Historia Polski 1914–2022

Wtorek, 29 listopad 2022 117

Historia Polski od pierwszej wojny światowej do naszych dni.

Książka wybitnego polskiego historyka Grzegorza Kucharczyka stanowi uzupełnienie słynnych "Dziejów Polski" Feliksa Konecznego. Obejmuje okres od momentu wybuchu Wielkiej Wojny, która odmieniła mapę Europy i przyniosła Polsce niepodległość, do roku 2022, który dobitnie pokazał, że historia wcale się nie skończyła, a wręcz przeciwnie – właśnie zaczyna przyśpieszać.

Dzieje naszego kraju w tym burzliwym okresie udowadniają, że nie można samodzielnie działać i myśleć, jeśli nie znamy własnej historii, która buduje naszą tożsamość i bez której nie ma nas jako niepodległego bytu kulturowego, a w konsekwencji i państwowego.

Dodatkowe Informacje

  • Tytuł: Historia Polski 1914–2022
  • Autor: Grzegorz Kucharczyk
  • Gatunek: literatura młodzieżowa
  • Wydawnictwo: Zysk I S ka
  • Data wydania: 2022-10-25
  • ISBN: 9788382026887
  • Liczba stron: 456
9.9/10 from 1 ratings.
Photos (1)
Reviews (1)
76 rating(s).
3 comment(s).
3 helpful voted.
Oficjalna recenzja
2022/11/29
Your review
Historia Polski napisana przez Konecznego nie ma sobie równych. Z tym żaden znawca tematu raczej nie będzie dyskutował. Niestety nie jest to obraz pełny. I wydawnictwo Zysk postanowiło tę lukę wypełnić, prosząc o napisanie dalszego ciągu Grzegorza Kucharczyka. Ten z kolei przyznaje zaraz na wstępie, że bał się podążyć za Mistrzem, jednak doświadczenie wykładowcy i odpowiedzi studentów przekonały go, że nie tylko młodzież potrzebuje dalszego ciągu. I w ten sposób powstała „Historia Polski 1914-2022” Nie tylko dla młodzieży.

Kocham historię, uważam, że jest potrzebna, mądra i z niej potrzebujemy czerpać wiedzę o przeszłości dla przyszłości. Jednocześnie wiem, że obecne podręczniki są słabe, nie boję się tego powiedzieć. Okrojone, oderwane od czasoprzestrzeni i związków przyczynowo-skutkowych treści nie mają prawa się młodym zakorzenić w głowie, a już o polubieniu tego przedmiotu nie ma co nawet marzyć. Dlatego szukam perełek, książek napisanych rzetelnie, ale też z humorem i odnośnikami do panujących w danym czasie rzeczywistości. I szalenie się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się o tej książce, która opowiada o fragmencie historii dobrze poznanym, czyli tym do wybuchu II wojny światowej, jej trwaniu i kilku latach po, ale również idzie dalej i dochodzi do czasów, na które w szkole jakoś zawsze czasu brakuje. Dokładnie, na podstawie faktów i zależności autor analizuje wszelkie zdarzenia mające miejsce w Polsce i z tego wyłania spójny, wartościowy i łatwy do zapamiętania obraz dziejów naszego kraju. Nie, nie, daty same nie wchodzą do głowy, nad tym trzeba chwilę spędzić, ale cały kontekst i pokazanie nie tylko skutku, ale i daleko sięgających przyczyn sprawia, że wszystko staje się dużo prostsze i jaśniejsze. Bo taka właśnie jest historia – logiczna i przewidywalna. Tylko trzeba znać szerszy kontekst. Do tego całość jest okraszona przebłyskami humoru i własnym zdaniem autora. Taki styl bardzo mi odpowiada i choć to historia, to świetnie się przy lekturze bawiłam. Dodatkowym atutem jest podział na rozdziały. Można czytać po kolei, ale można też zajrzeć do interesującego nas tematu i go zgłębić. Myślę, że szczególnie docenią to uczniowie przed klasówką.

Na każdej stronie widać ogrom wiedzy autora, ale też jego wielkie poszanowanie i miłość dla prawdy historycznej. Nie znajdziemy tu wywyższonych jednych, by pogrążyć drugich. Po równo dzieli zasługi i wpadki każdemu, kto na to zasłużył. To bardzo cenne, szczególnie dla młodzieży, która dzięki temu może wyrobić sobie własne zdanie na temat opisywanych wydarzeń i osób. Co prawda można autorowi zarzucić lekkie naginanie ku ideologii chrześcijańskiej, ale ja bym bardziej upatrywała w tym odnośników do ogólnych norm, wartości i kultury. A każdy sam niech wyciągnie swoje wnioski, czego na wielu stronach wcześniej, bo odwołania do chrześcijaństwa są głównie na samym końcu, autor sumiennie uczy.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview: