Cynowy rycerzyk

Sobota, 06 sierpień 2022 126

Stasiek złamał nogę i okres rekonwalescencji spędza pod opieką taty w domu wujostwa, którzy wyjechali w daleką podróż. Chłopiec nie jest zachwycony sytuacją – zawsze był pełnym życia rozrabiaką, teraz, z nogą w gipsie i o kulach, z trudem udaje mu się przejść kilkaset metrów. Tęskni też za mamą i rodzeństwem. Pobyt w wiejskiej okolicy nie zapowiada się interesująco aż do czasu, gdy Stasiek spotyka dawną koleżankę Alicję i razem z nią wpada na trop… Kosmitki. Przekonajcie się, co wyniknie ze spotkania z pozaziemską istotą.

Cynowy rycerzyk to optymistyczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść dla młodych wielbicieli przygód i… obcych cywilizacji.

Dodatkowe Informacje

9.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
110 rating(s).
6 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2022/08/08
Your review
Strach i odwaga. Tak często mylone przez dorosłych, w świecie dzieci tworzą zagmatwany labirynt, z którego czasami nie sposób się wydostać. Kiedy jedno się kończy, a zaczyna drugie? Stasiu, często rozrabia i udowadnia kolegom, że warto się z nim trzymać. Gdy łamie nogę zmuszony jest do zmiany podejścia i przemyślenia swoich czynów. Strach przed nudą i niesamodzielnością go paraliżuje, ale odwaga tli się w jego wnętrzu. Co się stanie, gdy wyprawa na wieś obfitować będzie w zaskoczenia i zmieni jego podejście do wielu tematów? Cynowy rycerzyk to powieść pełna głębi i morału. Tu odwaga miesza się ze strachem, a my będziemy musieli ustalić granice według własnych poglądów.

Cynowy rycerzyk

Kolejna opowieść w jakże magicznej, letniej i niezwykle przyjemnej w odbiorze otoczce. Emilia Kiereś z każdą powieścią daje nam to, co najlepsze. Nie tylko bawi, ale i uczy, pokazując równocześnie, że problemy, z jakimi mierzą się nasze pociechy, zasługują na pełną uwagę. Tym razem historia zdaje się mniej przygodowa, ale to absolutnie nie przeszkadza w jej odbiorze. Pełna emocji, niespodziewanych zwrotów akcji i klimatu, który pokocha czytelnik w każdej grupie wiekowej. Stasiu zmuszony, jest do spędzenia miesiąca w domku na wsi. Chłopiec to mały rozrabiaka, którego wszędzie było pełno, a teraz nie jest w stanie przejść nawet kilku kroków. Wszystko przez nogę w gipsie. Wieje nudą prawda? Młody łowca wrażeń też jest tego zdania do czasu, gdy spotka swoją dawną koleżankę i razem wpadną na trop... kosmitów.

Wśród bohaterów

Autorka tchnęła życie w kolejne postaci, postawiła przed nimi masę wyzwań i pozwoliła im na popełnianie błędów. Staś od początku daje się lubić, wszak pamiętamy go jako małego brzdąca pełnego energii. Jego czas upływał na popisach i powierzchownych relacjach. Teraz chłopiec zdobywa czas na rozmyślania, poszukiwanie siebie i odkrywanie tego, co jest ważne w życiu. Uczy się tolerancji i tego, jak bardzo pozory mogą mylić. Dzięki temu, że zwalnia nieco tempo, odkrywa, ile radości kryje się w drobnych rzeczach, miłych uczynkach i otwieraniu się na innych. Cynowy rycerzyk to prawdziwi, realni bohaterowie, ciekawa fabuła i przekaz, który powinien być wyznacznikiem podejścia do dziecięcych emocji. To niezwykłe, pouczające i wciągające doznanie.

Wśród ilustracji

Przy powieściach z serii Srebrny dzwoneczek nie można nie zachwycać się ciepłymi barwami każdej ilustracji i przepiękną kreską Małgorzaty Musierowicz. To połączenie sprawdza się idealnie. Pouczający, wartościowy i przystępny tekst łączy się z lekkością obrazów. Obie formy przekazu tworzą ze sobą kompletną i ponadczasową historię. Emocje, rozterki, niepewność i nutka tajemnicy przeplatają się z tęsknotą, codziennością i odnajdywaniem radości w małych rzeczach.

Podsumowanie

Cynowy rycerzyk to powieść dojrzalsza od swoich poprzedniczek, ale i zachowująca w sobie te elementy, które stanowią największą wartość. Lekka, przyjemna a przy tym niebagatelizująca dziecięcych rozterek. Całość czyta się szybko, ale warto wspólnie analizować z dzieckiem przedstawione sytuacje i odkrywać na nowo jego świat. Emilia Kiereś umie przekonać do siebie czytelnika w każdym wieku. Kusi przygodą, tajemnicami i prostotą, równocześnie na nowo otwiera nam oczy na tolerancje, poszukiwanie własnego ja i tego, jak łatwo pomylić strach z odwagą. To kolejna powieść idealnie obrazująca jak zdradliwa jest przemoc i jak łatwo zatracić się błędnym kole agresji.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview: