaduje się, jak dziewczyna czuje się wśród rodzeństwa, tak innego niż ona. Wczuwamy się w tajemnice miasteczka i historię rodzinną Niezapominajek. Kroczymy śladem najmłodszej, ciesząc się towarzystwem dwóch starszych, które pokochaliśmy przy poprzednich zeszytach. Podobnie jak wtedy nie brakuje tu emocji, indywidualizmu u każdej z nich i zagadek, które wspólnymi siłami można rozwiązać. Scenarzysta umiejętnie łączy ciekawą kreację postaci ze spójną fabułą, dotyka poważnych tematów i przyciąga czytelnika mocą słów. Każda z sióstr jest inna, nie boi się być sobą mimo braku akceptacji otoczenia. Tym razem ich przygoda pokaże im, jak ważna jest praca zespołowa i tworzenie więzów nie tylko ze zwierzętami.

Podsumowanie

Skarb Lucilli był stanowczo za krótki. Z uwielbieniem wpatrywaliśmy się bowiem w fale i krzywiący się od nich horyzont. Otoczeni nutką ciekawości i lekkim płaszczem niepokoju przemierzaliśmy opustoszałe korytarze porzuconego hotelu i samotną latarnię, która odkrywa wiele tajemnic. Dzieci pokochały postać Lucilly za jej miłość do natury i zwierząt oraz stanowczość, z którą każdego dnia była sobą, pomimo śmiechów i szydzenia innych. Zachwyciły ich sceny z wielorybem oraz małymi skorupiakami. Na równi z naturą dali się wciągnąć w historie toczące się w tle i z wypiekami na twarzach przewracali kolejne, barwne strony.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: