Ale jazda! Koń by się uśmiał!

Poniedziałek, 03 październik 2022 100

Pierwsza część humorystycznej serii dla dzieci o niezwykłych koniach z pewnego klubu jeździeckiego. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: „Co koń wyskoczy”, „Ale jazda!” i „Co za tupet!”.

Czworonożni bohaterowie komentują życie, śmieją się z ludzi, a nawet są przesądni! Poznajemy pełen przegląd końskich charakterów – od miłych kucyków, przez pewne swej piękności klacze po dumne ogiery. Nie brakuje też pechowców, złośliwców ani brudasków. Przedstawiamy pełne humoru opowieści nie tylko dla miłośników koni!

Scenarzystą serii jest Laurent Dufreney, autor tekstów do cyklu humorystycznego „Les Cochons dingues” i twórca ilustracji do opowieści komediowej „Zoé Super”. Rysunki są dziełem Miss Prickly (właśc. Isabelle Mandrou), która współpracuje z pismami dziecięcymi i odpowiada za grafiki do takich serii jak „Mordercza Adelka”, „Animal Jack” czy już wymieniona „Les Cochons dingues”.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Ale jazda!
 • Autor: Laurent Dufreney
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: A cheval!
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Cykl: Koń by się uśmiał
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2022-08-10
 • ISBN:  9788328155299
 • Liczba stron: 128
9.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
112 rating(s).
6 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2022/10/03
Your review
Koń by się uśmiał, to może i my postaramy się wyciągnąć z tego radość. Bo czemu by nie czerpać pełnymi garściami tej magicznej i zdrowej mieszanki łez i uśmiechu, które czekają na kartach kolejnego komiksu z masą humoru i niesamowitych postaci. Nie mogliśmy się oprzeć kresce, barwom i różnorodności bohaterów komiksu spod pióra Laurenta Dufreney. Tytuł, okładka i opis zasugerowały wejście do świata jeździeckiego, jednak nie spodziewałam się takiej dawki zabawy. Pierwszy tom wprowadził nas wprost do stajni i na wybieg pewnego klubu. W nim poznamy perspektywę nauki jazdy, okiem mieszkańców boksów, a nie jeźdźców, którzy staną się obiektem wielu żartów i niesamowitych przygód.

Koń by się uśmiał.

Koń by się uśmiał to zbiorczy album, który zawiera w sobie trzy oryginalne tomy serii. Jest to fascynujący i zabawny przegląd czworonożnych, niesamowicie charakternych postaci, które nie tylko zauroczą, ale i z łatwością rozbawią was do łez. Od kucyka po przepięknego ogiera, nasi bohaterowie skupiają się na komentowaniu życia w stadninie, śmiania się z ludzi i unikaniu pecha. Tak, konie bywają przesądne, a znajdą się i takie, które pecha przyciągają niczym najmocniejszy magnes. Nie musisz być wcale miłośnikiem koni, by upajać się radością z lektury. Każda opowieść jest krótka i niezwykle treściwa. Choć mało tu tekstu, to w połączeniu z ilustracjami tworzy niesamowity spektakl.

Wśród bohaterów

Nie sposób wymienić wszystkich postaci.  Wszak stanowią oni tak mocną bazę całości, że ich samodzielne poznawanie jest konieczne dla uzyskania pełnej radości. No może rozbroiło mnie kilka kucyków i koni na tyle, że śmieje się, nawet o nich myśląc. Taki Brudasek np. który stan czystości zamienia na swój w ułamku sekundy.  Czy śpioch, który wciąż jest jakby nieobecny duchem i na sto procent wciąż ma zamknięte oczy, których nie widać spod grzywy. Złośliwiec, pechowiec czy koń wprost z amerykańskiej prerii to tylko część charakternych i barwnych postaci, które pokochają wasze pociechy i wy sami.

Wśród ilustracji

Koń by się uśmiał to rewelacyjna kreska, która tchnęła życie w świetnie wykreowane postaci. Nie da się ich ze sobą pomylić ani o nich zapomnieć. Czytanie całości zajmuje sporo czasu, gdyż nie chcemy pominąć żadnej miny, pozy czy żartu, które często pojawiają się na końcu strony. To wspaniała mieszanka obrazu i słów. Na ilustracjach dostrzec możemy tak wiele detali, równocześnie nie tracąc przy tym tła, które zachwyca równie mocno. Choć bohaterami są zwierzęta, to sporo tu cech i zachowań ludzkich. Ciekawie jest się przyglądać światu, który znamy z odmiennej perspektywy i to tak żywo i zabawnie przedstawionej.

Podsumowanie

To kolejna świetna przygoda skrywająca się w tak niepozornym zeszycie. My z pewnością będziemy do niej powracać i sporo z niej czerpać. Koń by się uśmiał gwarantuje masę śmiechu nie tylko miłośnikom koni i kucyków. Możemy niczym Śpioch powoli sunąć przez kolejne opowiastki lub jak Flash śmigać z radością za patykiem. Pewny jest tylko uśmiech i ból brzucha.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: