Lightlark

Środa, 09 listopad 2022 59

Co sto lat z wody wyłania się wyspa Lightlark, na której odbywa się mordercza gra Centennial. Biorą w niej udział władcy sześciu krain. Stawka rywalizacji jest wysoka. Chodzi ni mniej, ni więcej tylko o złamanie okrutnych klątw rzuconych na każdą z krain. Każdy władca ma coś do ukrycia, a każda klątwa jest niezwykle okrutna. Aby jednak dokonało się zdjęcie klątwy, jeden z władców musi ponieść śmierć.

Isla Crown jest młodą przywódczynią Wildling. Klątwa, którą dźwigają mieszkańcy jej krainy, skazuje ich na uśmiercanie zakochanych w nich mieszkańców innych krain. Nawet, gdy odwzajemnią tę miłość.  

Władcy innych królestw gardzą nimi i czują lęk przed przeklętą mocą. Wszyscy, poza Grimem z krainy Mrocznych. On nie obawia się niczego.

Żeby przeżyć, Isla musi kłamać, oszukiwać i zdradzać… A gdy dodatkowo podczas rywalizacji w grę wchodzi miłość, wszystko się komplikuje.

Podstępy, pułapki, knowania w iście szekspirowskim stylu to świat, w którym panujący walczą o wolność dla swoich krain.

Fenomen BookToka! Obsypana nagrodami Alex Aster stworzyła mistrzowsko napisaną, porywającą powieść fantasy dla młodzieży

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Lightlark
 • Autor: Alex Aster
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Lightlark
 • Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
 • Wydawnictwo: Jaguar
 • Cykl: Lightlark
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2022-09-28
 • ISBN: 9788382661408
 • Liczba stron: 478
7.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
55 rating(s).
5 comment(s).
1 helpful voted.
OFICJALNA RECENZJA
2022/11/10
Your review
O „Lightlark” Alex Aster było bardzo głośno, jeszcze zanim książka ukazała się na naszym rynku. Wiele osób twierdziło, że jest zła, za bardzo przypomina inne powieści. Zarzucano też autorce, że sukces, który osiągnęła, nie zawdzięcza tylko sobie. Jednak takie głosy, tylko tym bardziej zachęcają mnie do tego, żeby sięgnąć po dany tytuł i samemu się przekonać, czy faktycznie coś jest złe, czy dobre. A jak ostatecznie było z „Lightlark”?

Co sto lat, na wyspie Lightlark, odbywa się mordercza gra, w której biorą udział władcy sześciu krain. Stawką w grze jest złamanie klątwy, która od setek lat ciąży na mieszkańcach wszystkich krain. Jednak aby, ktoś mógł wygrać, ktoś inny musi poświęcić życie.

Isla Crown, jest młodą władczynią Dzikich, która ma sekret, który może zaważyć na jej losach. Czy podczas gry zdobędzie sprzymierzeńców i uda się jej przełamać klątwę?

Sięgając po książkę, byłam jej bardzo ciekawa. Zastanawiałam się, czy autorka faktycznie tak mocno zainspirowała się Dworami Maas lub Igrzyskami śmierci Collins i z przyjemnością mogę stwierdzić, że osoby, które tak pisały, po prostu zazdrościły autorce sukcesu. Ponieważ może jakiś małe nawiązania były, np. śmiertelna gra, czy trójkąt miłosny, ale takie wątki pojawiały się też w wielu innych książkach. Nie jest to nic nowatorskiego.

Jeśli chodzi o samą fabułę i świat stworzony przez autorkę, był on bardzo ciekawy. Tajemnicza klątwa, próba jej rozwiązania, świat podzielony na królestwa, to dla mnie strzał w dziesiątkę. Jednak miejscami, czasami coś mi nie pasowało, czasami w niektórych sytuacjach brakowało logiki (nie będę pisała dokładnie, o które fragmenty chodzi, żeby nie zdradzać za dużo z fabuły). Bohaterowie, którzy liczą sobie paręset lat, zachowywali się jak niedojrzałe osoby. Nie pasował mi również wątek romantyczny. Bardzo lubię, gdy taki wątek pojawia się w książkach, nawet go wyczekuję, jednak tutaj zupełnie nie czułam chemii między Grimem, a Islą. Nie rozumiem, jak oni mogli do siebie zapałać jakimkolwiek uczuciem. Już bardziej zrozumiała była dla mnie relacja, która nawiązała się między Islą, a Orą. Podczas pobytu na wyspie spędzili ze sobą bardzo dużo czasu, przeżyli sporo niebezpiecznych sytuacji, które siłą rzeczy zbliżają do siebie.

Na plus natomiast oceniam samo zakończenie. Do samego końca nie podejrzewałam, kim ostatecznie okazał się „zły” bohater i jakie miał motywy.

Podsumowując, gdybym nie wiedziała, że „Lightlark” jest debiutem autorskim, to w życiu bym tego nie podejrzewała. Książka ma kilka niedociągnięć, nie wszystko zostało też do końca wyjaśnione, ale myślę, że w kolejnym tomie, autorka da odpowiedzi na kilka pytań.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: